طرح تازه دانشمندان برای زندگی در مریخ

به گزارش مجله جاودان، استاد دانشگاه بریستول در مقاله ای با جزئیات کامل توضیح داده که چگونه می توان در مریخ زیر حباب محافظتی یک زیست گاه ساخت.

طرح تازه دانشمندان برای زندگی در مریخ

به گزارش دیجیاتو، استاد دانشگاه بریستول در مقاله ای با جزئیات کامل توضیح داده که چگونه می توان در مریخ زیر حباب محافظتی یک زیست گاه ساخت.

داستان های علمی-تخیلی فضایی معمولاً شامل زیستگاه های حبابی شکل در سایر سیاره هاست که انسان ها و موجودات دیگر در آن زندگی می کنند. حالا یک استاد دانشگاه طرحی پرجزئیات را پیشنهاد داده که امکان حیات در زیر حبابی در سیاره مریخ را فراهم می کند.

پل اسمیت، استاد دانشگاه بریستول در طرح خود به ساخت حبابی اشاره کرده که می تواند زیست بومی شبیه زمین را در خود نگه دارد. به عبارت دیگر، این ذخیره گاه طبیعی فرازمینی (ETNR) 20 هکتاری قادر است علاوه بر میزبانی از انسان ها، غذا و مواد خام مورد نیاز آن ها را نیز تأمین کند.

آقای اسمیت در مقاله ای که در مجله International Journal of Astrobiology منتشر کرده، توضیح داده که بر چه اساسی این ایده را پرورش داده و چه راهکار هایی برای مسائل احتمالی در نظر دارد. برای مثال، او به چالش های خاص اتمسفر، دما، فصل ها، تابش، شرایط جوی، گرانش و نور خورشید در مریخ اشاره کرده است.

اسمیت همچنین فهرستی از گونه های زیستی زمین را معرفی کرده که می توانند خود را با شرایط حیات در مریخ وفق دهند. در بخش گیاهان، اُرس و توس و در بخش جانوران، میکروب های خاکی، قارچ و بی مهرگانی مثل کرم و عنکبوت به عنوان گزینه های مناسب معرفی شده اند.

نکته جالب این جاست که مهره دارانی مثل پرندگان، ماهی ها و راکون ها در این فهرست قرار نگرفته اند. اسمیت به مسئله ملاحظات اخلاقی پیرامون اجبار حیوانات به زندگی در محیط های فرازمینی هم اشاره کرده است. بسیاری از این حیوانات احتمالاً در حالت عادی تمایلی برای زندگی در این شرایط ندارند.

این استاد دانشگاه بریستول می گوید او در پی کپی کردن نسخه ای از جنگل های زمین در مریخ نبوده است. این زیست بوم ها باید زیست بوم کاربردی خودشان را داشته باشند. با این حال، او در این مقاله به جنبه های مالی این مسئله نپرداخته است.

ارسال انسان به فضا به اندازه کافی پرهزینه است؛ بنابراین می توانید تصور کنید که پیاده سازی یک زیست بوم کامل می تواند به چه بودجه سنگینی نیاز داشته باشد. با این حال، با توجه به توسعه فعالیت های فضایی و افزایش بی شمار جمعیت انسان ها در زمین، به نظر می رسد که کلونی سازی در سیاراتی مثل مریخ اجتناب ناپذیر خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1401 بروزرسانی: 20 آذر 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2194

به "طرح تازه دانشمندان برای زندگی در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تازه دانشمندان برای زندگی در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید