بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب چیست؟

به گزارش مجله جاودان، انواع گوشت کبابی، بهترین قسمت گوشت گوساله برای کباب چنجه و بهترین گوشت گوسفندی برای کباب راسته گوسفندی را در این مطلب برای شما گفته ایم تا با کیفیت ترین کباب را داشته باشید.

بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب چیست؟

خبرنگاران | سرویس آشپزی - زمانی که صحبت از تأمین امگا سه بدن به میان می آید ناخودآگاه ذهن ما به سمت روغن های گیاهی از قبیل روغن آفتابگردان و روغن ذرت، و ماهی کشیده می گردد، اما باید بدانید که گوشت گوسفند دارای میزان قابل توجهی امگا سه و پروتئین می باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که چون انواع گوشت قرمز، تری گلیسیرید و کلسترول بالایی دارد باید آن را از برنامه غذایی شان حذف کنند. در صورتی که اگر مصرف گوشت متوقف گردد بدن با فقر کلسترول روبرو می گردد، در نتیجه براساس مکانیسم طبیعی بدن، آنزیم تولید کلسترول در کبد فعال شده و به تولید کلسترول می پردازد و در صورت کمبود شدید این چربی در خون، احتمال دارد میزان تولید آن حتی از حد لازم نیز بیشتر و به افزایش کلسترول خون منجر گردد. در ادامه به معرفی انواع گوشت کبابی و بهترین قسمت گوشت گوسفند و گوساله برای کباب می پردزیم.

در این مطلب می خوانید:
  • انواع گوشت کبابی گوسفندی و بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب
  • نکات ضروری در مورد گوشت کبابی
  • بهترین قسمت گوشت گوساله برای کباب چنجه

انواع گوشت کبابی گوسفندی و بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب

گوشت گوسفند استخوان دار است و چربی آن نسبت به چربی گوشت گاو ده به یک است. چون طبع گوشت گوساله و گاو سردتر از طبع گوشت گوسفند است بعضی ها تمایل بیشتری به خوردن گوشت گوسفند دارند ولی گوشت گاو ارزان تر از گوشت گوسفند است. هر قسمت از عضلات حیوان که فعالیت بیشتری دارد، خوش طعم تر است. ولی هر قسمت که کمتر به حرکت افتاده باشد، نرم تر است. در کل قسمتهای پرحرکت برای آب پز کردن مناسب است و قسمتهای کم حرکت، بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب است.

کباب راسته گوسفندی

گوشت راسته (sirloin)، اطراف ستون فقرات گوسفند قرار داشته و بسیار کم حرکت کرده و خیلی نرم است، درصد چربی آن بسیار کم می باشد و برای انواع کباب مناسب است. راسته گران و بسیار خوشمزه است. برای پخت غذاهای مختلف و کباب می توان از راسته استفاده کرد. یک گوسفند تقریبا سه کیلو گوشت راسته دارد. از کباب های گوسفندی بسیار لذیذ که با گوشت راسته تهیه می گردد، است.

کباب فیله گوسفندی

فیله (Tenderloin)، گوشت پشت کمر و پشت جگر سفید و قسمت نرم زیر راسته است، نسبت به گوشت راسته نرم تر و صاف تر است. گوشت فیله برای تهیه کباب برگ بسیار مناسب است. چنجه (تلفظ صحیح آن کنجه) یکی از محبوب ترین غذاهای گوشتی است که منشا و خاستگاه آن منطقه خاورمیانه و عمدتاً ایران است. این غذا بعدها در آسیای صغیر پر طفدار شد و در حال حاضر در سراسر جهان یافت می گردد. کباب چنجه نیز یکی دیگر از کباب های گوسفندی است که با گوشت فیله گوسفندی آماده می گردد.

کباب دنده گوسفندی

دنده (Rib)، گوشتش نازک، نرم، لطیف، پرچرب، ترد، و خوش طعم است. این قسمت که جزء لذیذترین قسمت های گوشت گوسفند می باشد برای تهیه که یکی از کباب های بسیار لذیذ به حساب می آید، مناسب است. همچنین کباب دنده گوسفندی، که بی شباهت به شیشلیک نیست و همان طور که از نام این کباب پیداست مواد لازم برای تهیه آن دنده گوسفند است.

مصرف قلوه گاه گوسفندی برای کباب

دم سینه و قلوه گاه (flank+plate+brisket)، سفت ترین قطعه لاشه بوده و چرخ کرده آن برای تهیه بکار می رود. برای تهیه یک گوشت چرخ کرده مناسب و کم چرب برای کباب کوبیده بهتر است که قلوه گاه و دم سینه گوسفند را که خیلی چرب است با گوشت گوساله مخلوط کرد.

دیگر قسمت های گوشت گوسفندی برای کباب

مغز ران و کعب ران (roud)، انتهای لاشه گوسفند و دارای گوشت لخم مناسب برای کباب حسینی است. کباب حسینی نوعی کباب است که با سیخ چوبی طبخ می گردد. این کباب با گوشت مغز ران گوسفند تهیه می گردد و با فلفل سبز و پیاز مزه دار می گردد.

شانه گوسفند، شانه گوسفند در نیمه پایینی بدن گوسفند قرار گرفته است و معمولا این قسمت به دلیل وجود استخوان، ارزانتر از ران می باشد. می توان کباب خوشمزه ای از این قسمت همراه با سبزیجات معطر تهیه کرد.

سینه، در قسمت زیر شکم گوسفند قرار گرفته است. سینه گوسفند باید به آرامی پخته شده و قسمت چربی آن جدا گردد. می توان سینه را از دنده ها جدا کرده و با سبزیجات معطر پخت. این قسمت برای کباب بسیار لذیذ است.

نکات ضروری در مورد گوشت کبابی

  • برای شستن گوشت بهتر است، گوشت خرد شده را قبل از فریز کردن بشویید و اجازه دهید تا آبش گرفته گردد، بعد تقسیم کنید و داخل کیسه فریز قرار داده و آن را فریز کنید.
  • بعد از فریز کردن اگر بخواهید یخ آن آب گردد و بشویید تمام خونابه گوشت از بین می رود و مواد مغذی گوشت خارج شده و گوشت نیز دیر پز خواهد شد.
  • اگر قرار است گوشت را چرخ کنید، ابتدا آن را بشویید و اجازه دهید آب آن خشک گردد بعد چرخ کنید.
  • به هنگام کباب کردن گوشت در فر، اطراف گوشت را با برس روغن بمالید. در این صورت شیره گوشت بیرون نمی آید و بخار نمی گردد.

بهترین قسمت گوشت گوساله برای کباب چنجه

قسمت راسته گوساله به دلیل داشتن بافت نرم و خوش طعم و چرب بودنش بهترین قسمت برای کباب چنجه است. اما اگر گوشت پر چرب تری می خواهید، بهتر است از دوش (کوهان) یا راسته چرب گوساله استفاده کنید. قسمت فیله گوشت گوساله هم بدلیل صاف، چرب و نرم بودن، برای کسانی که چربی دوست ندارند، بهترین گزینه پیشنهادی می باشد.

سخن آخر

انواع گوشت کبابی را در این مطلب برای شما شرح دادیم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مطالب بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب چیست؟، بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای خورشت و بهترین ترکیب گوشت چرخ کرده برای انواع گوشت چیست؟ را نیز در خبرنگاران بخوانید.

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1418

به "بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین قسمت گوشت گوسفندی برای کباب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید