الکاظمی: درباره استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق توافق کردیم، حملات ترکیه به خاک عراق را نمی پذیریم

به گزارش مجله جاودان، نخست وزیر عراق دیدارش با رئیس جمهور آمریکا را مهم و موفقیت آمیز توصیف کرد و گفت که درباره استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق به توافق رسیده ایم.

الکاظمی: درباره استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق توافق کردیم، حملات ترکیه به خاک عراق را نمی پذیریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العراقیه درباره نتایج سفر به آمریکا و ملاقات با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: دوطرف عراقی و آمریکایی از این ملاقات خشنود بیرون آمدند. در این ملاقات درباره همکاری مالی و امنیتی و ارزیابی دوباره حضور آمریکا در عراق بحث و گفت وگو شد.

الکاظمی گفت: توافق به وسیله گفت وگوی راهبردی به ریاست وزیران خارجه عراق و آمریکا درخصوص مجموعه ای از اصول صورت گرفت که همه این اصول در راستای منافع ملت عراق و مربوط به حضور نیروهای آمریکایی و جدول بندی دوباره این حضور و بازنشر نیروهای آمریکایی در خارج از عراق است.

وی اضافه کرد: توافق در چارچوب گفت وگوی راهبردی درباره تشکیل تیمی فنی به منظور ایجاد سازوکاری برای این استقرار در خارج از عراق صورت گرفت.

نیروهای آمریکایی در طول سه سال آینده از عراق خارج می شوند

نخست وزیر عراق گفت: برای اولین بار است که مواضع آمریکایی را روشن می بینم که خواسته های دولت عراق را می فهمد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکید نمود که نیروهای آمریکایی در طول سه سال آینده از عراق خارج خواهند شد و آنها درباره استقرار این نیروها در خارج از عراق بحث می نمایند.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور آمریکا گفت که شمار نیروهای آمریکایی بسیار اندک است و عملا آنها اندک هستند اما عراق احتیاج به این نیروها برای آموزش و توسعه نیروهای ارتش و دستگاههای امنیتی دارد.

الکاظمی گفت: از جنبه مالی، عراق امروز احتیاج به ارزیابی روابط براساس منافع خود دارد؛ بویژه که آمریکا کشوری مهم است و صنایع عظیمی در زمینه نفت و انرژی و حتی آموزش دارد و عراق فرصتی برای استفاده از شراکت با یک کشور عظیم صنعتی دارد.

وی اضافه کرد: مجموعه ای از یادداشت تفاهم ها در زمنیه نفت و انرژی بسته شد و مهمترین آنها، قراردادی درخصوص نفت در استان ذی قار است که یک پروژه راهبردی به شمار می رود و فواید زیادی برای اهالی این استان و عموم عراق دارد.

الکاظمی گفت: به طور قطع، این شراکت اساس یک رابطه جدیدی بر پایه روابط کشور با کشور است. دیدگاه عراق و تصمیم درباره منافع عراق را دیگران نمی گیرند.

عراق به دنبال روابط با کشورهای دیگر بر اساس منافع این کشور است

به گفته الکاظمی، آنچه در جریان سفر اخیرش به ایران گفت همان است که به آمریکا گفت و او بدنبال روابط کشور با کشور و روابط ویژه عراق است که منافع این کشور را مدنظر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: ما همیشه شعار اول عراق سرمی دهیم و امروز از این منظر، معتقدیم که این منافع عراق است که نوع این رابطه را معین می نماید و به طرف آمریکایی گفتیم که ما در راستای اصل روابط براساس حاکمیت عراق عمل می کنیم.

حملات ترکیه به خاک عراق را نمی پذیریم

الکاظمی گفت: ترکیه کشوری همسایه و عظیم و بسیار مهم است اما همزمان با تعدی و حملات ترکیه به خاک عراق را نمی پذیریم و همچنین تعدی بعضی طرف ها از عراق یا حتی کشورهای دیگر به خاک ترکیه را نمی پذیریم.

وی اضافه کرد: قانون اساسی اجازه نمی دهد که عراق سکوی تعدی به هریک از همسایگانش باشد و ما اجازه این امر را درخصوص ترکیه یا دیگران نمی دهیم.

الکاظمی گفت: عراق همسایگانش را محترم می شمارد و از دیگران می خواهد که همین گونه باشند.

نشست سه جانبه سران سه کشور عراق، مصر و اردن در امان

وی همچنین از سفرش به اردن در اواسط هفته آینده برای بحث درباره روابط دوجانبه اطلاع داد و گفت: این سفر در راستای تکمیل گفت وگوی عراق و مصر و اردن است که در دولت گذشته در قاهره شروع شد و یک ملاقات سه جانبه بین عبدالله دوم شاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و نخست وزیر عراق برگزار خواهد شد.

الکاظمی اضافه کرد: این ملاقات برای توسعه روابط دوجانبه بویژه در زمینه مالی و نیز درخصوص تحولات منطقه مهم است.

دلیل تمدید حضور نخست وزیر عراق در آمریکا

وی گفت: در حقیقت، تمدید مدت حضورم در آمریکا به درخواست کنگره آمریکا بود تا نشستی را با رئیس کنگره برگزار کنیم. طرف آمریکایی در مورد ساختن روابط با عراق بر پایه اصل احترام به حاکمیت عراق و یاری به عراقی ها جدی است و این ملاقات فرصتی را برای تشریح خواسته های عراقی ها در برابر نمایندگان ملت عراق در کنگره و مجلس سنا فراهم خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1196

به "الکاظمی: درباره استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق توافق کردیم، حملات ترکیه به خاک عراق را نمی پذیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی: درباره استقرار نیروهای آمریکایی در خارج از عراق توافق کردیم، حملات ترکیه به خاک عراق را نمی پذیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید