در حکمرانی فضای مجازی فقط مصرف کننده هستیم

به گزارش مجله جاودان، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی در نخستین نشست از سلسله نشست های حکمرانی و بازی های رایانه ای با موضوع چیستی و ضرورت حکمرانی بر / در / با بازی های رایانه ای از سهم بالای بازی ها در رشد اقتصادی حکومت ها خبر داد و گفت: هم اکنون رشد اقتصادی سالانه صنعت بازی ها به 8 درصد می رسد این در حالیست که رشد اقتصاد جهانی در حالت ایده آل 3.5 درصد است.

در حکمرانی فضای مجازی فقط مصرف کننده هستیم

وی گفت: این آمار اهمیت بازی ها و تأثیر آن بر اقتصاد را نشان می دهد چرا که اقتصاد بازی ها در دنیا 159 میلیارد دلار و اقتصاد هالیوود در حدود 45 میلیارد دلار است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اینکه فضای مجازی، فضایی فراهم می کند که برای نخستین بار بشر بدون اجازه می تواند خدمتی را از جمله خدمت اطلاع رسانی و یا سرگرمی بچشد، شرح داد: این خصلت در حقیقت باعث شده بسیاری از پدیده ها به دلیل موانع زمان و مکان در این فضا محقق شود.

فیروزآبادی افزود: در گذشته تنوع بازی وجود نداشت اما اکنون شرایط در خصوص بازی ها متفاوت شده و بخش مهمی از اکوسیستم بشر را تشکیل داده و در حقیقت فضای حقیقی و مجازی با هم در آمیخته است. این در حالیست که فضای مجازی ادامه فضای فیزیکی است و در صورت فقدان این فضا، بقای فضای مجازی از بین خواهد رفت.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه همه مطالب در فضای فیزیکی نیاز به باز تعریف دارد، اظهار کرد: یکی از وظایف حوزه های علمیه باز تعریف مفاهیم در بازی ها است و باید این تعریف انجام تا فهم مشترک بین اذهانی داشته باشیم.

وی بر تعریف چیستی بازی ها که کار بسیار دشواری است، تاکید و شرح داد: بازی ها دربردارنده شاخصه هایی منحصر به فرد از جمله شاخصه آموزش، تبلیغ، رسانه، زیست و سبک زندگی است.

فیروزآبادی درباره نقش طراحان در بازی ها نیز گفت: چینی ها در پلتفرم گوگل، آمازون و فیسبوک عقب تر از آمریکا هستند اما عمق تکنولوژی آن ها از آمریکایی ها در بازی بیشتر است. هم اکنون سازندگان سخت افزارهای ژاپنی، آمریکایی هستند و ادامه این فرایند در آینده نگران کننده خواهد بود.

وی در ادامه به تبیین مفهوم حکمرانی پرداخت و افزود: خلق فضای تازه از کنار حاکمیت رخ می دهد. حاکمیت در پی پیاده کردن هنجارهایی است که مستقل از حکومت ها و قدرت عرفی است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در حال حاضر 95 درصد از بازی ها، خارجی و سخت افزارها 100 درصد خارجی است، افزود: باید در حکمرانی مشارکت فعال داشته باشیم. طبق آمار در حکمرانی فضای مجازی مصرف کننده هستیم این در حالیست که حکمرانی بر فضای مجازی اعمال حاکمیت است و باید از نقاط ضعف استفاده کنیم.

فیروزآبادی بازی سازی را تنها فرصت طلایی برای ایجاد تغییر، زبان و فرهنگ ملی دانست و گفت: یکی از چالش ها تفاوت با سایر کشورها است و در این چالش دنیای باید این فرایند را اصلاح کرد موضوع سیاست نیست بحث اختلاف فاحش در فرهنگ است و باید روی این موضوع تمرکز کرد.

وی به چرایی پیشرفت کشورها در صنعت بازی پرداخت و گفت: کار بازی، چند رشته ای بوده و هنر، تکنولوژی و مسائل اجتماعی (فهم اجتماعی) را در بر می گیرد و نظام غربی، بازی را ناظر به این مشخصات می سازد تا بتواند پول بیشتری از جیب مردم خارج کند که این امر در ایران بسیار ضعیف است در حالی که کشورهای مختلف رشته های دانشگاهی در خصوص بازی ها دارند و به صورت تخصصی روی آن کار می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1905

به "در حکمرانی فضای مجازی فقط مصرف کننده هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در حکمرانی فضای مجازی فقط مصرف کننده هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید