موسوی: دستاویز قراردادن حادثه انفجار بیروت غیرقابل قبول است

به گزارش مجله جاودان، سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال سفر مقامات ایرانی به لبنان گفت: سفر یکی از مقامات بلند پایه کشور در دستور کار است و ظرف روز های آینده اعلام می گردد.

موسوی: دستاویز قراردادن حادثه انفجار بیروت غیرقابل قبول است

به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی در نشست خبری با خبرنگاران ادامه داد: چه با سفر و چه بی سفر همواره کنار لبنان هستیم و یاری های ایران به این کشور ادامه دارد.

وی درباره تجمعی که اخیرا در پارکی در تهران انجام شد و در آن پرچم طالبان بالا برده شده است گفت: آنچه گفته شد در پارک ملت صورت گرفته است، به هر حال ایران میزبان میلیون ها شهفرایند افغان است و آن ها ممکن است هوادار گروه هایی در افغانستان باشند و گرایش های مختلفی داشته باشند. مطمئن نیستم که وابستگی داشتند به گروهی یا صرفا ابراز خوشحالی و بیان احساس و هواداری صرف بوده است یا خیر که این را باید مراجع ذی ربط در این باره نظر دهند. ولی فکر می کنم تجمعی ساده برای ابراز احساسات از سوی عده ای بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره موضع ایران در خصوص تحولات لبنان اظهار کرد: در حادثه لبنان، ایران از ساعات اولیه در کنار ملت و دولت لبنان حاضر شد و ابراز همدردی کرد. وزیر امور خارجه با همتای لبنانی خود تماس داشتند و رئیس جمهور محترم دستور تشکیل یک تیم متشکل از بعضی مسئولان و وزیران را صادر کردند. تا کنون چند هواپیما از یاری های ایران به لبنان ارسال شده است و یاری های بیشتر نیز در راه است.

وی درباره اعتراض های بعد از انفجار در لبنان توضیح داد: در هر حال (انفجار روی داده) حادثه بزرگی بود و طبیعی است مردم ناراحت باشند و تبعاتی خواهد داشت. اما اگر عده ای از افراد، گروه ها و کشور ها بخواهند ازاین حادثه دستاویزی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود بسازند درست نیست. به نظر بعضی افراد با تحریکات خارجی به دنبال اغراض خاصی هستند که پسندیده نیست. ملت لبنان از این حادثه رنج دیده است از این رو جا دارد با حفظ آرامش اجازه دهند مسئولان به امور رسیدگی نمایند و به آلام صدمه دیدگان رسیدگی گردد.

موسوی گفت: باید قدری عمیق تر به تحولات لبنان نگاه کرد و بعد قضاوت کرد. بعضی کشور ها با ریاکاری سعی کردند خودشان را مدافع مردم لبنان نشان دهند، اگر صداقت دارند تحریم هایی که علیه دولت و ملت به ویژه ملت لبنان اعمال کردند را بردارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره کناره گیری برایان هوک اظهار کرد: جا به جایی افراد و نمایندگان ویژه خیلی برای ما اهمیت ندارد. طبیعی است وقتی شکست خوردند افراد را جا به جا نمایند مثل بازی فوتبال. در فوتبال هم وقتی تیمی شکست می خورد افراد را جابه جا می نمایند این در حالی است که وقتی چند هیچ عقب هستید این جا به جایی ها در نتیجه تاثیر چندانی ندارد. از این رو تعویض های پی در پی به دلیل شکست ها و گل هایی است که از ملت ایران دریافت کردند و برای ما اهمیت ندارد.

موسوی درباره کوشش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران با ارائه پیش نویس قطعنامه ای دیگر به شورای امنیت توضیح داد: این اقدام بیش و پیش از اینکه علیه ملت ایران باشد تهدیدی علیه شورای امنیت و سازمان ملل و ساز و کار های بین المللی است. آمریکا می خواهد با استفاده از ابزار شورای امنیت، علیه شورای امنیت اقدام کند یا آن را تضعیف یا تحت انقیاد خود درآورد. از این رو ضروری است اعضای دائم و غیردائم هوشیار باشند و مراقبت نمایند که در دام آمریکا که برای شورای امنیت و ساز و کار های بین المللی پهن نموده است نیفتند.

وی ابراز امیدواری کرد که اقدام آمریکا با هوشیاری رهبران مستقل دنیا و رایزنی های ایران با کشور های مستقل و دوست ناکام بماند.

موسوی درباره بعضی اخبار مبنی بر توقیف یک نفتکش ایرانی از سوی پاکستان، گفت: تا جایی که خبر داریم و آنالیز کردیم و از مقامات ذی ربط در سازمان بنادر و کشتیرانی جویا شدیم، هنوز رسما چیزی به ایران در این زمینه اعلام نشده و هیچ خبری رسمی مبنی بر توقیف کشتی ایرانی داده نشده است در عین حال ما در حال پیگیری و جمع آوری اطلاعات هستیم، اما از سوی دولت پاکستان چیزی رسما اعلام نشده است.

وی درباره آزادی 400 زندانی طالبان که گفته می گردد از زندانیان خطرناک هستند و اینکه آیا فرایند آزادی این افراد برای ایران خطر ندارد؟ گفت: این یک مساله داخلی در افغانستان است در عین حال ایران از هر فرایندی که به بازگشت صلح و ثبات در افغانستان یاری کند و گفت گو های بین الافغان با موضوع دولت حمایت می نماید و در کنار دولت و ملت افغانستان می ایستد. مصاحبه میان گروه های افغان و دولت و تبادل زندانی ها را اگر آن ها در راستای صلاح و منافع خود می بینند از نظر ما مسئله ای ندارد، اگر فرایند را به سمت مثبت شدن فضا سوق می دهد.

موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در فصل تابستان شاهد جابه جایی ماموریت های دیپلماتیک در وزارت خارجه هستیم اگر این جا به جایی ها قطعی شده است بفرمایید، گفت: الان چندین سفیر جا به جا می شوند از جمله در آذربایجان و بنده به زودی راهی این کشور می شوم و جانشین بنده هم رسما معرفی می شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران اظهار کرد: این ها وقتی با ناکامی روبرو می شوند آسمان ریسمان می بافند. ما فارغ از اینکه از پیش نویس قطعنامه ای که آمریکا ارائه داده چه نتیجه ای ایجاد گردد، اعلام کردیم که این مساله ابزاری علیه سازمان ملل و شورای امنیت و ساز و کار بین المللی و چندجانبه گرایی است. این هوشیاری در اعضای شورای امنیت باید باشد و ببینند که این فرایند و رفتار آمریکا به کجا دارد ختم می گردد. خوشبین نیستم که پیروز شوند و احتمال می دهیم ناکام بمانند و کشور های عضو شورای امنیت مراقبت خواهند کرد که آمریکا بار دیگر از شورای امنیت سوء استفاده نکند.

وی در پاسخ به اینکه دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس در نامه ای نگرانی هایی را از ناحیه ایران مطرح کردند و خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شدند. با توجه به حضور کشور هایی از جمله قطر در این شورا موضع ایران چیست؟ این احتمال وجود دارد که بدون اطلاع اعضا این نامه منتشر شده باشد؟ اظهار کرد: ما هم این احتمال را محتمل تر می دانیم. نامه ای که به نام اعضای شورای همکاری خلیج فارس روز گذشته امضا شده از سوی دبیرکل این شورا، بر اساس منابع موثق ما بعضی از اعضای این شورا از مفاد این نامه اطلاعی نداشتند و به نظر ما نامه ای که دبیرکل شورا ارسال نموده نظر همه اعضا نیست و ما اعلام کردیم همواره با کشور های شورای همکاری خلیج فارس دنبال همکاری منطقه ای هستیم.

وی تاکید نمود که کشور هایی که ابراز نگرانی از بابت ایران می نمایند اعلام کردیم که ما رویکردمان تعیین است و این شما هستید که منطقه را به انبار مهمات و سلاح های آمریکایی و غربی مجهز کردید و این ما هستیم که باید از این بابت نگران باشیم. از این رو این ابراز نگرانی ها بی فایده و قدری خودشیرینی کردن برای آمریکاست.

وی در پاسخ به اینکه محتمل است کشور هایی که از مفاد نامه بی اطلاع بودند موضع گیری داشته باشند؟ گفت: ممکن است، این دیگر به تصمیم این کشور ها مربوط است.

وی درباره بعضی ادعا ها مبنی بر دخالت ایران در انتخابات آمریکا گفت: ایران پیگیر افراد و جناح ها و احزاب در آمریکا نیست ما به رفتار و منش و نوع تعامل آن ها با خودمان توجه داریم. دولت های مختلف با رویکرد مختلف در 40 سال گشته را آزمودیم و تقریبا همه در آن مردود شدند؛ بنابراین برای ایران فرقی ندارد چه فردی و چه حزبی روی کار باشد. نه دخالت می کنیم و نه برایمان مهم است، اما اگر آن ها احساس دارند که ایران دخالت دارد نشان می دهد ایران قدرت بزرگی است و عظمت ایران موجب می گردد سیاست های آن ها در قبال ایران شکست بخورند و بازتاب این شکست را در امور داخلی خود ببینند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیامک های ارسالی از سوی آمریکا برای بعضی شهفرایندان ایرانی گقت: محتوای این پیامک ها بی ارزش است، ولی این اقدام تجاوز به حریم حقوق خصوصی و حقوق اشخاص و شهفرایندان ایرانی محسوب می گردد و نشان می دهد که چقدر سطح فکر آمریکایی ها در این زمینه و در نوع تعامل و برخورد با مردم ایران پیش پا افتاده و پایین است.

در ابتدای این نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه سالروز بازگشت آزادگان جنگ تحمیلی از عراق را گرامی داشت.

وی همچنین با اشاره به سالروز کودتای 28 مرداد نیز گفت: کودتای 28 مرداد یادآور دخالت آشکار مقامات و رژیم آمریکا در یک کشور مستقل و سرنگونی دولت مردمی و دموکرات مرحوم مصدق است و جالب است که این روز ها زیاد می شنویم آمریکایی ها مدعی دخالت ایران در انتخابات این هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1179

به "موسوی: دستاویز قراردادن حادثه انفجار بیروت غیرقابل قبول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: دستاویز قراردادن حادثه انفجار بیروت غیرقابل قبول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید