راهنمای بیماران آسمی در مطب دندانپزشکی

به گزارش مجله جاودان، حتما شما هم درباره آسم بسیار شنیده اید آسم یک بیماری مزمن را ه های هوایی است. راه های هوایی، لوله هایی هستند که هوا را به داخل و خارج از ریه انتقال می دهند. در این بیماری، دیواره های داخلی راه های هوایی ملتهب شده و در نتیجه مستعد می شوند تا در برابر عوامل خارجی واکنش شدیدی نشان دهند. به این صورت که این راه ها باریک می شوند و هوای کمتری در آنها جریان می یابد که در نتیجه آن، سرفه و تنگی نفس به خصوص در شب ها و صبح زود رخ می دهد.

راهنمای بیماران آسمی در مطب دندانپزشکی

راهنمای بیماران آسمی در مطب دندانپزشکی

حتما شما هم درباره آسم بسیار شنیده اید آسم یک بیماری مزمن را ه های هوایی است. راه های هوایی، لوله هایی هستند که هوا را به داخل و خارج از ریه انتقال می دهند. در این بیماری، دیواره های داخلی راه های هوایی ملتهب شده و در نتیجه مستعد می شوند تا در برابر عوامل خارجی واکنش شدیدی نشان دهند. به این صورت که این راه ها باریک می شوند و هوای کمتری در آنها جریان می یابد که در نتیجه آن، سرفه و تنگی نفس به خصوص در شب ها و صبح زود رخ می دهد.

آسم حمله می کند!

گاهی علایم بیماری ناگهان شدید می شود. این حالت را حمله آسمی می نامند. در حمله آسم، ماهیچه های راه های تنفسی ناگهان سفت شده و سبب باریک شدن راه های هوایی و رسیدن هوای کمتر به ریه بیمار می شود. بعضی از این حملات در موارد شدید آن می توانند حتی سبب بسته شدن کامل راه هوایی بیمار شوند که بسیار خطرناک است و جزو اورژانس های پزشکی به تعداد میرود.

ردپای آسم در دهان

آسم قابل درمان نیست اما اغلب بیماران می توانند این بیماری را به کمک داروها کنترل کنند. داروهای کنترل آسم به اشکال گوناگون ساخته شده اند. بسکمک از این داروها، به صورت استنشاقی هستند و باید در داخل دهان اسپری شوند. بعضی انواع دیگر آن هم به اشکال متعدد خوراکی در بازار دارویی یافت می شوند. این داروها به خصوص انواع استنشاقی آن، سبب بروز خشکی دهان می شوند و در نتیجه دهان فرد را مستعد بروز پوسیدگی های بیشتر می کنند. گاهی هم از کورتون ها برای کنترل بیماری آسم استفاده می شود. این نوع داروها هم سبب خشکی دهان شده و دهان را مستعد عفونت های قارچی مانند برفک می کنند. همچنین در این گروه افراد که از کورتون ها استفاده می کنند، ترمیم و التیام زخم های دهانی به تاخیر می افتد. بعضی از داروهای دیگر کنترل آسم هم حالت تهوع و مزه بد در دهان ایجاد می کنند.

دندان ها و پوسیدگی

درباره آثار این داروها روی دندان، بحث های زیادی صورت گرفته است. در بعضی تحقیقات تعیین شده که مصرف این داروها، به خصوص در بچه ها کم سن و سال می تواند اندازه پوسیدگی های دندان را افزایش دهد. اما دانشمندان دیگری این گفته را رد کرده و بیان می کنند که مصرف این داروها اثری روی افزایش پوسیدگی های دندانی ندارد. در هر صورت توصیه شده که این بیماران اگر از خشکی دهان رنج می برند، با دندانپزشک خود صحبت کنند تا او توصیه های لازم را به آنها بکند. همچنین بهتر است که بعد از مصرف داروهای خود - به خصوص اسپری ها - دهان خود را با آب شستشو دهند. مشکل دیگری که بیماران آسمی - به خصوص بچه ها - در رابطه با دهان و دندان های خود دارند، این است که رفلکس معده در این بیماران شایع است. بر اثر این رفلکس، اسید معده وارد دهان بیمار می شود و سبب بروز خوردگی هایی در دندان بیمار شود. این امر می تواند در درازمدت آثار مخربی روی دندان های فرد داشته باشد.

در مطب دندانپزشکی

درباره شرایط بیماری خود، به دندانپزشک اطلاع دهید. به او بگویید چه عواملی موجب ایجاد حمله های آسم در شما می شود.

در صورت استفاده از اسپری استنشاقی، آن را همراه خود به دندانپزشکی بیاورید تا در صورت نیاز استفاده شود.

اگر کورتون می خورید، باید دندان پزشک شما حتما در جریان باشد. گاهی نیاز است که پیش از کار دندانپزشکی، کورتون مصرف کنید.

درباره سایر داروهای مصرفی خود هم به دندان پزشک اطلاع دهید. ممکن است که این داروها با بعضی داروهای بی حسی و یا مسکن ها تداخل داشته باشند.

گاهی نیاز است که دستگاه اکسیژن در مطب دندانپزشکی در دسترس باشد تا اگر حمله آسمی رخ دهد، برای بیمار استفاده شود.

طرز نشستن در صندلی دندانپزشکی هم می تواند روی تنفس بیمار اثر بگذارد. پس با دندانپزشک خود همکاری کنید تا موقعیت مناسب برای خود و وی را پیدا کنید.

منبع: http://www.salamat.com

ae

منبع: راسخون
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1821

به "راهنمای بیماران آسمی در مطب دندانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای بیماران آسمی در مطب دندانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید