هواشناسی، بارش برف و باران در بیشتر منطقه ها کشور آغاز شد

به گزارش مجله جاودان، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از آغاز بارش برف و باران در بیشتر منطقه ها کشور خبر و نسبت به وقوع سیلاب و کولاک برف هشدار داد.

هواشناسی، بارش برف و باران در بیشتر منطقه ها کشور آغاز شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و ایلام بارش باران، برف و وزش باد پیش بینی شده است.

در خوزستان، بوشهر، فارس، دامنه های جنوبی البرز افزایش ابر، بارش پراکنده و وزش باد روی می دهد. بارش در استان های جنوبی همراه با رعدوبرق است و در منطقه ها مرتفع و سردسیر بارش ها به شکل برف خواهد بود.

شدت بارش های امروز برای استان های گیلان و مازندران است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی فردا بارش ها در نوار شمالی کاهش می یابد و در لرستان، جنوب مرکزی، شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان ادامه داشته و در شمال فارس، هرمزگان، کرمان، یزد، خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش پراکنده و وزش باد پیش بینی شده است.

روز پنجشنبه در شرق فارس، کرمان، هرمزگان، غرب یزد و جمعه در ارتفاعات کرمان بارش پراکنده و وزش باد انتظار می رود. شنبه هفته آینده در ارتفاعات جنوب غرب و غرب کشور بارش های پراکنده پیش بینی می شود.

طی 2 روز آینده در نیمه شمالی کشور دما 6 تا 12 درجه کاهش می یابد. امروز در شمال شرق و فردا در شمال شرق و شرق کشور وزش باد شدید پیش بینی شده است. ضمن این که روزهای پنجشنبه و جمعه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت مجددا افزایش غلظت آلاینده ها پیش بینی شده است.

توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: سه شنبه 1400/08/25

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: بارش برف و باران

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/08/25 : کردستان، ایلام، خوزستان، نیمه جنوبی کرمانشاه، شمال و غرب فارس، شمال بوشهر، نیمه شمالی یزد، تهران، قزوین، البرز، غرب سمنان، قم.

چهارشنبه 1400/08/26 : خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، نیمه شمالی کرمان، شمال و شرق خوزستان، نیمه جنوبی یزد، نیمه شمالی قم.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها همراه با کاهش دید به ویژه در گذرگاه های کوهستانی، احتمال بالا آمدن سطح رودخانه ها و احتمال تاخیر در پروازها

توصیه: احتیاط در تردد و عدم توقف حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی

توصیف سامانه دوم: نفوذ سامانه پرفشار و هوای سرد

زمان شروع: سه شنبه 1400/08/25

زمان پایان: پنج شنبه 1400/08/27

نوع مخاطره: سه شنبه تا چهارشنبه کاهش 6 تا 12 درجه ای دما در اردبیل و استان های ساحلی دریای خزر.

چهارشنبه تا پنج شنبه کاهش 6 تا 12 درجه ای دما در شمال شرق و شرق کشور و کاهش 4 تا 8 درجه ای دما در غرب، نواحی مرکزی کشور و در استان های جنوبی رشته کوه البرز (قزوین، البرز، تهران و سمنان).

منطقه اثر: شمال غرب و غرب و مرکز و شمال شرق و شرق

اثر مخاطره: احتمال افت فشار گاز و افزایش مصرف انرژی و احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی در اثر سرد شدن هوا.

توصیه: مدیریت در مصرف حامل های انرژی، احتیاط در تردد جاده ای و فعالیت های کو هنوردی، جابجایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگر جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه نسبتا سرد بارشی

زمان شروع: سه شنبه 1400/08/25

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: بارش برف ، مه آلودگی و احتمال کولاک برف

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/08/25 : همدان، خراسان شمالی، نیمه شرقی اردبیل، شمال کرمانشاه، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین، اصفهان و نیمه شرقی لرستان.

چهارشنبه 1400/08/26 : خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان، گلستان، مازندران و شرق تهران.

اثر مخاطره: لغزندگی معابر عمومی، کاهش دید، اختلال تردد در جاده ها، بویژه در عبور از گذرگاه های کوهستانی و گردنه ها، تاخیر یا احتمال لغو پرواز ، مسدود شدن مسیرهای روستایی سردسیر

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده ها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام سفر، آماده گی راهداری ها و شهرداری ها جهت نمک پاشی و برف روبی، پرهیز از صعود به ارتفاعات و مدیریت در مصرف انرژی

توصیف سامانه دوم: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: سه شنبه 1400/08/25

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: بارش برف و باران ، مه گرفتگی

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/08/25 : گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد.

چهارشنبه 1400/08/26 : اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، گلستان، مازندران، نیمه جنوبی قم و نیمه شمالی یزد.

اثر مخاطره: لغزندگی معابر عمومی، اختلال در تردد شهری و جاده ای، آب گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها و کاهش دید

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر، هنگام سفر به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و اطمینان از اندازه سوخت خودرو .

توصیف سامانه: وزش باد نسبتا شدید همراه با تلاطم در دریا

زمان شروع: سه شنبه 1400/08/25

زمان پایان: بعدازظهر چهارشنبه 1400/08/26

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج دریا : در سواحل حداکثر 3 متر و دور از ساحل حداکثر 5/5 متر

منطقه اثر:

سه شنبه 1400/08/25 : نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران،

چهارشنبه 1400/08/26 : نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران

اثر مخاطره: خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، اختلال در تردد با شناورهای سنگین، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها

توصیه: منع تردد قایق های سبک و تفریحی ، پرهیز از فعالیت های شیلاتی، احتیاط در تردد کشتیهای تجاری و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت.

توصیف سامانه: نفوذ هوای سرد همراه با کاهش نسبی دما به ویژه در نیمه شمالی کشور

زمان شروع: اوایل وقت چهارشنبه 1400/08/26

زمان پایان: اواخر وقت پنج شنبه 1400/08/27

نوع مخاطره: احتمال یخ زدگی محصولات و خسارت به ادوات و ماشین آلات کشاورزی

منطقه اثر:

چهارشنبه 1400/08/26 : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی استانهای البرز، تهران، سمنان، جنوب استان های گیلان، مازندران، نیمه شرقی استانهای کرمانشاه، لرستان، غرب اصفهان.

پنجشنبه 1400/08/27 : خراسان جنوبی، یزد، شمال کرمان، شمال فارس، شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی و آسیب به دامها

توصیه:

مزارع و باغات: تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبار، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم توصیه به مبارزه شیمیایی در منطقه های که احتمالا دما به زیر صفر می رسد - تسریع در برداشت مرکبات در استان های شمالی، تسریع در برداشت سیب زمینی در استان های کردستان و آذربایجان شرقی.

سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها در هنگام کاهش دما.

سالن های مرغداری و دامداری: تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها.

استخرهای پرورش ماهی: عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به اندازه نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما، شکستن یخ آب سطح استخر ها در منطقه ها سردسیر جهت هوادهی به ماهی ها.

عشایر و زنبوردارای: عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلنی ها جهت زمستان گذرانی، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده.

ماشین آلات و ادوات کشاورزی: تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در منطقه ها سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2111

به "هواشناسی، بارش برف و باران در بیشتر منطقه ها کشور آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی، بارش برف و باران در بیشتر منطقه ها کشور آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید