خبرنگاران کشف دارویی جدید که نوید درمان سرطان خون را می دهد

به گزارش مجله جاودان، تهران - خبرنگاران - محققان از کشف و در دست تولید داروی جدیدی خبر دادند که نوید بخش یک درمان احتمالی برای یکی از کشنده ترین و نادرترین سرطان های خون است.

خبرنگاران کشف دارویی جدید که نوید درمان سرطان خون را می دهد

به گزارش پایگاه اینترنتی studyfinds، محققان دانشگاه کمبریج می گویند: این دارو پروتئینی را از بین می برد که به به لوسمی میلوئیدی حاد (AML) دامن می زند. لوسمی میلوئیدی حاد (AML)، سرطانی است که در خون و مغز استخوان رخ می دهد.

AML به طور ویژه بر گلبول های سفیدخون (WBCs) بدن تاثیر گذاشته و باعث می شود شکلی غیرطبیعی داشته باشند. در سرطان های حاد، تعداد سلول های غیرعادی به سرعت افزایش می یابد.

محققان امیدوار هستند که روش مورد استفاده در ایجاد این دارو که STM2457 نام دارد، بتواند به درمان سایر انواع سرطان نیز منجر شود.

در آزمایشاتی که روی انسان و موش انجام شد، این ترکیب جدید باعث توقف بیماری شد. STM2457 همچنین تعداد سلول های سرطان خون را در مغز استخوان و طحال موش ها کاهش داد و هیچ عارضه جانبی سمی نیز به دنبال نداشت.

محققان انتظار دارند آزمایشات بالینی طی سال آینده آغاز شود. این دارو به طور خاص از اثر سرطانی ناشی از بیان بیش از حد آنزیم METTL3 پیشگیری می کند.

پروفسور تونی کوزاریدس از دانشگاه کمبریج که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: پروتئین ها برای عملکرد بدن ما ضروری هستند و با روشی تولید می شوند که با استفاده از آنزیم ها دی ان ای DNA ما را به آر ان ای RNA تعبیر می کند.

وی افزود: گاهی اوقات، این فرایند می تواند نادرست انجام شود که عواقب بالقوه مخربی برای سلامتی انسان دارد. تا به امروز هیچ کس این رویه اساسی را به عنوان راهی برای مبارزه با سرطان هدف قرار نداده است. این آغاز دوره جدیدی برای درمان سرطان است.

دکتر کنستانتینوس تزلیپی که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت نیز گفت: این یک زمینه تحقیقاتی جدید برای سرطان است و اولین مولکول شبه دارویی در نوع خود است. موفقیت این دارو در از بین بردن سلول های سرطان خون و طولانی شدن عمر موش های مورد آزمایش بسیار امیدوار کننده است و امیدواریم آزمایش های بالینی برای آزمایش مولکول های جانشین در بیماران از اوایل سال آینده آغاز شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1638

به "خبرنگاران کشف دارویی جدید که نوید درمان سرطان خون را می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کشف دارویی جدید که نوید درمان سرطان خون را می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید