برآیند نظرات فعالان بورس در شهرستان ها؛ صبر می کنیم

به گزارش مجله جاودان، تازه واردان بازار سهام در شهرستان ها با وجود سیر نزولی بازار در روزهای اخیر از تجربیات قدیمی ترها و نظرات کارشناسان دریافته اند که ذات این بازار بر صعود و نزول است و به این نتیجه رسیده اند که باز هم صبر نمایند تا فرایند بازار سبز گردد.

برآیند نظرات فعالان بورس در شهرستان ها؛ صبر می کنیم

به گزارش خبرنگاران، قرار بود سرمایه های سرگردان که دیگر نه روی خوش سودهای بانکی 21 درصدی و نه توان رقابت در بازار مسکن افسارگسیخته را داشتند، در اتاق شیشه ای بورس صاحبانشان را برای داشتن آینده ای پرسود و باثبات امیدوار نمایند. افزایش ناگهانی شاخص بورس و حتی عبورش از مرز 2 میلیون واحد هم امیدواری ها را در این باره بیشتر کرد.

  • ریزش سنگین بورس تهران | افت 50 هزار واحدی شاخص کل در ساعات میانی
  • پیش بینی بورس در ماه آینده | بازار کی به تعادل می رسد؟

به گزارش گروه ایرانشهر، بهار سال جاری به ویژه اردیبهشت هم بورس با رنگ سبزش خودنمایی می کرد و افزایش سرمایه قابل توجهی را برای سرمایه گذاران خرد و کلان با هر میزان مبلغ ورودی به بازار سهام به همراه داشت. اما ناگهان افت شاخص و کاهش ارزش سهام شرکت های بورسی، بازار را از فرایند مثبت به جهت منفی تغییر داد تا چشم های نگران سرمایه گذاران هر روز شاهد افزایش صف فروش و از هم پاشیدگی بازار باشد.

نتیجه هم این شد که آن دسته از افرادی که در 4 ماهه نخست سال وارد بازار شده بودند در سود بمانند و آنهایی که در مرداد وارد بازار شدند، توازن سود و زیان شان برابر یا حتی با کاهش همراه گردد و دست به فروش سهام خود بزنند. در این میان تازه واردان بازار سرمایه که مرداد سختی را پشت سر گذاشته اند، از ترس متضرر شدن و از دست دادن سرمایه اولیه بیشترین خروج از بازار سهام را رقم زدند. هر چند که کارشناسان مالی تاکید می نمایند ریزش شاخص بورس رنج خواهد بود و صعود و فرودش قابل پیش بینی است اما در کنار آن باید به حفظ سرمایه و ماندگاری سرمایه گذاران یاری گردد.

اتفاقی که البته قدیمی های بازار سهام با سرمایه های خرد و کلان هم به آن اعتقاد دارند و این بازار را نیازمند سرمایه گذاری بلندمدت می دانند، چرا که تجربه ریزش شاخص طی هفته های اخیر نشان داده که بازار سرمایه بنا بر ماهیت خود، همواره رو به بالا حرکت نمی نماید و گاهی با نوسانات شدید و کاهش هم روبرو می گردد اما هیچ بازاری مثل بورس نمی تواند به حفظ ارزش پول های خُرد مردم یاری کند؛ چون سایر بازارها نمی توانند به مولدسازی منابع خرد منتهی شوند و ارزش آفرینی هم نخواهند داشت. در این میان تازه واردان بازار هم که عمدتا با خرید و فروش های خُرد سروکار دارند باید نهایت دقت را در معاملات به عمل بیاورند. اتفاقی که در بازار سهام شهرهای مختلف هم وجود دارد اما اطلاع رسانی های کاربردی می تواند به کوچک شدن صف فروش و کند شدن شتاب سرمایه گذاران استانی برای خروج از بازار سهام منجر گردد. طی ماه های اخیر حتی در بسیاری از روستاها هم شاهد اقبال مردمی برای حضور در بازار سهام بوده ایم، اما ریزش و فرایند منفی این بازار نگرانی های زیادی را برای سرمایه گذاران ایجاد نموده است. برای آنالیز آنچه در بازار سهام استان های کشور می گذرد و درباره پیش بینی های فرایند بازار در روزهای آینده، پای صحبت استان نشین ها، کارشناسان و بعضی مدیران بورس منطقه ای نشستیم که در ادامه می خوانید.

  • فرایند نزولی طولانی شده است

طولانی شدن فرایند نزولی بازار سهام از اواخر مرداد تا به امروز یکی از علل نگرانی سرمایه گذاران تازه وارد در بورس است. پیمان عبدی، شهفرایند کرمانشاهی با بیان اینکه حدود یک میلیارد و 600 میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری نموده است، می گوید: چندین سال است که در بازار سرمایه فعالیت دارم و می دانم که شرایط بورس از بازارهای دیگر بهتر است. با اینکه بازار اصلاحی این روزها طولانی و کمی نگران نماینده شده اما مطمئنم این شرایط باقی نمی ماند. در اینجا باید شکیبا بود تا به نتیجه دلخواه رسید. رفتارهای هیجانی و بیرون کشیدن سرمایه باعث خراب تر شدن بازار می گردد. در این مدت به اصطلاح 600 میلیون تومان منفی خورده ام اما ترسی از آینده ندارم. البته امیدوارم که دولت از بازار سرمایه حمایت کند تا شرایط تثبیت گردد.

بابک صحرایی یکی از شهفرایندان گیلانی است که به قول خودش تازه وارد این بازار است و نه تنها سودی نداشته که بخشی از 160 میلیون تومان آورده اش به بازار سهام را هم در این چند روز از دست داده است. او می گوید: من قبلا به صورت محدود در بازار املاک و زمین فعالیت می کردم اما با تشویق های دولت وارد بازار سهام شدم. همه توصیه می نمایند که فعلا خروج نکنم و شرایط به زودی سبز می گردد. البته چاره دیگری هم ندارم، سرمایه گذاری در بازارهای دیگر مثل دلار و سکه ریسک بالایی داشته و سپرده گذاری در بانک هم سود چندانی ندارد، مطمئنم در صورت نرمال شدن شرایط اصل و سود پولم بازخواهد گشت.

سینا محمدی از شهفرایندان اصفهانی هم معتقد است که عرضه دومین صندوق سرمایه گذاری ETF می تواند شرایط بازار سهام را متعادل کند. او عنوان می نماید: اطلاعات من از بازار سهام اندک است، با این حال به دلیل اوضاع بد مالی کشور و کم شدن روز به روز ارزش نقدینگی، تصمیم گرفتم وارد این بازار شوم. در 3 ماه ابتدایی سال و با خرید صندوق دارا یکم سود خوبی عایدم شد اما در یکی دو هفته اخیر که بازار نزولی شده، سود این صندوق نیز نسبت به ماه های گذشته افت داشته، با این حال نسبت به سرمایه اولیه، ضرر ننموده ام. البته همه اینقدر امیدوارانه به آینده بازار سهام نگاه نمی نمایند و عنوان می نمایند که با وجود سه برابر شدن سرمایه شان از ابتدای سال تا همین یکی دو ماه پیش اما در عرض چند روز سودشان به نصف رسیده است. آنها از شرایط بازار بسیار نگرانند و می گویند اگر تا چند روز دیگر بازار برنگردد همه سهام شان را می فروشند چرا که با این فرایند حتی اصل سرمایه شان را هم از دست خواهند داد.

  • بازار به تعادل رسیده است

در حالی که بسیاری از سهامداران به دلیل ریزش های اخیر هنوز نسبت به سرمایه گذاری در بازار سهام شک و تردید دارند، اما کارشناسان اعلام می نمایند که اکنون بازار به تعادل رسیده و نباید منتظر صف فروش در اغلب نمادها بود. سینا کریمیان، کارشناس بازار سرمایه در استان فارس می گوید: اصلا نمی گردد گفت که فردا باید بازار مثبت باشد یا منفی، فعلا بازار به تعادل رسیده است و باعث حجم دریافت سهم ها می گردد. اتفاقی که از سرگیری سیر صعودی برای هفته های بعد را در پی خواهد داشت.

او معتقد است: صندوق های ETF می توانند بر فرایند بازار تاثیر مثبت داشته باشند و تصمیماتی که جدیدا برای بهبود فرایند بازار اتخاذ شده نشان می دهد که سیاست کلی دولت در کشور حمایت از بورس است و به دنبال خروج نقدینگی از این بازار و سلب اعتماد سهامداران برای ادامه سرمایه گذاری در این بازار نیست و در شرایط فعلی خطری معاملات بازار را تهدید نمی نماید. او می گوید: با توجه به حمایت های ساختاری و سهامداری اخیر از بازار، قطعا فرایند صعودی شاخص بورس ادامه دار خواهد شد و ورود نقدینگی به این بازار نسبت به هفته های گذشته بهتر می گردد. کریمیان عنوان می نماید: در شرایط فعلی خطری معاملات بازار را تهدید نمی نماید اما سرمایه گذاران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که شاخص بورس نمی تواند به صورت مداوم و دائمی مثبت باشد، بلکه اصلاحی کوتاه مدت را تجربه خواهد نمود که این موضوع به عنوان ذات بازار تلقی می گردد.

  • فعلا از سودهای نجومی خبری نیست

مدیران بورس منطقه ای نیز معتقدند صبر کردن در شرایط فعلی بهترین گزینه برای سهامداران است. محمدطاهر معصومی، مدیر تالار بورس منطقه ای استان قم اظهار می نماید: فکر می کنم بهترین کاری که اکنون سرمایه گذاران خرد در استان ها باید بنمایند این است که شکیبای نمایند و رفتار هیجانی نداشته باشند. کسانی که می خواهند وارد بورس شوند نیز باید بدانند که اکنون از سودهای نجومی یک سال گذشته خبری نیست، بنابراین با تحقیق و علم وارد این بازار شوند. با توجه به این که هیچ مرجعی جوابگوی ضرر و زیان سرمایه گذاران نیست، به مردم توصیه می گردد پول های وام و قرضی را وارد سهام ننمایند.

محمد امین عابدی مدیر بورس منطقه ای استان آذربایجان شرقی نیز می گوید: موضوع آموزش سهامداران برای ما مهم است و برای همین از ابتدا دوره های آموزش توسط بورس و شرکت های فعال در این زمینه ارائه می گردد زیرا واقعیت این است که بیش از 90 درصد سهامداران استان آموزش های تخصصی لازم برای معامله در بورس ندیده اند.

همچنین میرمحمد موسوی، مدیر بورس استان اردبیل نیز توصیه می نماید مردم با سرمایه مازاد و با آگاهی و آشنایی کامل وارد بورس شوند و اگر کد بورسی دریافت نموده اند در مرحله اول با عرضه اولیه معامله نمایند تا دچار ضرر نشوند.

پیش بینی اوضاع این روزهای بورس کار دشواری است و در حالی که بعضی از سهام در چند ماهه اخیر با رشد خوبی روبرو بوده، اما متقابلا شاهد ریزش قیمت بعضی سهم ها در بورس بوده ایم. این که چه بر سر بازار سرمایه آمده و چه خواهد آمد سوال بزرگی است که در ذهن اهالی این بازار قرار گرفته است اما یقینا طبیعت بورس بر افت و خیزهایش است و فرایند این بازار از دوران گذشته هم بر همین اساس بوده و فعالان بورس و سرمایه به خوبی با این واقعیت آشنا هستند. حضور مردم در بورس و سرمایه علی رغم تمام اتفاقات خوبی که به همراه دارد، مستلزم داشتن روحیه صبر و تحمل برای رخ دادن اصلاحات در بازار سرمایه است و یقینا منفی شدن بورس به منزله هدر رفتن سرمایه محسوب نمی گردد و گذشت زمان می تواند جبران نماینده این موضوع باشد.

در حالی که سهامداران هنوز نسبت به سرمایه گذاری در بازار سهام تردید دارند، کارشناسان اعلام می نمایند که اکنون بازار به تعادل رسیده و نباید منتظر صف فروش در اغلب نمادها بود

مدیر بورس منطقه ای قم می گوید: بهترین کاری که اکنون سرمایه گذاران خرد در استان ها باید بنمایند، پرهیز از رفتارهای هیجانی است.

  • آشنایی با 10 اصطلاح پرکاربرد بورس در روزهای رونق بازار سرمایه
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1215

به "برآیند نظرات فعالان بورس در شهرستان ها؛ صبر می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برآیند نظرات فعالان بورس در شهرستان ها؛ صبر می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید