با تور مجازی از زیباترین پارک های ملی جهان دیدن کنید

به گزارش مجله جاودان، اوقات فراغت خود را در این روزهای قرنطینه و خانه نشینی و تلاش برای شکستن زنجیره شیوع بیماری کرونا، از چشم انداز ها و صدای خارق العاده ترین پارک های جهان حتی اگر واقعا نمی توانید به آن ها بروید، پر کنید.

با تور مجازی از زیباترین پارک های ملی جهان دیدن کنید

در حال حاضر، وظیفه هر انسان مسئولی این است که در خانه بماند و به کم کردن شیب منحنی شیوع کووید 19 یا ویروس کرونا کمک کند، اما این مساله بدین معنا نیست که باید از تمام فعالیت های هیجان انگیز بیرون از خانه دست بکشید. تعامل با جهانی طبیعی، فواید شناختی حقیقی برای ما به همراه دارد؛ به همین دلیل است که اغلب دستورات خانه نشینی برای تفریح های امن بیرون از خانه و با قابلیت فاصله گیری اجتماعی، استثنا قائل می شوند.

البته، برای بیشتر ما، گردش در محله خودمان، میل به تجربه در طبیعت، چون یک پیاده روی نیروبخش در پارک ملی کوهستان های گریت اسموکی در استان تنسی یا راکی در استان کلرادو را راضی نمی کند.

اما با بسته شدن موقتی پارک های بیشتر، به علت بیماری همه گیر کرونا در هر روزی که می گذرد، ما باید کمپ کردن در پارک ملی و تعطیلات آخر هفته خود را برای مدتی به تعویق بیندازیم.

به جای آن، کفش های مخصوص پیاده روی مجازی خود را بپوشید و آماده رفتن به یک تور مجازی آنلاین به پارک های ملی محبوب خود شوید. شما در واقع می توانید، بسکمک از مزایای سلامت روان طبیعت را صرفا با تماشا تصاویر آن، به دست آورید و با تورهای مجازی، وب کم، صداهای ضبط شده و تجربه های چندرسانه ای، اتاق نشیمن خود را با چشم انداز ها و صداهای پارک های ملی پر کنید. با خبرنگاران همراه شوید تا به شما بگوید چگونه بدون ترک کردن خانه هایتان، می توانید تجربیات باورنکردنی در پارک را بازآفرینی کنید.

به یک تور مجازی 360 درجه بروید

پلتفورم گوگل ارث اند کالچر با همکاری سرویس پارک ملی، تورهای همه جانبه ، رایگان و با راهنما را در پنج پارک ملی خارق العاده، خلق کرده است. این مجموعه با نام جهان مخفی پارک های ملی (The Hidden Worlds of the National Parks) در سال 2016 برای بزرگداشت جشن صد ساله آژانس فدرال سازمان پارک ملی (NPS)، منتشر شد و تمرکز آن بر مکان های کمتر شناخته شده از جمله کنای فیوردز (Kenai Fjords) در آلاسکا، پارک ملی آتشفشان های هاوایی (Hawaii Volcanoes National Park)، حفره های کارلزبد (Carlsbad Caverns) در نیومکزیکو، برایس کنیون (Bryce Canyon) در استان یوتا و درای تورتوگاس (Dry Tortugas) در فلوریدا است.

هر تور، شامل عکس های 360 درجه از نقاط مختلف در هر پارک با روایت های کوتاه یک تا دو دقیقه ای از جنگل بانان پارک ها می شود. مسافران مجازی می توانند در اطراف پارک بچرخند تا منطقه را مشاهده کنند، زیرا جنگل بان ها در همین حین، حقایق مربوط به گیاهان و جانوران و تاریخ پارک را شرح می دهند. آن ها سپس می توانند با کلیک روی یک آیکون به یک بخش مختلف از پارک بروند.

برخی از نقاط خاص در هر پارک، همچنین شامل تجربه های ویدئویی 360 درجه اضافی است که در میان آن ها می توان به پرواز با بالگرد بر فراز پارک ملی آتشفشان های هاوایی، یک اسب سواری در مناره های سنگی نازک و بلند (دودکش جن) در برایس کنیون و غواصی اسنورکلینگ در صخره های مرجانی درای تورتوگاس، اشاره کرد.

روی تورهای گوگل ارث، کلیک کنید

گوگل نیز 113 تور آنلاین 360 درجه در گوگل ارث از مکان های تماشای پارک های ملی، از جمله 31 پارک و تعدادی بنای تماشای، مکان های تاریخی و سواحل دریایی برای شما فراهم کرده است. برخی از آن ها، منطقه ها مشهوری، چون کوه راشمور (Mount Rushmore) یا آلکاتراز (Alcatraz) هستند که ممکن است آن ها را دیده یا آرزوی تماشاشان را در فکر خود پرورانده باشید؛ از بقیه آن ها مانند پارک ملی بستر فسیل های فلوریسنت (Florissant Fossil Beds) در کلرادو یا یادبود ملی ووپاتکی (Wupatki National Monument) در استان آریزونا هم ممکن است تا به امروز چیزی نشنیده باشید.

تورهای ذکرشده در بالا شامل روایت های ضبط شده نمی شوند، اما مانند دیگر تجربیات گوگل ارث، می توانید ساعت ها یا حتی روزها زمان در آن ها سپری کنید. برای تماشای چشم انداز کامل پارک های گرند کنیون، پارک ملی یلواستون، بنای ملی کراترهای ماه (Craters of the Moon National Monument)، یادبود ملی کنیون د شی (Canyon de Chelly)، ساحل ملی پوینت ریز (Point Reyes National Seashore)، جزیره الیس (Ellis Island) و غیره، روی جهت خود در امتداد گذرگاه ها و چرخش در اطراف، کلیک کنید.

برنامه زنده یک وب کم را تماشا کنید

بازدید از پارک ملی یلواستون در حال حاضر میسر نیست، اما شما می توانید از راحتی مبل خانه خودتان به تماشای فوران آبفشان الد فیتفول (Old Faithful) بنشینید. این روزها، بسکمک از پارک های ملی با نصب وب کم ها این امکان را در اختیار عاشقان از راه دور پارک ها قرار داده اند تا بتوانند از چشم انداز ها لذت ببرند. برخی از این دوربین ها تصاویری را ثبت می کنند که ممکن است خودتان هیچ وقت آن ها را نبینید؛ تصاویری چون وب کم آبشار بروکس فالز (Brooks Falls) در پارک ملی کاتمای (Katmai National Park) در آلاسکا از ده ها خرس قهوه ای در حال شکار ماهی های سالمون از جریان آب.

از مجسمه آزادی به تماشای خط افق نیویورک بنشینید، شکوفه های گیلاس را در پارک نشنال مال (National Mall) در واشنگتن دی سی، تحسین کنید، جریان آب را در آبشار یوسیمیتی (Yosemite Falls) ببینید، بیرون پریدن ماهی ها در خزه ها و گیاهان دریایی خارق العاده را از طریق وب کم اقیانوسی پارک ملی جزایر چنل تماشا کنید یا نگاهی به لانه عقاب سرسفید بیندازید.

به صداهای طبیعت گوش کنید

تجربه مجازی پارک ملی خود را با آوانماهای (soundscape) ضبط شده در برخی از مکان های سازمان پارک های ملی NPS، تکمیل کنید. شما می توانید در حین کلیک کردن در یک تور مجازی، این صداها را روشن کنید یا آن ها را برای خلق یک تجربه کار از یک پارک در پس زمینه نگه دارید.

صداهای طبیعی سرویس پارک ملی و بخش آسمان شب (Night Skies Division)، یک کتابخانه از صداهای پارک را نگهداری می کنند که شامل صداهای پرندگان، آوای حیوانات و آوانماهای مختلف طبیعی و حیات وحش می شود.

متاسفانه، آن ها را نمی توان در یک فهرست پخش قرار داد، برای همین، شما برای گوش دادن به آن ها، باید روی ترک های جداگانه و روی لینک های آن ها، کلیک کنید. اما برای یک نمونه ساده و سریع، می توانید به PARKTRACKS، یک میکس 12 دقیقه ای که شامل صداهای آواز پرندگان، آوای گوزن های شمالی، باران، زوزه های گرگ صحرایی آمریکای شمالی و آواز جیرجیرک ها می شود، سر بزنید.

اگر زمان دارید، سری به این مقاله NPS درباره تجربیات جیکوب جاب (Jacob Job)، ضبط کننده صداهای طبیعی از پنج پارک برای آزمایشگاه صدای دانشگاه استانی شیکاگو بزنید. این مقاله شامل لینک هایی به صداهای ضبط شده ای چون پرندگان آوازخوان در سحرگاه پارک ملی آتشفشان های هاوایی، جیغ جغدها در پارک ملی سکویا و آوای گرگ های وحشی در زمان طلوع آفتاب در یلواستون، می شوند که او در هر مکان ضبط کرده است.

در تورهای چندرسانه ای تعاملی، کاوش کنید

اگر تورهای مجازی به اندازه کافی به نظرتان واقعی و عمیق نمی آیند، به سراغ تورهای چند رسانه ای خاص و ویژه ای بروید که از طریق چند پارک ملی خلق شده اند. این تورهای تعاملی از طریق عکس ها، نقشه ها و شرح آن ها در یک مکان یا یک موضوع در پارک ملی به کاوش می پردازند که در میان آن ها می توان به جهت هایکینگ انجلز لندینگ (Angels Landing hike) در پارک ملی زایان (Zion) در استان یوتا یا باستان شناسی در گرند کنیون اشاره کرد.

به یک کروز الکترونیکی در پارک ملی آکادیا (Acadia) بروید، در کوه های بلند تیتان (Grand Tetons)، کوهنوردی کنید یا به گشت و گذار در چشمه های جوشان پارک ملی یلواستون بپردازید.

هیچ فهرست راهنمایی از تمام تورهای چندرسانه ای NPS وجود ندارد. سازمان پارک های ملی NPS، به طور کلی از آن ها به عنوان تورهای مجازی یا نقشه های داستانی استفاده می کند. در نظر داشته باشید که گاهی ممکن است، یک تور مجازی، معنای یک مقاله دقیق و کامل درباره یک مکان، مانند مقاله دژ یلواستون (Fort Yellowstone) را بدهد تا اینکه یک تجربه تعاملی باشد.

جالب است بدانید که همان طور که در واقعیت، یک هایکینگ فوق العاده یا چشم انداز عالی، زمانی به شما حس بهتری می دهند که خودتان آن ها را پیدا کنید؛ بخشی از تفریح این تورها نیز این است که هنگام کاوش در وب سایت های هر پارک، در آن ها گیر بیفتید.

در یک آلبوم عکس، گم شوید

یکی از بزرگ ترین مزایای بازدید از یک پارک ملی این است که غالبا به شما اجازه می دهد یا بسته به آنتن دهی تلفن همراهتان، شما را مجبور می کند که خودتان را از جهانی بیرون جدا کنید.

با خاموش کردن تورهای مجازی و غرق شدن در یک کتاب متمرکز بر طبیعت، این احساس را دوباره تجربه کنید. پاییز گذشته، انجمن حفاظت از پارک های ملی (NPCA)، یک کتاب عکس تماشایی در بزرگداشت صدمین سالگرد خود، منتشر کرد. انجمن حفاظت از پارک های ملی (NPCA)، سه سال بعد از NPS در 2019 تاسیس شده است.

کتاب انجمن حفاظت از پارک های ملی: یک قرن تاثیر، ترکیبی از عکاسی از چشم انداز ها در صفحات مقابل هم است که با تصاویری تاریخی از تاریخ ناگفته مردمانی که در این سال ها و در سراسر کشور، برای مراقبت از مکان هایی چون پارک ملی گلیشر (Glacier National Park) و یادبود ملی استون وال (Stonewall National Monument) ایستادگی کرده اند، تکمیل می شود.

درباره مری استون من داگلاس (Mary Stoneman Douglas)، روزنامه نگار و قهرمان مرداب اور گلیدز (Everglades)، اطلاعات کسب کنید؛ فردی که در دهه 1960، فعالانه مقابل دست اندازی یک تجارت به آنچه او رودخانه چمن می خواند، ایستادگی کرد.

با مینروا هویت (Minerva Hoyt)، یک زن محبوب جنوبی آشنا شوید که انجمن بین المللی حفاظت از بیابان ها را تاسیس کرد و برای دایر کردن یادبود ملی جاشوا تری (Joshua Tree National Monument) در سال 1936، جنگید. این مکان، هم اکنون یک پارک ملی است.

از آنجا که بیشتر شرکت های خدمات حمل و نقل مانند آمازون، به علت شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا، با تاخیر در خدمات روبه رو هستند، انتظار نداشته باشید که این کتاب یکی دو روزه به دست شما برسد. اما مطمئن باشید که این کتاب خارق العاده ارزش زمانی که انتظارش را می کشید، خواهد داشت، به خصوص برای علاقه مندان به پارک و طرفداران تاریخ.

منبع: کجارو / afar.com
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2008

به "با تور مجازی از زیباترین پارک های ملی جهان دیدن کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تور مجازی از زیباترین پارک های ملی جهان دیدن کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید