ماسکی که ابتلا به کرونا را تشخیص می دهد!

به گزارش مجله جاودان، محققان دانشگاهی ماسکی مجهز به یک حسگر زیستی ابداع نموده اند که می تواند در 90 دقیقه یا بیشتر ابتلای فرد به کووید 19 را شناسایی کند.

ماسکی که ابتلا به کرونا را تشخیص می دهد!

به گزارش خبرنگاران، در سراسر دوره فراگیری کووید 19، استفاده از ماسک و تست در صورت احساس بیماری به شعارهای پزشکان و کارشناسان برای مقابله با این بیماری تبدیل شدند.

اکنون گروهی از محققان دانشگاه هاروارد وMIT اختراعی ثبت نموده اند که علاوه بر جلوگیری از توسعه شیوع بیماری، احتمالاً ابتلاء به کووید 19 را هشدار می دهد. این گجت پوشیدنی دارای حسگر زیستی است که می تواند تمام فعالیت های یک آزمایشگاه را انجام دهد و همزمان به میزان ای کوچک است که داخل یک ماسک قرار گیرد.

کاربران باید 15 تا 30 دقیقه داخل ماسک نفس بکشند، دکمه ای روی حسگر را فشار دهند و سپس در 90 دقیقه یا بیشتر نتیجه تست کووید 19 آنها روی یک نوار خوانشی (مانند تست بارداری) معین می گردد.

این حسگر با توجه به تحقیق پیشین اعضای وایس کور فکولتی ساخته شده و جیم کولینز محقق ارشد آن پژوهش هم از پیشگامان فناوریwFDCF است.

محققان برای ساخت حسگر، ماشین مولکولی را استخراج و فریز کردند. این ماشین مولکولی با استفاده از سلول ها مواد ژنتیکی مانند دی ان ای و آر ان ای را شناسایی می نماید. این اطلاعات به اسم اثر انگشت ویروس عمل می نمایند و درنتیجه سیستم آن را شناسایی می نماید.

حسگر این گجت پوشیدنی با فشار دکمه ای فعال می گردد که اندازه اندکی آب برای تجدید رطوبت اجزای فریز شده، آزاد می نماید.

با استفاده از همین فناوری می توان پاتوژن های دیگر مانند آنفلوآنزا را ردیابی کرد. علاوه بر آن سیستم تشخیص را می توان به طور مستقیم با پارچه مرتبط کرد. این تحقیق در ژورنال نیچر بیوتکنولوژی منتشر شده است.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1769

به "ماسکی که ابتلا به کرونا را تشخیص می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسکی که ابتلا به کرونا را تشخیص می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید