سیمرغ با رونمایی رییس جمهور شروع به کار می نماید

به گزارش مجله جاودان، خبرگزاری خبرنگاران- ابر رایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عنوان سیمرغ که با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیاده سازی شده است، با حضور رییس جمهور افتتاح می گردد تا بتواند خدمات محاسباتی در حوزه های مختلف را به مراکز علمی و تحقیقاتی کشور ارائه دهد.

سیمرغ با رونمایی رییس جمهور شروع به کار می نماید

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی دانشگاه امیر کبیر، ابر رایانه (Supercomputer) به رایانه هایی گفته می گردد که ظرفیت بالایی در محاسبات دارند. این واژه برای اولین بار توسط مجله نیویورک ورلد برای اشاره به جدول ساز های IBM در دانشگاه کلمبیا به کار رفت.

این رایانه ها برای پردازش های سنگین به کار گرفته می شوند و برای سیستم هایی به کار می فرایند که قدرت پردازش اطلاعات فراوانی را در کسری از ثانیه داشته باشند. از این رو این ابزار های هوشمند برای آزمایش مدل های ریاضی برای پدیده های پیچیده فیزیکی، شبیه سازی آب و هوای آینده، شبیه سازی پیدایش و تکامل کیهان، شبیه سازی و آنالیز عملکرد راکتورها، تحقیقات بر روی مواد شیمیایی برای ساخت دارو های جدید، جوش هسته ای و در حوزه رمزنگاری استفاده می گردد.

این سیستم ها بر خلاف کامیپوتر های معمول، بیش از یک CPU (پردازشگر مرکزی) دارند. این پردازشگرها، مدار های مخصوصی برای تفسیر اطلاعات و دستورالعمل های برنامه و انجام محاسبات عملی و منطقی در توالی مناسب را در خود جای داده اند.

علاوه بر آن ابررایانه ها از ظرفیت ذخیره سازی بسیار بزرگی برخوردارند، همچنین این ابزار های پرقدرت مجهز به حسگر برداری (vector arithmetic) برای پردازش هستند. این حسگر ها باعث می گردد تا ابرکامپیوتر ها بتوانند چندین هزار محاسبه را همزمان پردازش نمایند.

با توجه به کاربرد های وسیع این سیستم ها اخیرا اقداماتی در جهت طراحی و فراوری ابر رایانه ها در مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور صورت گرفت که از آن جمله می توان به ابر رایانه پژوهشگاه دانش های بنیادی با توان پردازشی یک ترا فلاپ (1012 پردازش در ثانیه)، ابر رایانه دانشگاه صنعتی شریف، ابر رایانه دانشگاه علم و صنعت، ابر رایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ابر رایانه دانشگاه صنعتی اصفهان اشاره نمود.

ابر رایانه دانشگاه شریف

سرعت انجام محاسبات ابررایانه دانشگاه صنعتی شریف که در آذر ماه سال 1392 رونمایی شد، با بیش از 35 ترافلاپس است.

این ابررایانه که یکی از پیشرفته ترین رایانه های موجود در کشور بوده، قادر است محاسبات پیچیده را که حل آن ها با رایانه های معمول هفته ها به طول می انجامد، در مدتی بسیار کوتاه تر انجام دهد.

ابررایانه دانشگاه شریف از 70 پردازنده متصل به هم تشکیل شده است که در آن 35 گره وجود دارد. این ابررایانه همچنین از حافظه دسترسی تصادفی (RAM) معادل یک و نیم ترابایت برخوردار است.

مرکز محاسبات سریع دانشگاه علم و صنعت

مرکز پردازش سریع دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت کار خود را از سال 1395 شروع کرد و در حال حاضر خدماتی، چون در اختیار قراردادن حجم بالایی از منابع محاسباتی و ذخیره سازی داده با استفاده از کامپیوتر های COTS و سرور های خاص منظوره، در اختیار قراردادن GPU به مشتریان بالقوه به صورت فیزیکی و تخصیص داده شده و پشتیبانی مناسب فنی و هدایت قدم به قدم برای استفاده مؤثر از مرکز توسط تیم فنی آن از سوی این مرکز ارائه می گردد.

ابر رایانش دانشگاه صنعتی اصفهان

ابررایانه ملی شیخ بهایی در دانشگاه صنعتی اصفهان در سال 1389 راه اندازی شد. این ابررایانه برای شبیه سازی های مختلف در شاخه های مختلف علوم و صرفاً توسط پژوهشگران و شرکت های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

ابر رایانه دانشگاه امیرکبیر

ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از آن با نام سیمرغ یاد می گردد، شامل دو پروژه پژوهش، طراحی و پیاده سازی ابررایانه سیمرغ با موضوع دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پایش و راهبری طرح ابررایانه سیمرغ و انجام مطالعات تحقیقاتی جهت توسعه آن با موضوع پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

فاز اول پروژه پایش و راهبری طرح ابررایانه سیمرغ، شامل برنامه ریزی طرح، راهبری و پایش طراحی ابررایانه سیمرغ، شناخت نیازمندی های بستر آزمون و ارزیابی و شناخت مفاهیم علمی و فنی نسل های آینده رایانش فوق سریع است که توسط پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نهایی شده است.

در طرح این ابررایانه، دستیابی به مدل مهندسی و پرتوتایپ اَبررایانه با ظرفیت پردازشی حدود 160 ترافلاپس در گام اول طرح و توسعه آن به مقیاس پتافلاپس در گام دوم طرح پیش بینی شده است.

آقای دکتر احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه ابر رایانه سیمرغ یک سیستم پرقدرت است، گفت: این طرح آماده شده و قرار است با حضور رییس جمهوری این طرح افتتاح گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1697

به "سیمرغ با رونمایی رییس جمهور شروع به کار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیمرغ با رونمایی رییس جمهور شروع به کار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید