ابهامات تخصیص 120میلیاردی نوبخت ، ماجرای تأیید روحانی برای پرداخت از حساب خاص چیست؟

به گزارش مجله جاودان، رئیس سازمان برنامه و بودجه ابلاغیه نخست خود برای تخصیص 120میلیارد تومان از منابع یک میلیارد یورویی صندوق توسعه برای احداث یک دانشکده در تهران را اصلاح نموده است، در این بین ابهامات فراوانی ایجاد شده که ضروری است هرچه سریع تر شفاف سازی لازم انجام گردد.

ابهامات تخصیص 120میلیاردی نوبخت ، ماجرای تأیید روحانی برای پرداخت از حساب خاص چیست؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، اخیراً ابهامات جدی در مورد تخصیص نقدی 120 میلیارد تومان در شرایط تنگنای اقتصادی و کسری گسترده بودجه برای احداث یک دانشکده در تهران خبرساز شده است.

ابتدا در 30 تیر ماه رئیس سازمان برنامه و بودجه طی ابلاغی به وزارت بهداشت تخصیص مذکور را از محل اعتبارات یک میلیارد یورویی تأمین هزینه های مدیریت کرونا ابلاغ می نماید ولی ظاهرا به دلیل گلایه بعضی مقامات ارشد دولتی تنها یک هفته بعد تخصیص مذکور لغو و ابلاغیه دیگری جایگزین می گردد.

در توضیحات تخصیص اولیه نوبخت این گونه تصریح شده است: حسب دستور رئیس جمهور در تاریخ 30 تیر ماه بابت خرید ساختمان و بهسازی دانشکده فناوریهای نوین، 120 میلیارد تومان نقدی با تخصیص 100درصدی و از محل منابع صندوق توسعه ملی.

اما این ابلاغ با واکنش مسئولان وزارت بهداشت و کش وقوس با بعضی مقامات ارشد اجرایی روبرو می گردد که منشأ اصلی این اختلاف نه بر سر اصل موضوع پرداخت 120 میلیارد تومانی بلکه در مورد منبع و منشأ تخصیص مذکور بوده است.

به همین دلیل حدود یک هفته بعد نوبخت تخصیص اولیه خود را اصلاح می نماید، در این اصلاحیه مبلغ تخصیص یافته همان 120 میلیارد تومان قبلی با میزان تخصیص 100درصدی است اما این بار عنوان ردیف تخصیص به یاری به طرحهای تملک داراییهای سرمایه ای ملی و استانی که امکان اتمام آنها در سال 1399 وجود دارد تغییر می نماید.

در توضیحات تخصیص جدید نوبخت به وزارت بهداشت آمده است: حسب دستور رئیس جمهور در تاریخ 30 تیر ماه بابت خرید ساختمان و بهسازی دانشکده فناوری های نوین. اما در عنوان طرح در جدول تخصیص ابلاغی ذکر شده است: احداث دانشکده فن آوری های نوین.

همان طور که اشاره شد بعد از ابلاغ اولیه کش وقوسها و یا به عبارت ساده تر اعتراضهایی به این نوع تخصیص وارد می گردد، به همین دلیل و بر اساس میثاق دسترسی آزاد به اطلاعات با توجه به غیر محرمانه بودن مکاتبه وزیر بهداشت، لازم است رئیس سازمان برنامه و بودجه در اولین گام برای شفاف سازی حداکثری جزئیات مکاتبه مذکور را اعلام نماید.

در این بین چند ابهام و سؤال اساسی ایجاد می گردد، که با توجه به حساسیت موضوع لازم است سازمان برنامه و رئیس این سازمان جناب آقای نوبخت شفاف سازی لازم را صورت دهند:

1 ضرورت پرداخت 120 میلیارد تومان نقد در شرایط کمبود و کسری شدید بودجه در شرایط تحریم اقتصادی و فشار معیشتی چیست، درحالی که اولویتهای جدی و مهمتری در نظام درمان وجود دارد؟

2 لازم است در راستای اجرای دسترسی آزاد به اطلاعات متن نامه درخواست وزیر بهداشت (که در متن تخصیصها به آن اشاره شده است و دارای طبقه بندی نیست) منتشر گردد چرا که به سؤالات و ابهامات پاسخ خواهد داد. گفتنی است مهمترین ابهام تغییر سریع تخصیص ابلاغی است.

3 دلیل تناقض در عناوین ذکرشده در جدول تخصیص های ابلاغی چیست؛ بالاخره دستور رئیس جمهور برای خرید ساختمان و بهسازی آن است یا برای احداث دانشکده؟ توضیحاتی که در تخصیصهای مورد اشاره ذکر شده است از شفافیت کافی برخوردار نیست، در واقع رابطه شفافی بین احداث، خرید و بهسازی به عنوان عبارتهایی که در ابلاغیه نوبخت آمده است وجود ندارد، به صورت ساده تر این که؛ بالاخره قرار است ساختمانی جدید خریداری گردد و یا یک ساختمان و تجهیزات آن بهسازی گردد؟

4 اگر تخصیص حسب دستور رئیس جمهور برای خرید ساختمان است، مگر خرید ساختمان جدید بر اساس ضوابط اجرایی بودجه ممنوع نیست؟

5 اگر تخصیص برای احداث ساختمان دانشکده است، با توجه به ماهیت ردیفی که یاری از آن هزینه شده است یعنی یاری به طرحهای تملک سرمایه ای که در سال 1399 قابلیت اتمام و بهره برداری دارد می بایست اولاً گزارشی از میزان پیشرفت ساخت دانشکده با مستندات ارایه گردد و ثانیاً معین گردد که؛ آیا این دانشکده قابلیت تکمیل در ماههای به جامانده را دارد یا خیر؟

6 در متن ابلاغیه نوبخت به از محل نقدینگی حساب خاص با تأیید رئیس جمهور اشاره شده است، ماجرای حساب خاص چیست؟ چه تعداد حساب خاص در کشور وجود دارد و منابع ورودی این حسابها چیست و محل مصرف این منابع کجاست؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1286

به "ابهامات تخصیص 120میلیاردی نوبخت ، ماجرای تأیید روحانی برای پرداخت از حساب خاص چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهامات تخصیص 120میلیاردی نوبخت ، ماجرای تأیید روحانی برای پرداخت از حساب خاص چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید