گفت وگوی آمریکا با روسیه درباره بازگشت به برجام

به گزارش مجله جاودان، سفیر آمریکا در روسیه از گفت وگوی کشورش با مسکو درباره بازگشت به توافق هسته ای اطلاع داد.

گفت وگوی آمریکا با روسیه درباره بازگشت به برجام

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان سالیوان در گفت وگویی با یک شبکه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره موضع آمریکا درباره ایران، گفت که واشنگتن در حال آنالیز مسئله بازگشت به توافق هسته ای(برجام) می باشد و گفت وگوهای جدی و قابل توجهی در این باره با روسیه انجام داده است.

بر اساس این گزارش، اظهارات سالیوان درباره بازگشت آمریکا به توافق هسته ای در پی این مطرح می شود که توافق هسته ای در سال 2015 میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آمریکا انجام شد که به موجب آن، ایران متعهد شد در ازای بهره مندی از منافع مالی با برطرف تحریم های اعمال شده بر آن، فعالیت هسته ای اش را محدود کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 با ناقص تلقی کردن این توافق از آن خارج شده و تحریم های متعددی بر ایران اعمال کرد.

ایران با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه عادی سازی روابط مالی با ایران و کاهش تاثیر تحریم های آن، اظهار داشت که تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را کاهش می دهد. البته به گفته مقامات ایران، این اقدامات در صورت عملی شدن تعهدات تمامی اعضای برجام، بازگشت پذیر خواهند بود.

جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در وعده های انتخاباتی اش گفته بود که در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش ، به توافق هسته ای هسته ای باز می شود.

محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه کشورمان روز آدینه در ترکیه با بیان این که برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن آنالیز کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید، گفت: آن چه که در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی تواند آن موضوعات به توافق اضافه شود. این توافق در چارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است لذا ساز وکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند. آمریکا تصمیم گرفت که نه تنها از توافق خارج شود بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکت ها و بانک های ترکیه ای را هم به همین دلیل تحریم کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این اقدام در واقع نمونه شاخص قانون شکنی است، اقداماتی که ایران کرد بر اساس توافق برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بود و به معنی کوشش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر استراتژیک سلاح هسته ای را قبول نداریم و آن را باعث امنیت نمی دانیم. معتقدیم هرچه سریع تر باید سلاح های هسته ای توسط همه دارندگان سلاح هسته ای نابود شود .

ظریف گفت: این را تاکید می کنم که آمریکا از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض نموده است و اکنون هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازشود و تعهدات خود را اجرا کند. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا بکند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم ما هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا می کنیم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است. امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می نمایند که ایران باید به توافق برشود نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی خواهد شد. منطق این است که آن طرفی که خارج شده است برشود و ما که در داخل توافق هستیم اقدامات لازم را در آن موقع انجام دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1482

به "گفت وگوی آمریکا با روسیه درباره بازگشت به برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی آمریکا با روسیه درباره بازگشت به برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید