یوزپلنگ ایرانی در اسارت آینده ای دارد؟

به گزارش مجله جاودان، یک کارشناس حیات وحش گفت که احتمال موفقیت پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ ها در ایران کم و حذف یک یوزپلنگ نر بالغ و سالم از طبیعت کار اشتباهی بوده است.

یوزپلنگ ایرانی در اسارت آینده ای دارد؟

به گزارش خبرنگاران، ابتدای فروردین ماه سال جاری فیروز - یوز نر 11 ساله منطقه توران - زنده گیری و برای جفتگیری با ایران - یوزپلنگ ماده - به محیط اسارت واقع در سایت توران منتقل شد. انتشار این خبر واکنش هایی را به دنبال داشت و بعضی از کارشناسان اعلام کردند که چنین اقدامی می تواند معدود یوزهای باقی مانده در طبیعت را تهدید کند.

امیرعبدوس - مدیر کل محیط زیست استان سمنان - با انتشار ویدیویی درباره این اتفاق توضیح داد: طی 9 ماه اخیر پیروز نشدیم که به صورت طبیعی یوز نری را وارد فنس ایران - یوزپلنگ ماده سایت توران - کنیم. از این رو تصمیم گرفته شد که فیروز را زنده گیری و ترغیب به جفت گیری با ایران کنیم.

عبدوس همچنین تصریح نموده است که طی سال گذشته از 25 فرد یوز در منطقه توران تصویربرداری شده است.

نوید زمانی - کارشناس حیات وحش - در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا می توان با زنده گیری یوزهای موجود در طبیعت و انتقال آن ها به محیط اسارت، یوزپلنگ ها را از خطر انقراض نجات داد یا خیر؟ اظهارکرد: روی موضوع تکثیر در اسارت در آفریقای جنوبی کار شده است و توانسته اند که تعداد یوزهای آفریقایی را با استفاده از این روش بیشتر نمایند اما ما باید شرایط کشور خود اعم از امکانات و شرایط اقتصادی و شرایط یوزپلنگ ها را لحاظ کنیم.

وی ادامه داد: بودجه و امکانات ما در ایران برای تکثیر یوزپلنگ در اسارت محدود است. از سویی دیگر یوزپلنگ در ایران در بحران انقراض واقع شده است و شرایط آن قابل مقایسه با یوزهای آفریقایی نیست. در خوشبینانه ترین حالت ممکن شاید تعداد یوزها در ایران 50 فرد باشد. از این رو باید در این زمینه با احتیاط عمل کنیم، نه اینکه یکدفعه اقدام به حذف یک یوز نر بالغ از منطقه ای مانند زیستگاه حساس توران کنیم، به این امید که شاید بتوانیم در اسارت آن را تکثیر کنیم.

این کارشناس حیات وحش با اشاره به اینکه احتمال پیروزیت پروژه تکثیر در اسارت در ایران کم است، توضیح داد: فراوری مثل یوزپلنگ در اسارت کار سختی است که حتی اگر در این زمینه پیروز هم باشیم امکان اینکه بتوانیم یوزهای متولد شده در اسارت را به طبیعت بازگردانیم بسیار کم است. به هرحال جدا کردن یک یوز نر بالغ و سالم از طبیعت باتوجه به شرایط حساس یوزپلنگ ها در کشور ما کار درستی نبوده است.

زمانی در ادامه در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که با ایران - یوز جوان ماده ای که در اسارت است - چه باید کرد و آیا باید اجازه داد که بدون زادآوری به زندگی خود ادامه دهد؟ گفت: درحال حاضر می توان برای ایران از روش لقاح مصنوعی استفاده کرد. وقتی یوزپلنگی را از طبیعت جدا می کنیم تمامی رفتارهای یوز ازجمله رفتارهای فراوری مثلی او تغییر می نماید. در کشورهای پیشرفته برای اینکه این تغییر رفتار به حداقل برسد محیط اسارت را تاحد زیادی با شرایط طبیعی شبیه سازی می نمایند اما آیا ما در ایران امکان این کار را داریم؟

به گفته وی هرچند که شانس زادآوری یوز ازطریق لقاح مصنوعی کم است اما باتوجه به شرایط موجود می توان گفت که شانس تکثیر در اسارت با زنده گیری یوزهای موجود در طبیعت نیز بسیار پایین است.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه اولویت ما باید حفظ زیستگاه باشد، اظهار کرد: درحال حاضر ما آمار دقیقی از تعداد یوزهای موجود در طبیعت نداریم این درحالیست که گام اول مدیریت حیات وحش، پایش جمعیت گونه است. در مرحله اول ما باید امکانات خود را روی تخمین جمعیت یوزپلنگ ها در ایران متمرکز و پس از آن برای حفاظت از آن برنامه ریزی کنیم بنابراین احتیاج است که هرچه زودتر نسبت به دوربین گذاری و پایش جمعیت با استفاده از نظرات تخصصی کارشناسان اقدام کنیم.

زمانی در پایان گفت: پس از پایش جمعیت می توان برای چگونگی حفظ یوز برنامه ریزی کرد. کار درستی نیست که خودسرانه و بدون داشتن اطلاعات کامل اقدام به زنده گیری کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1606

به "یوزپلنگ ایرانی در اسارت آینده ای دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوزپلنگ ایرانی در اسارت آینده ای دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید