اینترنت کوانتومی بستری امن و سریع برای انتقال اطلاعات

در اینترنت کوانتومی به جای استفاده از امواج رادیویی از انتقال کوانتوم ها استفاده می گردد که امنیت بالایی دارد.

اینترنت کوانتومی بستری امن و سریع برای انتقال اطلاعات

به گزارش خبرنگار امری که این روز ها برای همه ما بسیار با اهمیت است و زندگی بدون آن ناممکن به نظر می رسد دسترسی به اینترنت است. اما دست یابی به اینترنت یک موضوع است و امنیت سایبری موضوعی دیگر، در طی چند سال گذشته هواداران تکنولوژی رویای رسیدن به اینترنت امن .را در سر می پرورانند.

جذابیتی که اینترنت کوانتومی تا 10 یا حتی 20 سال آینده خواهد داشت هیچ مقوله دیگری نخواهد داشت. اینترنت کوانتومی اینترنتی است که به جای استفاده از امواج رادیویی از انتقال کوانتوم ها استفاده می نماید. در این اینترنت با بهره برداری از خصوصیات کوانتومی عجیب فوتون ها و الکترون ها، پیغام ها به شکل کاملاً امن ارسال می شوند. خصوصیت فوق سبب می گردد تا دولت ها، ارتش ها، بانک ها و مؤسسات اقتصادی برای امن کردن تمام امورات خود از جمله قرارداد ها و تراکنش های اقتصادی به اینترنت کوانتومی تمایل نشان دهند. کامپیوتر های کوانتومی توانایی رمزگشایی کد های کنونی که برای امن کردن متن ها استفاده می شوند را دارند؛ بنابراین احتیاج به اینترنت کوانتومی بیش از پیش حس می گردد.

دانشمندان با توسعه شبکه های کوانتومی به دنبال فراهم کردن بستری امن برای انتقال ایمن و سریع اطلاعات هستند.

ویژگی اصلی شبکه کوانتومی ارسال اطلاعات کوانتومی به جای اطلاعات کلاسیک است. اطلاعات کلاسیک به صورت بیتی با مقادیر صفر و یک منتقل می شوند. اما اطلاعات کوانتومی به شکل بیت های کوانتومی یا کیوبیت منتقل می شوند که می تواند به شکل برهم نهی هم زمان صفر و یک باشد.

تاثیر نانوکاتالیست های آلیاژی در رشد نانولوله های کربنی

چنین شبکه ای که از تاثیر منحصر به فرد فیزیک کوانتوم بهره می برد، از پایه و اساس با اینترنت کلاسیکی که امروزه از آن استفاده می کنیم، متفاوت است. گروه های پژوهشی مختلفی در سراسر دنیا در حال برداشتن گام های اولیه در این عرصه هستند. در اولین گام ها، این شبکه درصدد تضمین یک حریم خصوصی و امنیت غیرقابل نفوذ در عرصه ارتباطات خواهد بود.

در گام های بعدی یک شبکه کامل تر می تواند گستره ای از کاربرد های علمی و حتی فراتر از آن را پوشش دهد؛ کاربرد هایی که در سیستم های کلاسیک غیرقابل پیاده سازی بودند؛ از جمله حسگر های کوانتومی که می توانند امواج گرانشی را تشخیص دهند.

استدلال پژوهشگران این است که این فناوری، در واقع مکملی برای اینترنت فعلی خواهد بود و نه جایگزین آن. این فناوری در نهایت هم می تواند مورد استفاده کاربران بزرگی مانند آزمایشگاه های دانشگاهی قرار گیرد و هم مصرف نمایندگان شخصی؛ اگرچه آن ها هنوز تاریخ مشخصی را برای رونمایی از این تکنولوژی مشخص نکرده اند.

پژوهشگران می گویند که این تکنولوژی کاملاً با رایانه های کوانتومی متفاوت است. رایانه های کوانتومی یک تکنولوژی پیشرفته دیگر است که فیزیکدانان در حال کار بر روی آن هستند و هدف از آن، ساخت ماشین هایی است که می توانند بهتر از رایانه های کلاسیک عمل نمایند.

اینترنت کوانتومی به احتمال زیاد به شاخه ای ویژه از اینترنت معمول تبدیل خواهد شد. اینترنتی که ما فقط برای انجام بعضی امور خاص از آن استفاده خواهیم کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 22 اسفند 1398 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 755

به "اینترنت کوانتومی بستری امن و سریع برای انتقال اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت کوانتومی بستری امن و سریع برای انتقال اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید