تور ایتالیا ارزان: آزمون IMAT ایتالیا ، دانشگاه های نیازمند آزمون آیمت

به گزارش مجله جاودان، ما در این مطلب قصد داریم تا پیرامون آزمون IMAT ایتالیا با شما صحبت کنیم و با ذکر منابع و مدارک مورد احتیاج آزمون imat ایتالیا، به آنالیز سایر جزئیات مهم این امتحان مهم از جمله زمان ثبت نام آزمون، تاریخ آزمون و مواردی از این قبیل بپردازیم.

تور ایتالیا ارزان: آزمون IMAT ایتالیا ، دانشگاه های نیازمند آزمون آیمت

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور و تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید، باید علاوه بر اخذ نامه پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی شینگن، به فکر دریافت مدرک آیمت ایتالیا یا همان آزمون IMAT ایتالیا باشید.

چنانچه به تازگی تحقیق در رابطه با رشته محبوب پزشکی و شرایط تحصیل در ایتالیا را آغاز نموده اید، به طور حتم اطلاعات جامعی در خصوص مدرک و آزمون آیمت ایتالیا ندارید، از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که در ادامه این مطلب مجله لتسگو یونی همراه ما باشید.

آزمون IMAT ایتالیا

آزمون پذیرش پزشکی بین المللی که با نام آزمون Imat شناخته می شود، یک امتحان ورودی اختصاصی بر پایه موضوع پزشکی به زبان انگلیسی است که به وسیله سازمان ارزیابی کمبریج برای متقاضیان مقطع کارشناسی پزشکی و جراحی دانشگاه های ایتالیا طراحی و فراوری شده است.

در واقع سازمان ارزیابی کمبریج با همکاری وزارت آموزش و تحقیقات ایتالیا MIUR، معادل انگلیسی زبان آزمون پذیرش و ورودی دانشگاه های پزشکی ایتالیا را در قالب آزمون IMAT ایتالیا تهیه نموده است.

آزمون انگلیسی زبان آیمت یک تست حضوری و کاغذی برای متقاضیان تحصیل پزشکی، جراحی و دندانپزشکی است که از مجموع 60 سوال چند گزینه ای در 4 بخش مجزا تشکیل شده است. تمامی سوال ها دارای 5 گزینه هستند که تنها یکی از آنها حاوی جواب درست است.

زمان معین شده برای آزمون ایمت ایتالیا 100 دقیقه است که شامل زمان کدگذاری در پاسخ نامه امتحان نیز می شود. اگر دارای بیماری و معلولیت قابل اثبات باشید و از گواهی دکتر برخوردار باشید، 30 درصد زمان بیشتر برای تکمیل سوالات به شما داده خواهد شد. به طور کلی بخش های مختلف این آزمون پزشکی از موارد زیر تشکیل می شود:

بخش یک آزمون IMAT ایتالیا

 • 10 سوال در رابطه با استدلال منطقی (مهارت های عمومی حل مسئله، تجزیه و تحلیل و استنتاج داده ها، درک استدلالی)
 • 12 سوال دانش عمومی

امتیاز سوالات استدلال منطقی و دانش عمومی به صورت مجزا گزارش می شود.

بخش دوم ازمون آیمت

 • 18 سوال زیست شناسی

بخش سوم آزمون IMAT ایتالیا

 • 12 سوال شیمی

بخش چهارم آیمت

 • 8 سوال فیزیک و ریاضی

در نهایت، مجموع امتیازات متقاضی شرکت کننده در آزمون آیمت ایتالیا با روش زیر محاسبه می شود:

 • 1.5 امتیاز برای پاسخ صحیح
 • منفی 0.4 امتیاز برای پاسخ اشتباه
 • صفر امتیاز برای سوالات بدون جواب

مجموع نمرات آزمون Imat (حداکثر 90 امتیاز) است که از تمامی سوالات استدلال منطقی، دانش عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی تشکیل شده و به همراه نمرات هر بخش گزارش می شود.

حداقل امتیاز معین شده برای این آزمون، 20 از 90 است، اما این امتیاز برای پذیرش و ورودی برترین دانشگاه های ایتالیا کفایت نمی نماید. به بیانی دیگر، شما احتیاج به کسب نمره ای خوب در این امتحان ورودی دارید که بلیط ورود شما به دانشگاه های با کیفیت پزشکی ایتالیا محسوب می شود.

به طور میانگین، نمرات 60 تا 65 امتیاز خوبی برای اخذ پذیرش و ورود به حوزه پزشکی دانشگاه های ایتالیا محسوب می شود.

ثبت نام آزمون imat

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت Cambridge assessment، اطلاعات مربوط به آزمون آیمت ایتالیا در سال نو میلادی تا زمان انتشار حکم وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا MIUR، به حالت موقتی است.

قبل از پرداختن به موضوع ثبت نام آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ایتالیا، یک مرحله مهم پیش ثبت نام برای دانشجویان بین المللی غیر اروپایی وجود دارد که باید نخست آن را به شما شرح دهیم.

مرحله Pre-enrollment، اخذ مدرک اعلام ارزش DV و یا همان سندی است که نشان می دهد آخرین مدرک تحصیلی فارغ التحصیلی شما از ارزش و اعتبار کافی برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا برخوردار است.

از این رو شما باید با سفارت و کنسولگری ایتالیا در کشور خود تماس گرفته و جویای فرایند مرحله پیش ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا شوید. شما باید فرم دریافتی A سفارت را تکمیل و امضا نموده و مدارک مورد احتیاج سفارت را آماده و ترجمه رسمی نمایید.

شما می توانید به طور همزمان، در خصوص مدارک مورد احتیاج ویزای تحصیلی ایتالیا نیز پرس و جو نموده و اسناد آن را نیز آماده کنید. عموماً زمان انجام مرحله پیش ثبت نام و دریافت مدرک Dichiarazione di Valore تا حداکثر اواسط ماه جولای است.

(باید به این موضوع توجه داشته باشید که روال پیش ثبت نام آزمون IMAT ایتالیا برای تمامی دانشگاه های پزشکی ایتالیا یکسان نیست و ممکن است بعضی از دانشگاه ها احتیاج به یک فرایند پیش ثبت نام مستقیم، پیش از اقدام برای آزمون آیمت داشته باشند، که از این میان می توان به دانشگاه هایی نظیر تورین، پاویا و مسینا اشاره نمود)

در ادامه باید به وب سایت رسمی universitaly.it مراجعه نموده و با ایجاد حساب کاربری، برای ثبت نام آزمون ایمت ایتالیا اقدام کنید.

سپس باید براساس زمان اعلام شده به وسیله وزارت آموزش ایتالیا، هزینه شرکت در آزمون IMAT را به صورت آنلاین پرداخت کنید. در مرحله بعدی، باید از میان مراکز برگزاری ازمون یکی را برای شرکت در این امتحان انتخاب کنید. (اگر قصد دارید تا در خود ایتالیا، آزمون IMAT را بدهید، باید انتخاب اول تان کشور ایتالیا باشد)

در ادامه، دو ایمیل دریافت می کنید که باید از آنها پرینت گرفته و در زمان امتحان به همراه داشته باشید، ایمیل اول برای تائید حساب کاربری ایجاد شده به وسیله شما در وب سایت UniversItaly است و ایمیل دوم نیز برای تائیدیه پرداخت هزینه آزمون IMAT ایتالیا است و اینکه سفارش شما در وب سایت ارزیابی کمبریج درج شده باشد.

به طور معمول، ایمیل دوم برای دارنده کردیت کارتی که با آن پرداخت هزینه ازمون آیمت را انجام داده اید ارسال می شود.

با انتخاب مرکز آزمون آیمت، باید به زمان حضور دقیق در آن مرکز توجه داشته باشید. چون تاخیر در زمان حضور، موجب عدم موفقیت شما شده و اجازه شرکت در امتحان به شما داده نمی شود.

به طور کلی، موارد مورد احتیاج برای حضور در مرکز آزمون شامل موارد زیر می شود:

 • پرینت هر دو ایمیل دریافتی
 • یک فرم شناسایی دارای عکس که در زمان ثبت نام در وب سایت Universitaly استفاده شده است. (اطلاعات آن باید با جزئیات ارائه شده در وب سایت مطابقت داشته باشد)
 • اتوماتیک سیاه برای مراکز امتحان خارج از ایتالیا

تاریخ آزمون imat

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب سایت کمبریج، زمان بازگشایی ثبت نام آزمون IMAT ایتالیا در 30 جون و زمان بسته شده پرتال ثبت نام 22 جولای است. این در حالی است که زمان برگزاری این امتحان، 9 سپتامبر اعلام شده است. شما می توانید با مراجعه به وب سایت MIUR و بخش Accesso Programmato اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید.

باید به این موضوع توجه کنید که زمان آغاز آزمون آیمت ایتالیا در هر یک از مراکز برگزاری با یکدیگر متفاوت بوده و باید به وسیله متقاضی و وب سایت universitaly چک شود.

نکته مهم دیگر، هزینه شرکت در آزمون IMAT ایتالیا است که طبق آخرین آمار، 130 یورو (معادل 164 دلار آمریکا) برای هر متقاضی است. این هزینه استثناً برای ورودی و پذیرش رشته های پزشکی دانشگاه های ایتالیا اخذ می شود و با هزینه ادمیشن فی دانشگاه مورد نظر شما در ایتالیا یکسان نیست.

اگر مرکز آزمون IMAT شما خارج از ایتالیا باشد، مرکز مورد نظر در ماه آگوست با شما تماس گرفته و جزئیات آدرس محل برگزاری و زمان حضور را به شما اطلاع می دهد. اگر مرکز برگزاری ازمون در داخل کشور ایتالیا باشد، اطلاعات مورد احتیاج در وب سایت UniversItaly و وب سایت دانشگاه شما ارائه می شود.

قبل از آغاز آزمون، به شما پاکتی داده می شود که ورقه سوالات در آن واقع شده است. شما باید از دریافت سوالات صحیح آزمون آیمت مطمئن شوید. ممکن است بنابر شرایط آزمون، از ابتدای امتحان ملزم باشید تا 4 ساعت در محل برگزاری حضور داشته باشید.

به طور تقریبی با گذشت 3 هفته از برگزاری آزمون ایمت ایتالیا، نتایج امتحان در سایت http://accessoprogrammato.miur.it درج خواهد شد و می توانید به وسیله حساب کاربری امتیازات خود را در هر بخش مشاهده کنید. در نهایت این امکان را دارید تا به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود رفته و نتایج منتشر شده امتحان دوره پزشکی خود را در پنل کاربری چک کنید.

با دریافت نتایج آزمون IMAT ایتالیا، اولین دانشگاه ایتالیایی انتخاب شده به وسیله شما، ایمیلی را در صورت قبولی به حساب کاربری تان ارسال می نماید و در پی آن دستورالعمل تکمیل فرایند ثبت نام دانشگاه برای شما فرستاده می شود.

به طور کلی این فرایند شامل موارد زیر می شود:

 • اسکن و آپلود مدارک تحصیلی، هویتی و اقتصادی نظیر DV، پاسپورت، ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • پرداخت هزینه ادمیشن فی و شهریه دانشگاه

در نهایت با دریافت نامه پذیرش دانشگاه، باید برای وقت سفارت و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید.

دانشگاه های احتیاجمند آزمون IMAT ایتالیا

بنابر اطلاعات ارائه شده در سایت ادمیشن تستینگ کمبریج، برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های ایتالیایی زیر احتیاج به شرکت در آزمون آیمت خواهید داشت:

 • دانشگاه باری
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشکده لوئیجی وان ویتلی
 • موسسه مسینا
 • موسسه آموزشی میلان
 • دانشکده میلان- بیکوکا
 • موسسه آموزش عالی ناپلز فدریکو 2
 • دانشگاه پادوا
 • دانشکده پارما
 • موسسه پاویا
 • دانشکده رم ساپینزا
 • انستیتو رم تور ورگاتا
 • دانشگاه سینا Siena
 • دانشکده تورین

شما باید به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نموده و علاوه بر شرایط و قوانین شرکت در آزمون IMAT از شرط معدل دانشگاه های ایتالیا و سایر موارد از جمله شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا باخبر شوید.

منابع آزمون imat ایتالیا

عموماً شرکت در آزمون IMAT ایتالیا احتیاج به آماده سازی و مطالعه بسیار زیاد نداشته و بیشتر به مهارت ها و دانش های کسب شده قبلی متقاضی وابسته است. از این رو شما این امکان را دارید تا با مراجعه به سایت admissionstesting.org و بخش Preparing for IMAT، با فرمت کلی سوالات، جواب ها و نمونه سوالات قبلی در قالب فایلهای پی دی اف آشنا شوید.

گفتنی است که تمامی نمونه سوالات و جواب ها از سال 2011 تا خاتمه سال 2020 در این وب سایت گذاشته شده است. بعلاوه شما به نمونه برگه جواب آزمون IMAT و نمونه اطلاعات برگه متقاضی شرکت کننده دسترسی خواهید داشت.

شانس قبولی در آزمون imat

ارزیابی اندازه شانس قبولی در این آزمون مهم، تنها به اندازه آمادگی متقاضی تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های ایتالیا بر می شود.

ولی در حالت کلی، اگر از آخرین مدرک تحصیلی شما زمان زیادی نگذشته باشد و با نمونه سوالات و پاسخ های دوره های قبلی آزمون آیمت آشنایی نسبی داشته و در خصوص آنها تحقیق و مطالعه نموده باشید، مشکل چندانی در قبولی این آزمون نداشته و می توانید خود را برای ثبت نام و حضور در دانشگاه مورد نظر خود آماده کنید.

با توجه به میزان هزینه ارزی مورد احتیاج برای شرکت در این امتحان ورودی، بهتر است از قبل خود را برای سوالات آزمون آماده نموده و بدون چک چندباره سوالات و پاسخ های دوره های قبلی، قدم به محل برگزاری آزمون نگذارید.

بعلاوه شما می توانید به سایت medschool.it مراجعه نموده و از دوره های آموزشی آماده سازی آزمون آیمت ایتالیا و نکات آموزنده آن برخوردار شوید.

در حال حاضر، نزدیک ترین مراکز برگزاری این آزمون برای متقاضیان ایرانی در کشورهای ترکیه و امارات است و متاسفانه در داخل ایران نمایندگی وجود ندارد.

بنابر آمار بدست آمده، سخت ترین بخش این امتحان ورودی رشته پزشکی، مدیریت زمان است که باید در عرض 100 دقیقه تمامی سوالات را به خوبی خوانده، درک کنید و جواب صحیح را در برگه تیک بزنید. باید یادتان باشد که جواب های نادرست، امتیاز منفی برای شما خواهند داشت.

شما می توانید در کنار مطالب آموزنده و ابزارهای آنلاین وب سایت های Imat، کتاب های زیر را مطالعه نموده و آمادگی خود را برای این آزمون ورودی مهم پزشکی در ایتالیا، دوچندان کنید:

کتابهای تفکر انتقادی و حل مسئله:

 • Alpha Test Medicine in English IMAT
 • BMAT 400 Practice Questions
 • Critical Thinking Skills by Stella Cottrell
 • Thinking Skills by Cambridge Editions
 • The Ultimate BMAT Guide 600 Practice Questions
 • 600 UKCAT Practice Questions

کتابهای نظریه علمی:

 • As-Level biology and A2-Level biology
 • Costanzo Physiology
 • Molecular Biology of the Cell
 • Human Molecular Genetics
 • Chemistry: Structure and Dynamics

توصیه می کنیم برای حداقل 2 تا 3 ماه زمان خود را به آماده سازی آزمون آیمت ایتالیا اختصاص دهید تا با نمره خوبی در این امتحان ورودی قبول شوید.

شما می توانید در صورت تمایل به مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا و ادامه تحصیل در یکی از رشته های محبوب پزشکی، جراحی و یا دندانپزشکی، از خدمات ارزیابی آنلاین و مشاوره تحصیلی تخصصی کارشناسان لتسگو یونی در این زمینه بهره ببرید و با خیال راحت انجام تمامی امور اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا را به ما بسپارید.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1935

به "تور ایتالیا ارزان: آزمون IMAT ایتالیا ، دانشگاه های نیازمند آزمون آیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا ارزان: آزمون IMAT ایتالیا ، دانشگاه های نیازمند آزمون آیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید