برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چه کنیم؟

به گزارش مجله جاودان، تصور اشتباهی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف زیاد کلسیم می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. این در حالی است که برای جلوگیری از بروز سنگ کلیه باید نکات تغذیه ای دیگری را رعایت کنید.

برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چه کنیم؟

به گزارش ایسنا، یک تصور اشتباه رایج وجود دارد که می گوید مصرف زیاد کلسیم می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. این در حالی است که غذا های غنی از کلسیم در رژیم غذایی، مانند شیر، ماست، پنیر، شیر غنی شده، لوبیا سفید، بادام و دانه چیا در واقع خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهند.

در واقع، کلسیم قبل از رسیدن به کلیه ها به اگزالات (مولکول هایی که به صورت طبیعی و به میزان زیادی در گیاهان و بدن انسان ها به وجود می آیند) متصل شده و از ایجاد سنگ جلوگیری می کند. البته معین نیست که آیا مصرف کلسیم به شکل مکمل همان اثر مفید را خواهد داشت یا خیر.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه جسم سختی است که از کلسیم، اگزالات، اورات، سیستین، گزانتین و فسفات موجود در ادرار ساخته می شود. در بیشتر افراد، سایر مواد شیمیایی موجود در ادرار، تشکیل سنگ را متوقف می کنند یا مصرف مایعات موجب دفع مواد شیمیایی از کلیه می گردند. اگر سنگی تشکیل شده و نتواند از طریق ادرار دفع شود، باعث ایجاد درد می شود. شایع ترین نوع سنگ کلیه اگزالات کلسیم است.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، عوامل خطر برای ایجاد سنگ کلیه شامل سابقه خانوادگی سنگ کلیه، مصرف ناکافی آب، تحرک فیزیکی (ورزش) خیلی زیاد یا کم، دریافت زیاد شکر یا نمک و... است.

برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چه کنیم؟

- به میزان کافی آب بنوشید تا ادرار زرد کم رنگ شود.

- مصرف میوه و سبزیجات خود را افزایش دهید. این باعث افزایش PH ادرار می شود و احتمال تشکیل سنگ را کاهش می دهد.

- مصرف غذا های فرآوری شده حاوی شکر و نمک را کاهش دهید. برچسب های روی غذا هایی مانند سس، نان، گرانولا و غلات را با هم مقایسه کنید تا مارک هایی را بیابید که قند و نمک کمتری دارند.

- از منابع خوب کلسیم در رژیم غذایی روزانه استفاده کنید.

- اگر سنگ کلیه اسید اوریکی داشته اید، ممکن است لازم باشد مصرف الکل، گوشت قرمز یا صدف را محدود کنید.

- هفته ای چند بار به جای گوشت، حبوبات را به عنوان جایگزین پروتئین انتخاب کنید. مصرف زیاد پروتئین حیوانی می تواند خطر ابتلا به سنگ را افزایش دهد.

از مصرف مکمل های ویتامین C خودداری کنید. زیرا ویتامین C اضافی می تواند به اگزالات بیش از حد تبدیل شود که ممکن است منجر به سنگ کلیه شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1401 بروزرسانی: 18 اسفند 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2238

به "برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید