آزادی عامل جنایت در دوئل عشقی

عامل جنایت در دوئل عشقی در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی بخشیده شد تا در مراسم عزاداری شرکت کند.

آزادی عامل جنایت در دوئل عشقی

به گزارش، در جلسه دادگاه پدر مقتول در اقدامی انسان محبت آمیز از خونخواهی چشم پوشی کرد.

هشتم خرداد سال 96 به دنبال درگیری درحوالی خیابان آزادی تهران تیمی از پلیس تهران وارد عمل شدند تا رازگشایی کنند. تحقیقات میدانی ماموران نشان می داد جدال دو پسر موتور سوار با یک پسر پژو سوار به خون کشیده شده است.این تجسس ها معین کرد پسر پژو سوار به نام حسین 28 ساله که با ضربه چاقو به شدت زخمی شده، بلافاصله به بیمارستان لقمان الدوله منتقل شده است.

اما تلاش پزشکان برای نجات حسین بی نتیجه ماند و ساعتی نگذشته بود که او به خاطر شدت خون ریزی جان سپرد.

وقتی با مرگ جوان پژو سوار پرونده وارد مرحله جنایی شد، جسد با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شد و ماموران اداره 10 پلیس آگاهی تهران وارد عمل شدند تا عاملان جنایت را ردیابی کنند. در بررسی های پلیسی روشن شد دو پسر موتور سوار پس از جدال خونین گریخته اند.

با اطلاعاتی که شاهدان به پلیس ارائه دادند، صاحب موتور سیکلت به نام مهدی ردیابی و بازداشت شد، اما ادعا کرد ضربه کاری را دوستش اسماعیل به حسین زده است و او در دعوا فقط قصد میانجی گری داشته که پیروز نشده است.کارآگاهان با اظهارات مهدی توانستند عامل اصلی جنایت را که جوان 30 ساله ای به نام اسماعیل بود، بازداشت کنند.

اسماعیل خیلی زود به جزئیات قتل اعتراف کرد و در بازسازی صحنه قتل نشان داد چگونه جوان پژوسوار را کشته است.

اسماعیل بعد از صدور کیفرخواست در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی ملکی و با حضور قاضی مستشار پای میز محاکمه ایستاد.

در ابتدای جلسه پدر قربانی در جایگاه ویژه ایستاد و گفت: می خواستم قاتل فرزندم قصاص شود، اما چون نام خودم علی اصغر و نام پدرم عباس است و حالا در ماه محرم قرار داریم تصمیم گرفتم به حرمت این ماه از قصاص فرزندم حسین گذشت کنم تا قاتل پسرم آزاد شود و در مراسم عاشورا و تاسوعای حسینی شرکت کند و ثواب آن به روح فرزندم برسد.

اسماعیل که از شنیدن حرف های پدر قربانی به گریه افتاده بود، در جایگاه ویژه ایستاد و به تشریح ماجرا پرداخت. وی گفت: آن روز شیشه مصرف کرده بودم و حال طبیعی نداشتم. سه شبانه روز نخوابیده بودم. من و دوستم سوار موتور در خیابان گشت می زدیم که دختر مورد علاقه ام به نام سحر را سوار پژو 405 حسین دیدم. من که از دیدن این صحنه شوکه شده بودم، با موتور جلوی ماشین حسین را گرفتم و با او درگیر شدم. من اصلا او را نمی شناختم و فقط پرسیدم که چرا دختر مورد علاقه ام را سوار ماشین اش کرده است.

وی ادامه داد: در یک لحظه دوستم مهدی چیزی شبیه چاقو به دستم داد که یک ضربه به سینه حسین زدم. وقتی خون فواره زد، متوجه ماجرا شدم و از ترس سوار موتور شدم و همراه مهدی فرار کردم. من واقعاً شرمنده پدر و مادر حسین هستم. می دانم اشتباه بزرگی مرتکب شده ام و از آن ها تقاضا دارم مرا حلال کنند. بخشش بزرگ پدر حسین به من درس زندگی داد. قول می دهم در صورتی که از زندان آزاد شوم، گذشته ام را جبران کنم.

در خاتمه جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به گذشت اولیای دم، اسماعیل را به 27 ماه زندان با احتساب روز های بازداشت محکوم کردند.بدین ترتیب اسماعیل آزاد شد تا در مراسم عاشورا و تاسوعای حسینی شرکت کند.

خشم های آنی

دکتر قربانعلی ابراهیمی- جامعه شناس و استاد دانشگاه

خشم های آنی و عصبانیت زودهنگام عامل اصلی نزاع ها و درگیری های خیابانی به شمار می رود که آسیب های اجتماعی و فرهنگی بی شماری را به جامعه تحمیل می کند. گاه دیده می شود برخی پسران جوان به خاطر علاقه به یک دختر درگیری های ناموسی به راه می اندازند که منتهی به ضرب و شتم شدید می شود و به خاطر کینه و کدورت شان قتل های هولناکی را رقم می زنند. در برخی مناطق شهری این درگیری ها شدیدتر است و به دلیل این که اغلب از فرهنگ سنتی پیروی می کنند درباره دختران تعصب خاص تری دارند و همین مسئله سبب رقم خوردن قتل های ناموسی می شود. برخی روابط نادرست سبب می شود پسران جوان به خاطر یک دختر به جان هم بیفتند و برخورد های عجولانه و غیرمنطقی، خشم های آنی و عصبانیت های مهارنشده درگیری های ناموسی و در نهایت جنایت های هولناک را به بار می آورد. از دیگر شاخص هایی که عامل درگیری ناموسی به شمار می رود عوامل فردی است که شامل اختلالات تکانه ای داشتن تیپ شخصیتی ستیزه جو، فقر عاطفی، ناکامی، حسادت، خودنمایی، جامعه پذیری نامناسب، نداشتن مهارت ارتباط و توسل به زور برای دریافت حق است. از شاخص های فرهنگی و اجتماعی می توان به نبود آموزش صحیح، ارائه نشدن الگو های مناسب برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، بیکاری یا نداشتن شغل مناسب، سطح پایین تحصیلات در نقاط آلوده شهری و محل زندگی، بی سوادی یا کم سوادی و نا آگاهی از عواقب نزاع و درگیری اشاره کرد که سبب می شود در جامعه شاهد درگیری هایی بین جوانان به خاطر یک دختر باشیم. نداشتن برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت جوانان، ضعف قانون و بی اعتمادی به قانون، پایین بودن آستانه تحمل افراد در جامعه و ضعف در نظارت بر رفتار های افراد از دیگر مواردی است که سبب بروز جرایم خرد و کلان در جامعه می شود. البته برخی جوانان به دلیل تعصبات غیرمنطقی و خودنمایی مرتکب این رفتار ها می شوند و، چون خود را مالک تمام و کمال دختر مورد علاقه شان می دانند به خود حق می دهند که در هر موضوعی دخالت کنند و در برخورد با دیگران نزاع های ناموسی را رقم می زنند. البته در کلان شهر ها این مسائل سنتی کمتر به چشم می خورد، ولی هنوز در شهر های کوچک شاهد این قبیل رخداد های ناگوار هستیم که درگیری های بین جوانان سبب بروز قتل و آدم کشی می شود. همچنین از عوامل محیطی می توان به زندگی در مناطق حاشیه ای و جرم خیز، وجود گروه های خشونت طلب در قالب اراذل و اوباش در منطقه و آشنایی و ورود برخی جوانان به این گروه ها، زندگی در مناطق کوهستانی و بد آب وهوا و... اشاره کرد. بسیاری از قتل ها، از جنس نزاع های خیابانی بدون برنامه ریزی قبلی و با استفاده از سلاح سرد اجرا شده است و متهمان پس از ارتکاب قتل از اقدام خود پشیمان می شوند و آرزو می کنند که ای کاش هیچ سلاحی در دست نداشتند.

منبع:خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 336

به "آزادی عامل جنایت در دوئل عشقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادی عامل جنایت در دوئل عشقی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید