اعطای وام ودیعه به مستاجران موجب کاهش نرخ اجاره می گردد؟

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران: نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران، گفت: درحالی که بازار اجاره به واسطه اجرای مصوبه مشخص سقف قیمت ها آرام شده است، رونمایی از برنامه دوم دولت برای اعطای وام 50 میلیونی به مستاجران یک بار دیگر باعث تقویت ثبات و بازگشت آرامش به بازار اجاره بها شده است.

اعطای وام ودیعه به مستاجران موجب کاهش نرخ اجاره می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، برنامه دولت برای توانمندکردن مستاجران با اعطای تسهیلات اجاره روز چهارشنبه رونمایی شد و رییس جمهوری در جلسه هیات دولت اطلاع داد که مقدمات پرداخت ودیعه اجاره از هفته پیش رو فراهم می گردد.

این وام که برای مستاجران تهرانی 50 میلیون تومان، برای مستاجران شهرهای عظیم 30 میلیون تومان و سایر شهرها 15 میلیون تومان است با نرخ سود 13 درصدی معین شده است، اقساط ماهیانه ندارد و مستاجران فقط سود 13 درصدی را به صورت ماهیانه به بانک پرداخت می نمایند، وام به حساب مالک واریز می گردد و پس از خاتمه قرارداد، اصل مبلغ به بانک برگردانده می گردد.

این وام البته شامل مستاجرین واحدهای لاکچری و لوکس نمی گردد و اجاره نشین ها در تهران باید صاحب خانه های تا 75 متر و البته کد رهگیری ثبت شده باشند. مستاجران در سایر شهرها نیز با خانه زیر 90 متر مشمول دریافت این وام خواهند شد.

حسام عقبایی در مورد تخصیص وام اجاره و تاثیر آن بر بازار ، گفت: تنظیم گری دولت در بازار اجاره توانسته تا حدود زیادی جو روانی را کنترل و از رشد قیمت های اجاره در تیرماه جلوگیری کند. دولت با ارائه تسهیلات بانکی به مستاجران درصدد جبران خلاء پولی و تطبیق شرایط اقتصادی مستاجران با نرخ تورم است. تا آنجا که از همان لحظه ای که اعطای قطعی وام به مستاجران و رقم آن اعلام شد تا امروز تاثیر مثبتی در بازار اجاره داشته و یکبار دیگر جلو رشد جهشی را در ابتدای مردادماه گرفته است.

نایب رییس اتحادیه املاک تهران، گفت: اکنون مصوبه معین سقف اجاره بها در حال انجام است، بسیاری از مستاجران که برای تمدید قراردادهای خود به بنگاه های املاکی مراجعه می نمایند به موجران می گویند باید سقف افزایش را رعایت نمایند که اثر مثبتی بر بازار اجاره و مقابله با پیشنهادات فضایی مالکان داشته و قیمت ها را کنترل نموده است.

عقبایی گفت: اکنون به عنوان طرحی مهم برای کنترل بازار اجاره به دهک های متوسط و پایین یاری می نماید تا بتوانند از پس قیمت ها بربیاند.

وی با بیان اینکه شرایط مستاجران طوری است که دولت مجبور به اتخاذ برنامه های فوری برای تنظیم گری بازار اجاره بود، گفت: توقع داریم اعطایوام اجاره ادامه دار باشد و تنها برنامه دولت فعلی نباشد. در بودجه کشور به آن نگاه گردد و تبدیل به سیاست کلان شده و همچنین جامعه آماری گسترده تری را تحت پوشش قرار دهد و فقط شامل یارانه بگیران نگردد.

نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران، اضافه کرد: دولت در دوران کرونا توانست طرح های حمایتی خود را برای مستاجران عملیاتی کند ما امیدوار هستیم در پسا کرونا نیز این طرح ها توسط مجلس به مصوبه تبدیل گردد، مالکان نتوانند تا هر مبلغی روی اجاره بها بکشند و اعطای تسهیلات یاریی به مستاجران ادامه دار باشد.

به گفته عقبایی درمان اصلی بازار اجاره فراوری مسکن استیجاری است و آن زمان می توان برنامه تسهیلات اعطایی را متوقف کرد.

وی شرح داد: اجاره نشینی در دهه های اخیر روز به روز افزایش یافته است در حدی که در دهه 90 نسبت به دهه 80 و در دهه 80 نسبت به دهه 70 شاهد رشد اجاره نشینی بودیم. میزان اجاره نشنی سیر صعودی داشته تاجایی که بیش از 40 درصد از مردم تهران مستاجر هستند.

عقبایی گفت: نرخ تورم عمومی کشور در فرودین 99 که کشور تعطیل بوده 30 درصد اعلام شد. اما رشد حقوق کارمندان کشوری و لشکری بین 15 تا 22 درصد است که عمده مستاجران ما را تشکیل می دهند بنابراین جمعیت مستاجر کشوری نمی توانستند به تورم برسند و مجبور شدند یا محلات زندگی خود را تغییر دهند و یا به واحدی با متراژ کمتر پناه ببرند؛ در این شرایط برنامه های موقت دولت توانست این عقب ماندگی را تا حدود زیادی جبران کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1154

به "اعطای وام ودیعه به مستاجران موجب کاهش نرخ اجاره می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای وام ودیعه به مستاجران موجب کاهش نرخ اجاره می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید