چرا اپیدمی کرونا هنوز در کشور مهار نشده است؟

به گزارش مجله جاودان، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با هشدار نسبت به افزایش آمار ابتلا و آمار بستری بیماران کرونایی طی روزهای اخیر، مطالب مطرح شده در مورد ضعیف شدن ویروس و یا کاهش قدرت کشندگی آن را بی اساس خواند و در ادامه تداوم جدی رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری های اجتماعی و همچنین مشخص جریمه نقدی برای قانون گریزان را تنها راه حل گذر از شرایط سخت کنونی و مهار و کنترل قطعی اپیدمی کرونا عنوان نمود.

چرا اپیدمی کرونا هنوز در کشور مهار نشده است؟

دکتر پیغام طبرسی متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه بر اساس آمار وزارت بهداشت متاسفانه طی 10 روز اخیر با فرایند افزایشی در ابتلای بیماری کووید 19 روبرو بودیم، گفت: فرایند ابتلا و بستری طی یک هفته اخیر در تهران افزایش یافته است.

2 منشا اصلی افزایش آمار ابتلا و بستری در تهران

وی با بیان اینکه این فرایند افزایشی در تهران دو منشاء عمده دارد، گفت: اولین عامل ایجاد پیک افزایشی این روزها به مسافرت های گسترده تعطیلات عید فطر و چند روز تعطیلی خرداد برمی گردد، دلیل بعدی این مساله نیز مربوط به بیمارانی است که از استان های دارای شیوع بالا به بیمارستان های شهر تهران مراجعه نموده اند.

وی با بیان اینکه این 2 عامل منجر به افزایش آمار بستری در تهران شده است، گفت: به گونه ای که به دنبال آن یک بخش جدید برای بیماران کرونایی در بیمارستان مسیح دانشوری ایجاد شد.

وی با اشاره به آمار بستری در بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان یکی از مهمترین بیمارستان های مرجع بیماران کرونایی، گفت: در دوره های پیک اسفند و فروردین معمولا 250 مریض بستری داشتیم که این آمار در اردیبهشت تا اوایل خرداد به 70 بستری رسید و متاسفانه الان مجددا به حدود 180 نفر افزایش یافته است. همچنین تغییری در شرایط و شرایط بیمارن ایجاد نشده و درصد بیماران با شرایط حاد و متوسط مانند گذشته است، به گونه ای که از ابتدای شیوع بیماری در کشور بخش آی سی یوی بیمارستان مسیح هیچوقت خالی نشده است.

آیا آمار مرگ و میر کمتر شده است؟

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با کاهش آمار مرگ و میر بیماران کرونایی، با بیان اینکه این مساله علل مختلفی دارد، گفت: اول اینکه نسبت به روزهای اول دانش، تجربه و مهارت کادر پزشکی بیشتر شده، همچنین روش های درمانی موثرتری استفاده می گردد. در همه جای جهان شرایط مشابهی وجود دارد، زمانیکه دانش و اطلاعات درباره یک بیماری نوپدید افزایش پیدا می نماید، آمار مرگ و میر کمتر می گردد.

شدت و شیوع کروناویروس کمتر نشده است

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر اینکه کاهش مرگ و میر به علت کمتر شدن شیوع و یا شدت بیماری نیست، گفت: ویروس کووید19 با همان شدت گذشته عمل می نماید و صحبت هایی که درباره ضعیف شدن ویروس و یا کاهش قدرت کشندگی آن مطرح می گردد، بی اساس است. شاهد آن نیز شرایطی است که در استان های دارای شیوع بالا مثل خوزستان دیده می گردد.

وی همچنین درباره افزایش موارد جدید کرونا گفت: بسیاری از آماری که الان به عنوان کرونا مثبت اعلام می گردد، افراد سرپایی هستند، در حالیکه در پیک های گذشته اصلا سرپایی ها تست نمی شدند، بنابراین افزایش تعداد تست و شناسایی بیماران یکی از دلایل افزایش آمار است.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه آمار مرگ و میر باید با تعداد بستری ها سنجیده گردد، گفت: به عنوان نمونه اگر فرضا تعداد بستری ها 500 باشد تعداد 50 مرگ آمار بسیار بالایی است ولی در بین 10 هزار بستری، 100 مورد مرگ رقم پایینی است. بنابراین مقایسه آمار ابتلا با میزان مرگ و میر و مرتبط کردن آن با کاهش آمار فوت بیماران کرونا و یا ضعیف شدن قدرت ویروس کار درستی نیست.

علایم کووید 19

وی همچنین تغییر عوارض و علایم کووید 19 از اختلالات حاد ریوی به گوارشی را صحیح ندانست و ادامه داد: در گذشته نمی دانستیم که عوارض گوارشی هم می تواند از علایم کرونا باشد ولی امروز می دانیم که اسهال و عوارض گوارشی می تواند از علامت های کرونا باشد، با این حال ویروس همچنان می تواند در بسیاری از بیماران عوارض حاد تنفسی ایجاد کند.

چرا کرونا در بعضی کشورها مهار شد؟

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در رابطه با علت مهار قطعی کرونا در بسیاری از کشورهایی که بعد از ایران دچار شیوع شده و آمار مرگ و میر بالایی هم داشتند، شرح داد: مهار اپیدمی با رفتارهای بهداشتی مردم ارتباط مستقیمی دارد. تا زمانی که محدودیت های رفت وآمدی و مشاغل و در کنار آن رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها در کشور اجرا می شد، شرایط ما خوب بود، ولی متاسفانه از زمانی که بعضی به دنبال عادی سازی شرایط بودند، در حالیکه هنوز چیزی عادی نشده، شرایط خراب و آمار ابتلا مجددا افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه به دنبال بازگشایی ها درصد رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ابزار محافظتی مانند ماسک در بین مردم کاهش پیدا کرد، گفت: الان متاسفانه درصد بسیار پایینی از افراد جامعه از ماسک و سایر ابزار حفاظتی استفاده می نمایند و حتی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی به مسافرت رفته و در تجمعات و مراکز شلوغ حاضر می شوند. متاسفانه دیگر در سطح شهر و اداره ها چیزی به اسم فاصله گذاری های فیزیکی نمی بینیم و شرایطی که امروز شاهد آن هستیم حاصل همین عدم رعایت ها و عادی سازی شرایط است.

طبرسی با بیان اینکه کشورهای پیروز در مهار بیماری، بعد از بازگشایی ها نکات بهداتی را بیش از پیش رعایت نموده و بستر لازم برای رعایت اصول بهداشتی را فراهم کردند، گفت: این در حالیست که اصول و نکات بهداشتی در کشور ما متوقف شده، زمانیکه مکررا آمار شهرهای زرد و سفید و قرمز از صدا و سیما و سایر رسانه ها اعلام می گردد و بعضی از کاهش آمار بستری و مرگ و میر صحبت می نمایند، مردم نیز اعتماد نموده و شرایط را عادی تلقی می نمایند، در حالیکه وزارت بهداشت چندین بار نسبت به شرایط نامناسب این روزها تذکر جدی داده و اعلام نموده که باید برای شرایط بدتر از این آمادگی داشته باشیم.

تنها راه چاره مهار قطعی کرونا

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه درصورت عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری ها شرایط بسیار بدتری در انتظار ماست، گفت: آمار ابتلا هنوز از پیک اول پایین نیامده که بخواهیم وارد پیک های بعدی بشویم، هنوز در اوج پیک اول قرار داریم و اگرچه این آمار برای مدتی کوتاه و موقتا پایین آمد ولی مجددا افزایش پیدا کرد و فرایند افزایشی آن همچنان ادامه دارد.

طبرسی با بیان اینکه رفتارهای عادی سازی و رها سازی نکات بهداشتی و فاصله گذاری ها همزمان با بازگشایی ها باعث می گردد که مدت ها در این شرایط نامناسب گرفتار بمانیم، توضیح داد: افراد جامعه باید بیش از پیش به مسئولیت های اجتماعی خود در قبال سایرین عمل نمایند، البته در کنار این مساله حتما باید اعمال قانون صورت گیرد. بسیاری از کشورها حتی افغانستان برای عدم رعایت نکات بهداشتی و ماسک نزدن در مجامع عمومی جریمه نقدی معین نموده اند، در حالیکه ما هیچ قانونی برای آن نداریم.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری در سرانجام راه چاره گذر از این شرایط سخت را اعمال قانون و معین جریمه برای قانون گریزان عنوان نمود و گفت: افرادی که در تجمعات و مجامع و مکان های عمومی ماسک نمی زنند باید جریمه شوند و یا حداقل از حضور افراد بدون ماسک در مترو و اتوبوس و سایر محل های عمومی جلوگیری گردد، نظارت ها و اقدامات قهری باید بیشتر و قانونمندتر گردد، در غیر اینصورت گذر از این شرایط سخت است و باید منتظر شرایط بدتری باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1075

به "چرا اپیدمی کرونا هنوز در کشور مهار نشده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اپیدمی کرونا هنوز در کشور مهار نشده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید