می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران/البرز نماینده کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر نیرو در خصوص طرح انتقال آب کرج به تهران گفت: مسئولیت هرگونه تبعات بعدی از جمله پیامدهای زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، تامین آب شرب و فرونشست زمین برعهده مسئولین ذی ربط خواهد بود.

می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، مهدی عسگری در تذکری به وزیر نیرو آورده است:

با طرح انتقال آب از رودخانه کرج به تصفیه خانه ششم تهران از طریق تونل تاسیس شده، 7.5 متر مکعب بر ثانیه از جریان پایه آب رودخانه کرج حذف می شود، لذا سوالات و ابهامات جدی برای مردم فهیم استان البرز ایجاد شده که نیاز به پاسخ گویی دارد:

1- آیا کاهش کیفیت آب شرب تهران و افت تراز آب زیرزمینی و نشست زمین فقط مختص تهران است و استان البرز دچار مشکل نمی شود؟! همان طور که مطلع هستید در شرایط فعلی استان البرز افت تراز آب زیرزمینی سالیانه یک متر و نشست زمین در دشت های جنوبی سالیانه 30 سانتی متر است.

2- همان طور که می دانید منابع آب استان البرز 78 درصد از منابع زیر زمینی و 22 درصد از آب های سطحی تامین می شود. در صورتی که این درصد برای تهران 50 به 50 است. جناب آقای وزیر تا کی قرار است با این تعریف از توسعه، به صورت نامتوازن منابع شهرها و استان ها از بین برود؟!

3- با حذف بخشی از دبی جریان رودخانه کرج، نسبت پسآب وارده افزایش یافته و تأمین آب کرج که در یک کیلومتری پایین دست بیلقان در حال انجام است با خطر جدی آلودگی آب شرب روبرو می شود که این انتقال گویی بدون توجه به اثرات کیفی بر روی رودخانه کرج در حال انجام است.

4- بر اساس مطالعات اجرا شده دانشگاه تهران، حقابه زیست محیطی رودخانه کرج برای حفظ حیات رودخانه و گونه های زیستی و همچنین تغذیه سفره های زیرزمینی حداقل 183 میلیون متر مکعب در سال است. به صورت واضح بفرمایید شرایط بعد انتقال چگونه است و این حقابه چگونه تامین می شود؟! و علت این اختلاف در معین حقابه زیست محیطی با مصوبه هیئت وزیران که عدد 63 میلیون متر مکعب است چیست؟!

مردم کرج به دنبال تضمین قطعی حیات رودخانه و زیست بوم منطقه هستند و مسئولیت هرگونه تبعات بعدی از جمله پیامدهای زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، تامین آب شرب و فرونشست زمین برعهده مسئولین ذی ربط خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1316

به "می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواهید با رودخانه کرج چه کار کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید