کدام بورس های دنیا بیشترین گردش اقتصادی سالانه را داشته اند؟

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران: صعود سریع بورس در پنج ماه گذشته بسیاری از نسبت ها را در بازارسهام از تناسب منطقی خارجی نموده؛ حالا محاسبات نشان می دهد در حالی که نسبت گردش نقدینگی در بازارسرمایه به 60 درصد رسیده، همچنان فقط 25 درصد سهام شرکت ها در این بازار شناور است. چهارماه آغازین سال 99 با رشد 280 درصدی نماگر اصلی بورس تهران به انتها رسید.

کدام بورس های دنیا بیشترین گردش اقتصادی سالانه را داشته اند؟

به گزارش خبرنگارانبه دنبال رشد چشمگیر ورودی پول های تازه به گردونه معاملات سهام، آنالیز های دنیای اقتصاد از نزدیک شدن گردش نقدینگی در بورس تهران به استانداردهای بین المللی حکایت دارد. این مهم در حالی رقم خورده است که سهام شناور بورس تهران همچنان کمتر از 25 درصد است و قوانین خودساخته نیز مانعی بر سر راه افزایش کارآیی بازار سهام است. با وجود این اما هجوم نقدینگی به سبب انتظارات رو به بالای تورمی سبب شده تا درصد دست به دست شدن کل سهام بازار به شکل محسوسی افزایش پیدا نموده و نسبت گردش نقدینگی به 60 درصد برسد.

نسبت گردش نقدینگی چیست؟

یکی از مهم ترین مزایای بازار سهام نقدشوندگی بالا است. نقدشوندگی یکی از معیارهای مهم جهت سرمایه گذاری است که سرعت نقد شدن سرمایه افراد را تعیین می نماید و همیشه موردتوجه سرمایه گذاران است. به عبارت دقیق تر، نقدشوندگی پایین، پیامدهای منفی را به همراه دارد؛ از سویی جذابیت خرید سهام در این شرایط کاهش می یابد (سرمایه گذار تمایلی به خرید سهامی که از نقد شدن سریع آن واهمه دارد، نخواهد داشت) و از طرف دیگر، نوسانات هیجانی قیمت ها به علت سطح پایین حجم معاملات رقم می خورد. در این راستا برای سنجش میزان نقدشوندگی نسبت های گوناگونی محاسبه می گردد. در این میان نسبت گردش نقدینگی (turnover ratio) یکی از معروف ترین نسبت های مزبور است. نسبتی که شرح دهنده توانایی بازار در جذب معاملات عظیم بدون ایجاد نوسان شدید در قیمت ها است. این نسبت را می توان با تقسیم جمع ارزش معاملات یک بازار بر متوسط ارزش کل آن بازار در یک دوره زمانی خاص محاسبه کرد. تفسیر نسبت گردش نقدینگی از این قرار است که چنانچه این رقم 100 درصد باشد، یعنی در بازه تعیین مورد آنالیز، تمامی سهام معامله شده در بازار حداقل یک بار دست به دست شده اند. یافته های این آنالیز نشان می دهد در 10 سال گذشته همیشه نسبت مذکور برای بورس تهران کمتر از 38 درصد بوده است. به عبارتی تمام سهام معامله شده در بازار در طول یک سال 38/ 0 بار دست به دست می شوند. این در حالی است که میانگین جهانی این نسبت فراتر از 100 درصد بود. از این رو فاصله قابل توجهی میان بورس تهران با استانداردهای بین المللی وجود داشت. با وجود این یافته های دنیای اقتصاد حکایت از نزدیک شدن نسبت گردش نقدینگی بورس تهران به میانگین جهانی در امسال دارد. به طوری که در صورت تداوم ورود پول در اندازه های فعلی به گردونه معاملات سهام تا سرانجام سال 99، نسبت گردش نقدینگی در بورس تهران به حدود 61 درصد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که همچنان بورس تهران از ضریب شناوری پایینی برخوردار است و در عین حال قوانین محدودکننده ای همچون دامنه نوسان قیمت و حجم مبنا که مختص بازار سهام ایران است خود مانعی بر سر راه افزایش نقدشوندگی سهام است.

نقدشوندگی از نگاه بین المللی

آنالیز ما از بازارهای جهانی سهام و برای بازه های سالانه نشان می دهد در بورس های پیشرفته، نسبت مزبور بیش از یک یا همان 100 درصد است و حتی برای بعضی کشورها به 200 درصد هم می رسد. به این ترتیب، ارزش کل سهام معامله شده در یک سال، حداقل با ارزش کل بازار برابر است یا به عبارتی، کل سهام موجود در یک بازار حداقل یک بار در مدت یک سال معامله می شوند. این آنالیز که بر اساس داده های بانک جهانی (WB) برای سرانجام سال 2019 صورت گرفته است، نشان می دهد چین با نسبت گردش مالی 7/ 223 درصد در صدر نقدشونده ترین بازارها است.

گردش مالی بورس آینه انتظارات تورمی

آنالیز ما از نسبت مزبور در بورس تهران نشان می دهد با وجود میانگین 4/ 24 درصدی گردش مالی در این بازار، در سال های متفاوت این نسبت تغییراتی داشته است. در این میان موضوع جالب تفاوت محسوس این نسبت در سال هایی است که رویداد سیاسی مهم انتخابات ریاست جمهوری در جریان است. از این رو طی سال های 88 و 92 شاهد افزایش این نسبت و رشد آن به بالاتر از 30 درصد هستیم که می توان آن را به چشم اندازهای آینده مالی-سیاسی ارتباط داد. در سال 96 اما با وجود قرار دریافت در این رویداد سیاسی اما شاهد کاهش نرخ تورم به محدوده 9 درصد بودیم. از این رو شاید بتوان مطرح نمود نسبت مذکور که نشانی از کارآیی بالای بازار سهام در سطوح جهانی دارد، بیشتر انتظارات تورمی فعالان مالی را نشان می دهد. از اواخر سال 98 تا به امروز اما شاهد هجوم قابل توجه نقدینگی به گردونه معاملات سهام بودیم؛ روندی که البته عمدتا از انتظارات تورمی رو به بالا سیگنال گرفت و در صورت تداوم این شرایط تا سرانجام سال 99، نسبت گردش نقدینگی به بیش از 61 درصد خواهد رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1172

به "کدام بورس های دنیا بیشترین گردش اقتصادی سالانه را داشته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام بورس های دنیا بیشترین گردش اقتصادی سالانه را داشته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید