اجرای 5 برنامه ملی کشاورزی توسط ستاد زیست فناوری

به گزارش مجله جاودان، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، جمعیت دنیا در حال حاضر 7 میلیارد نفر است و پیش بینی می گردد در سال 2050 به حدود 11 میلیارد نفر برسد، در نتیجه ضروری است غذای بیشتری فراوری گردد. اگرچه طبق نظر دانشمندان این افزایش در فراوری به تنهایی نمی تواند با توسعه مناطق کشاورزی در دنیا محقق گردد، اما به طور عمده با افزایش فراوری در مناطق حاصل خیز و استفاده از خاک های کم تر حاصل خیزتر، امکانپذیر است.

اجرای 5 برنامه ملی کشاورزی توسط ستاد زیست فناوری

این عمل برای کشورهای در حال توسعه به معنای افزایش مصرف کود، افزایش تقاضا برای مصرف آب و بکارگیری آفت های شیمیایی است.

نتایج بسیاری از تحقیقات حاکی از آن است که سامانه کشاورزی رایج با کاربرد بی رویه نهاده های شیمیایی، محیط زیست را تخریب نموده است و منابع طبیعی را از بین می برد. تا به امروز برای حل مسائل کشاورزی رایج راه کارهای مختلفی ارائه شده است که یکی از این راه کارهای مؤثر، کشاورزی زیستی است. امروزه کشاورزی زیستی به سرعت در حال رشد است و بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی، توسعه کشاورزی زیستی را در برنامه اجرایی خود قرار داده اند. کشاورزی زیستی برای کاهش مصرف کودهای شیمیایی و جلوگیری از کاهش عملکرد محصول، راه چاره استفاده از جایگزین های زیستی را مطرح می نماید.

در واقع در کشاورزی زیستی جبران کمبود مواد غذایی خاک با استفاده از نسل سوم کودها یعنی کودهای زیستی صورت می گیرد. بر همین اساس و با توجه به اهمیت این نوع از کشاورزی در زندگی مردم، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اجرایی کردن 5 برنامه ملی برای توسعه کشاورزی زیستی در کشور است.

اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی

اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی را باید یکی از برنامه های مدنظر در این موضوع بدانیم که با همکاری شرکت های دانش بنیان در حال انجام و یک برنامه 5 ساله است. در این برنامه هدف استفاده از کود شیمیایی، آلی و زیستی به تناسب بررسی خاک است و اجرای این طرح موجب کاهش ورود کودهای شیمیایی به اراضی کشاورزی در طول زمان خواهد بود.

اجرای کامل این برنامه طی 5 سال می تواند برای 200 نفر اشتغال ایجاد کند و تاب آوری ملی در کشور را ارتقا دهد.

پایلوت برنامه کشاورزی قراردادی

از دیگر برنامه های این طرح، اجرای طرح آزمایشی برنامه کشاورزی قراردادی برای محصولاتی مانند گندم، سیر، پیاز، گوجه فرنگی و دانه های روغنی است. این طرح 5 ساله نیز قرار است به اشتغالزایی برای 20 نفر منجر گردد.

اجرای مدیریت تلفیقی آفات

در سال های اخیر شیوه جامع و نوینی برای کنترل آفات در حال توسعه یافتن است که به عنوان مدیریت تلفیقی آفات یا کنترل شناخته می گردد. مدیریت تلفیقی آفات یک رهیافت بوم شناسی برای مدیریت آفات است که روش های زیستی، زراعی، فیزیکی و ادوات شیمیایی را به نحوی تلفیق و ترکیب می نماید که هزینه مالی، خطرات بهداشتی و زیست محیطی کمتری را به دنبال داشته باشد.

این طرح نیز با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری شرکت های دانش بنیان در حال انجام است و برای یکصد نفر اشتغالزایی خواهد نمود.

کشت فرا سرزمینی ذرت

کشت فرا سرزمینی ذرت نیز در این طرح ملی مدنظر است. این کار نیز قرار است طی 5 سال منجر به اشتغال 500 نفر در کشور گردد.

کشت فراسرزمینی به معنای کاشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به ایران است. این نوع از کشت، زمینه رونق فراوریات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی برای یک کشور را فراهم می نماید. از این رو، کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، اقدام به فراوری مایحتاج خود می نمایند.

کشت فراسرزمینی غلات

آخرین برنامه در این طرح ملی 5 ساله توسعه کشاورزی زیستی و قراردادی؛ استفاده از روش کشت فراسرزمینی غلات است. طرحی که در قالب 5 پروژه ملی در حال انجام است و برای بیش از یک هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1678

به "اجرای 5 برنامه ملی کشاورزی توسط ستاد زیست فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 5 برنامه ملی کشاورزی توسط ستاد زیست فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید