دستکم 250 خبرنگار در سراسر دنیا در زندان به سر می برند

در گزارشی که روز چهارشنبه 20 آذر از سوی کمیته حفاظت از خبرنگاران منتشر شد، آمده است که در سراسر دنیا حداقل 250 خبرنگار در زندان به سر می برند. بیشتر این خبرنگاران در زندان های چین هستند.

دستکم 250 خبرنگار در سراسر دنیا در زندان به سر می برند

از وبلاگ ساعت گلورایا دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش خبرنگاران، دوچه وله بر اساس گزارش این سازمان آمریکایی نوشت: خبرنگاران منتقد در کشورهای مختلف دنیا هزینه سنگینی برای شغل خود می پردازند؛ نگاه انتقادی آنها به بهای از دست دادن آزادی شان تمام می گردد. بر اساس یک گزارش جدید بیشترین خبرنگاران در چین و ترکیه پشت میله های زندان اند.

در این گزارش آمده است که در سراسر دنیا حداقل 250 خبرنگار در زندان به سر می برند. بیشتر این خبرنگاران در زندان های چین هستند. در آنجا دستکم 48 خبرنگار زندانی هستند.

پس از چین ترکیه قرار گرفته است. در پشت میله زندان های ترکیه 47 خبرنگار از آزادی محروم شده اند. سال گذشته این رقم در ترکیه 68 نفر بود و این کشور بزرگ ترین زندان خبرنگاران به شمار می رفت. کمیته حفاظت از خبرنگاران تاکید نموده است که در حال حاضر برای بسیاری از خبرنگاران در ترکیه پفراینده های گوناگون در جریان است. هم چنین بسیاری از آنها پس از مدتی آزادی، دوباره به زندان بازگردانده می شوند. از جمله آنها احمد آلتان، نویسنده و خبرنگار 69 ساله ترک است که نوامبر برای مدت کوتاهی آزاد و دوباره بازداشت شد.

در سومین رده کشورهای عربستان سعودی و مصر با 26 خبرنگار زندانی قرار دارند. پیش از این دو اریتره با 16 خبرنگار در بند و سپس ویتنام با 12 نفر قرار گرفته اند. ایران (بنا بر ادعای این سازمان) با 11 خبرنگار زندانی در مقام ششم نشسته است.

بنا بر این گزارش عده خبرنگاران در بند نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است. در سال 2016 شمار خبرنگاران زندانی 273 نفر در کشورهای مختلف بود. ولی این کمیته تاکید می نماید که رقم 250 خبرنگار در بند هم چنان بسیار بالاست. در عین حال این فرایند در همه کشورها رو به کاهش نبوده است.

بگزارش مزبور می گوید شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، کنترل سیاسی شدیدی بر کل این کشور اعمال می نماید و بر عده خبرنگارانی که به زندان می افتند به شکل مستمر افزوده می گردد. گزارش از جمله به سرکوب در استان سین کیانگ، جایی که یک میلیون نفر از اقلیت مسلمان به اردوگاه های آموزش اجباری اعزام شده اند اشاره نموده است که خود منجر به دستگیری ده ها روزنامه نگار شده است. در میان این خبرنگاران گروهی هم هستند که پیشتر نیز به دلیل فعالیت روزنامه نگاری بازداشت شده بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1398 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 639

به "دستکم 250 خبرنگار در سراسر دنیا در زندان به سر می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستکم 250 خبرنگار در سراسر دنیا در زندان به سر می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید