افزایش کیفیت زندگی در گرو توجه و محبت زوجین به یکدیگر

به گزارش مجله جاودان، آگاهی از نیاز های همسر و چگونگی برآورده کردن آن ها به زوجین کمک می کند که رضایت زناشویی خود را افزایش دهند.

افزایش کیفیت زندگی در گرو توجه و محبت زوجین به یکدیگر

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، بسکمک از افراد، از اینکه همسرشان به خواسته های آنان اهمیت نمی دهد شاکی هستند و از طرف دیگر برخی افراد تنها به خواسته ها و نیازهای همسرشان اهمیت می دهند و به رضایت خود توجهی ندارند. برآورده کردن خواسته های همسر نیمی از لذت است و زوج هایی که به خواسته های خود یا شریک زندگی شان بها ندهند، در نهایت از رابطه ناراضی خواهند بود. آگاهی از نیازهای همسر و چگونگی برآورده کردن آن ها به زوجین کمک می کند که رضایت زناشویی خود را افزایش دهند.

نادیده دریافت نیازهای همسر

بسیار مهم است که هر کدام از زوجین در رابطه عاشقانه خود، گاها پیش قدم شوند، شاید این مسئله برای برخی از افراد مخصوصا خانم ها سخت باشد اما باید بدانید که این غرور و خجالت یا هر چیزی که هست، باعث سرد شدن همسر و ناراحتی او خواهد شد.

برای اطمینان از اهمیت دادن به خواسته های همسر خود بهتر است یک بررسی کلی انجام دهید. یک ازدواج پیروز نیاز به تلاش مداوم دارد، شما با استفاده از مهارت های ازدواج پیروز می توانید به اهداف خود در زندگی تان نزدیک تر شوید.

محمدباقر حبی روانشناس بالینی، درباره نیاز همسر به توجه کردن اظهار کرد: یکی از عواملی که می تواند رابطه زوجین را استحکام بخشد، توجه کردن است، البته این توجه باید شرایطی داشته باشد تا تأثیر مناسبی بر رابطه زوجین بر جای گذارد.

این روانشناس بالینی ادامه داد: مقدمه توجه کردن و نیاز به توجه داشتن در تفاوت های فردی است که در مردان نیاز به توجه کردن می تواند با زنان متفاوت باشد و توجه به تفاوت های فردی در مردان می تواند بازتابی از عوامل ژنتیکی، فرهنگی، اجتماعی و... باشد که معمولا مردان در بافت های اجتماعی و فرهنگی رشد می کنند و نقش های خاصی را از آن ها انتظار می رود که طبیعتا هم نیاز هایی متفاوت دارند.

وی افزود: زنان نیز با توجه به شرایط جامعه و سنین مختلف از لحاظ فیزیکی، ژنتیکی و... نیاز های خاصی را می طلبند و انتظار دارند همسرشان به او توجه کند که امری طبیعی است.

این روانشناس بالینی شرح داد: اگر نیاز باشد باید به نیاز های چندگانه بپردازیم، یعنی نیاز های اساسی افراد، مادی، معنوی، جسمانی و اجتماعی که یک تقسیم بندی کلی است.

وی با بیان اینکه زوجین با قرار دریافت در کنار یکدیگر باید به ابعاد وجودی شریک خود توجه داشته باشند، ادامه داد: به نیاز ها باید به صورت مناسب، منطقی و کارآمد پاسخ داده شود و اگر این نیاز ها که در هر فرد متفاوت هستند، به لحاظ درون شناختی به درستی برطرف شوند می توانند باعث ایجاد یک رابطه عمیق، مستحکم، سازنده و پیش رونده باشند.

حبی گفت: اگر زوجین می خواهند به شریک زندگی خود توجه داشته باشند این امر مهم است که نیاز های یکدیگر را بشناسند، احترام بگذارند و در قبال این نیاز ها احساس مسئولیت داشته باشند و در قبال پاسخ به نیاز ها توانایی هایی را در خود تقویت کنیم تا به صورت متناسب جوابگوی این نیاز ها باشیم.

وی گفت: همه این فرآیند در قالب یک توجه کردن است و شاخصه توجه کردن، شناخت نیاز ها و درک آن ها است که فرد با ایجاد توانایی هایی در خود، آن ها را باید تقویت کند، اما انتظار نداشته باشیم همسرمان تمام این نیاز ها را بشناسد، بلکه با بیان نوع نیاز خود به همسرمان در توجه داشتن به آن ها کمک کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1693

به "افزایش کیفیت زندگی در گرو توجه و محبت زوجین به یکدیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش کیفیت زندگی در گرو توجه و محبت زوجین به یکدیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید