بازخوانی یک دوره انتقالی در باشگاه استقلال؛ چه کسانی در پرونده ناکامی آبی ها متهم هستند؟

به گزارش مجله جاودان، تیم فوتبال استقلال تهران بازی حساس مقابل سپاهان را در هفته دهم لیگ برتر فوتبال واگذار کرد تا بحران جدیدی در این باشگاه شکل بگیرد.

بازخوانی یک دوره انتقالی در باشگاه استقلال؛ چه کسانی در پرونده ناکامی آبی ها متهم هستند؟

به گزارش خبرنگار دنیای ورزش گروه ورزشی مجله جاودان تیم فوتبال استقلال در فصل اخیر با وجود امیدواری های زیاد به شفر سر مربی آلمانی این تیم و بنا بر نتایج درخشان نیم فصل دوم فصل گذشته، نتایج قابل قبولی نگرفته است و تساوی های پی در پی در لیگ برتر فوتبال و حذف از آسیا و در پی آن شکست مقابل تیم فوتبال سپاهان آنهم با سرمربیگری امیر قلعه نویی که یکی از مدعیان همیشگی نیمکت استقلال است موج جدید بحران را در باشگاه استقلال بوجود آورده است و مدیران فعلی و قبلی این تیم در مظان اتهام قراردارند.

نارضایتی تماشاگران پس از انتها بازی مقابل سپاهان نشان می دهد تحمل هواداران در مورد نتایج استقلال به سر رسیده است و هواداران آبی که این فصل در انتظار قهرمانی نشسته اند از اتفاقات اخیر بد جوری دلخور هستند.

هواداران استقلال در این فصل تصور می کردند تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل محرومیت توانایی جذب بازیکن ندارد و این فضا می تواند استقلال را در جنگ نقل و انتقالاتی پیروز کند.

رویای شیرین هوادران استقلال امروز به کابوسی تلخ تبدیل شده و نتایج اخیر استقلال هوادران این تیم را ناامید نموده است و شاید روی سکو های استقلال این روزها بیشتر از اینکه فوتبال ببینند و هیجان بدهند و لذت ببرند بحث های کارشناسی در مورد تحلیل علل ناکامی استقلال در فصل اخیر انجام می گردد.

دلایل ناکامی استقلال در روز های اخیر:

1- از دست دادن مهره های خوب و تاثیر گذار این تیم که حداقل با درایت مدیران سابق می توانست رخ ندهد و تیمی که فصل گذشته بازی های طوفانی انجام می داد به یک مجموعه بی خطر تبدیل نگردد که البته هوادران این اتفاق را مدیون بی درایتی مدیران قبلی هستند و معتقدند پندار توفیقی و رضا افتخاری باعث جدایی بازیکنان استقلال از این تیم شدند.

2- جذب مهره های نه چندان مطرح و در خور نام استقلال و بازیکنان جدا شده این تیم هم از دیگر عوامل ضعف استقلال در فصل اخیر محسوب می گردد که این ماجرا در مورد داخلی ها و خارجی ها صدق می نماید.

در گزینه های داخلی بازیکنانی مانند میثم تیموری، فرشاد محمدی مهر، مرتضی آقاخان، علی کریمی، رضا آذری ، الهیار صیاد منش، محمد دانشگر، روح الله باقری , مرتضی تبریزی. این نفرات در تیم فوتبال استقلال درست در حالی جذب شدند که تیم فوتبال پرسپولیس محروم از نقل و انتقالات بود و استقلال می بایست از این فضا برای تقویت تیم خود استفاده می کرد اما در بین نام های یاد شده فقط یکی دو مورد برای آبی پوشان مفید بوده است و مابقی در حد نام استقلال نیستند.

روح الله باقری در اوضاع نابسامان استقلال شاید از دیگران کارآمد تر بوده و علی کریمی هم با توجه به مصدومیت نصف و نیمه به استقلال یاری نموده است و الهیار صیاد منش هم شاید آینده روشنی داشته باشد و در نهایت تبریزی نیز تا حدی برای استقلال کارایی داشته است اما این تیم بسته شده رویای هواداران نبود آنهم درست زمانی که پرسپولیس سروش رفیعی و مهدی ترابی را در کنار مهدی شیری و شریفی با پنجره بسته جذب کرد و بدون این بازیکنان در حال حاضر در فینال آسیا حضور دارد و در لیگ برتر و جام حذفی هم مدعی است.

3- مدیران سابق استقلال پس از اینکه زمزمه هایی برای جدایی آنها از مجموعه شنیده شد کوشش لازم را برای داشتن یک استقلال قدرتمند انجام ندادند و از دست دادن تیام و جپاروف نیز ضربه بزرگی بود که بی درایتی مدیران سابق برای استقلال رقم زد.

4-مدیران فعلی استقلال متهم ردیف دوم هستند و با جذب بازیکنان خارجی بی کیفیت نقش به سزایی را در پرکردن جای خالی تیام و جپاروف ایفا کردند و بستن نوع قرارداد در کنار انتخاب غیر اصولی از دیگر اتهامات هیئت مدیره استقلال است که در مورد بعدی بیشتر به آن می پردازیم.

قرارداد خارجی های استقلال بدین شکل بسته شده است:

الحاجی گرو رقمی بالغ بر 450 هزار دلار دریافت نموده است و قرارداد این بازیکن 3 ساله است و فسخ قرارداد وی منجر به اتفاقات بدی برای استقلال می گردد مگر اینکه با توافق وی را راضی به جدایی از استقلال نمایند.

نیومایر بازیکن آلمانی استقلال نیز قراردادی 2 ساله و مشروط دارد که با توجه به سن و سال او و مقایسه با جپاروف باید گفت استقلال می توانست با درخواست هافبک ازبکستانی برای بستن قرارداد 2 یا 3 ساله کنار بیاید و در عوض میانه میدان را برای تاخت و تاز مهیا ببیند چرا که یکی از بهانه های استقلال برای تمدید نکردن قرارداد جپاروف مدت قرارداد او بود.

در مورد طارق همام شرایط متفاوت است. او یک بازیکن متوسط است که در استقلال خوب جواب داده است اما هنوز کیفیت لازم را برای نتیجه گیری استقلال در میانه میدان نداشته است.

تمامی موارد فوق را در کنار مسائل حاشیه ای استقلال از جمله باند بازی و رفیق بازی از طرف نزدیکان سر مربی و نفرات تاثیر گذار تیم و نفاق در برخی ارکان استقلال می تواند از عوامل تاثیرگذار در ناکامی استقلال باشد.

به نظر می رسد در شرایط حساس کنونی باید به شفر فرصت داد تا در نیم فصل دوم موفقیت سال قبل را تکرار کند و یا اینکه با ادامه رکود در نتیجه گیری خودش از استقلال جدا گردد . هر چند که استقلال در حال حاضر یک سوم لیگ برتر را از دست داده است اما هنوز می تواند امیدوار باشیم که آبی ها سال جاری هم به جام برسند.

نوری: استقلال به یک مهاجم تمام نماینده خوب احتیاج دارد

محمد نوری پیشکسوت تیم فوتبال استقلال درباره اوضاع و احوال این روز های آبی پوشان پایتخت گفت :خرید هایی که تیم استقلال در فصل جدید انجام داده است، به جز طارق همام که عملکرد خوبی داشته است، 2 بازیکن خارجی دیگر یعنی الحاجی گرو و مارکوس نیومایر در ترکیب استقلال جواب نداده اند. با اینکه گرو در زمین حضور داشته و فرصت بازی به او داده شده است اما آن بازیکنی که استقلال برای گلزنی احتیاج دارد نیست و استقلال به یک مهاجم تمام نماینده خوب احتیاج دارد.

او ادامه داد: بازیکنانی که تیم پرسپولیس از دست داد با بازیکنانی که تیم استقلال از دست داده است متفاوت هستند. تیم استقلال 4-5 بازیکن کلیدی و فیکس فصل گذشته خود را از دست داد. ما بهترین مهره هایمان در خط دفاع، هافبک و حمله را از دست دادیم. تیام خودش یک تیم بود و عالی گلزنی می کرد.امید ابراهیمی ستون خط میانی تیممان بود. نورافکن و حسینی بازیکنان کلیدی ما بودند.

نوری اعلام کرد :اما در هر صورت نبود بازیکنان نمی تواند توجیه این نتایج ضعیف باشد. سال جاری همه چیز دست به دست هم داده که استقلال نتیجه نگیرد و برخی افراد هم دوست ندارند این تیم نتیجه بگیرد. این موضوع هم باید در نظر بگیریم که در این فصل داوری ها عملکرد خوبی برای تیم استقلال نداشته و در چند بازی اخیر تیم استقلال از داوری خیلی ضربه خورده است.

استقلال شادابی لازم را ندارد

او مطرح کرد: وقتی بازی شاگردان شفر مقابل سپاهان را نگاه می کردم متوجه این موضوع شدم که استقلال آن شادابی لازم را که باید یک تیم مدعی داشته باشد ندارد و سال گذشته شرایط بهتری داشت.

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال ادامه داد: ما باید به شفر فرصت بدهیم و می بینیم که هواداران هم همین نظر را دارند و می خواهند شفر به کارش ادامه بدهد. سرمربی استقلال فصل گذشته در حالی که تیم اصلا شرایط خوبی نداشت توانست اوضاع را تغییر دهد و این تیم را در جام حذفی قهرمان کند. به هر حال با تمام مسائلی که وجود دارد هه باید دست به دست هم بدهیم و به شفر یاری کنیم تا بتوانیم شرایط را به نفع استقلال تغییر دهیم و از این بحران خارج شویم.

نوری اضافه کرد: تیم استقلال از نظر روحی و روانی شرایط خوبی ندارد و مدافعان تیم ضعیف عمل نموده اند. این مسائل باید ترمیم گردد. سپاهان در بازی گذشته حمله آنچنانی نکرد و با یک توپ که روی دروازه استقلال آورد از تعلل مدافعان استقلال استفاده کرد و گل زد. از طرفی درست است که پرسپولیس از دریافت بازیکن محروم بوده اما به اندازه استقلال بازیکن کلیدی از دست نداده است. به غیر از وحید امیری که سطح بالای دارد به جای دیگر بازیکنانشان می تونستند بازیکن مناسب بیاوردند.

باید علت مصدومیت های پی در پی بازیکنان معین گردد

او اعلام کرد: تیم از نظر هوازی تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته و بدنسازی که خود شفر به تیم استقلال آورده عملکرد خوبی داشته است. اما در مورد مصدومیت های بازیکنان استقلال خود بازیکنان هم باید مراقبت نمایند تا بتوانند از نظر بدنی آماده باشند. واقعا تعداد مصدومیت ها در تیم استقلال زیاد شده و باید تحقیق کرد و فهمید که چرا این اتفاق در حال رخ دادن است.

نوری ادامه داد:باید ببینیم مرتضی آقاخان را آیا شفر تائید نموده است یا اینکه با دیدن فیلم های بازی است که او را انتخاب کردند. شفر یک مربی خارجی است و شاید اطلاعات غلط به او داده باشند. من فکر می کنم باید به شفر یاری گردد و تنهایش نگذاشت. تیم استقلال از شرایط روحی و روانی خوبی برخوردار نیست.

او توضیح داد:تیم استقلال در نیم فصل باید 2-3 بازیکن جدید خوب بگیرد و نقاط ضعفش را پوشش دهد. از حق نگذریم شفر به جوان های تیم بازی می دهد و این یک نکته مثبت است. قائدی و صیادمنش این روزها در ترکیب ثابت قرار گرفته اند و رضا آذری را نیز داریم که می توانیم از آن استفاده کنیم. شفر در حال حاضر تنها کاری که می تواند بکند این است که جوانگرایی بیشتری انجام دهد.

استقلال در نیم فصل دوم می تواند موفق باشد

نوری ادامه داد:استقلال در نیم فصل دوم با برطرف ضعف هایش می تواند استارت خوبی برای ادامه لیگ بزند و به مانند سال گذشته بازی های خوبی را ارئه دهد. تیم استقلال به یک بازیکن بازیساز احتیاج دارد، بازیکنی که اصلا در تیم ما وجود ندارد. مقابل سپاهان هیچ موقعیتی برای مهاجمان ما خلق نشد. ما در وسط زمین به یک لیدر احتیاج داریم که بازی را مدیریت کند، همچنین به یک بازیکن احتیاج داریم که در خط دفاع محکم تر بای کند. چشمی و دانشگر نتوانستند مقابل سپاهان عملکرد خوبی داشته باشند. چشمی پستش مدافع نیست چون سرعت پایینی دارد و جا می ماند. بازدهی چشمی در خط میانی بیشتر از خط دفاع خواهد بود.

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال مطرح کرد: تبریزی بسیار خوب بازی نموده است اما هواداران و کادر فنی از او انتظار گلزنی دارند. استقلال به مهاجمی احتیاج دارد که گلزن باشد. من نمی دانم چرا کادر فنی از روح الله باقری در ترکیب استفاده نمی نمایند در شرایطی که در چند بازی که این بازیکن در ترکیب حضور داشت عملکرد خوبی را از خود نشان داد. این موضوع باید به هواداران و پیشکسوتان شرح داده گردد که چرا باقری بازی نمی نماید. آیا مصدوم است و یا مشکل فنی دارد این موضوع باید شرح داده گردد.

کاظم اولیایی مدیر عامل اسبق باشگاه استقلال درباره شرایط این روز های آبی پوشان گفت: عملکرد اشتباه مدیران سابق استقلال و از دست دادن نیروهایی که پایه تیم بودند روی این موضوع تاثیر گذار بوده است. مدیران سابق، نیروهایی که ستون فقرات استقلال را تشکیل می دادند از دست دادند.

اولیایی: مدیران سابق، نیروهایی که ستون فقرات استقلال را تشکیل می دادند از دست دادند.

او ادامه داد: مدیریت جدید برای بهبود شرایط احتیاج به زمان دارد تا بتواند هارمونی لازم را در تیم ایجاد کند. بازیکنان استقلال و تمام کسانی که در این باشگاه فعالیت می نمایند هنوز نتوانسته اند هماهنگی لازم را بدست آورند. نکته دوم این است که هیچ استقلالی نباید خودش را وارد حاشیه کند و همه باید تمام تمرکزشان را روی تیم بگذراند. در حال حاضر حواس ها به تیم نیست و تیم در حال ورود به حاشیه است. این حاشیه در تمرکز بازیکنی که در زمین باید حضور داشته باشد تاثیر منفی می گذارد. مدیران تیم باید خودشان تمرکز داشته باشند و این شرایط را به بازیکنان تیم انتقال دهند. زمان و تمرکز در حال حاضر 2 فاکتوری است که تیم استقلال برای خروج از بحران به آن احتیاج دارد.

مدیر عامل اسبق استقلال اضافه کرد:در مورد بحث های فنی باید به کمیته فنی و سرمربی تیم اعتماد کنیم. ما در فوتبال کشورمان یک مشکل داریم و این است که بعد از انتخاب سرمربی کمیته فنی را تشکیل می دهیم و اینگونه سرمربی زیر بار حرف کمیته نمی رود تا بابت عملکردش شرح دهد. این یک سیستم غلط است که در فوتبال کشور ما اجرا می گردد.ما باید کمیته فنی باشگاه هایمان را تقویت کنیم و آنها باشند که با توجه به تاکتیک و سیستمی که تیم فوتبال بازی می نماید دست به خرید بازیکن جدید بزنند. یکی از نقاط قوت امیر قلعه نوعی این است که در تیم هایش بازیکنانی را استفاده می نماید که در تاکتیکی که در ذهن دارد بگنجند. این یک موضوع مهم در بستن یک تیم است که باید باشگاه ها حواسشان به آن باشد. این موضوع در استقلال تا الان رعایت نشده است و امیدواریم که مسئولان فکری به حالش بنمایند. هر باشگاهی به یک کمیته فنی ثابت و دانا احتیاج دارد تا با تعامل با سرمربی ، بازیکنانی را جذب نمایند که به کارشان بیاید.

اولیایی اعلام کرد: استقلال ظرفیت خوب شدن و نتیجه دریافت را دارد و می تواند جزو 4 تیم اول لیگ قرار بگیرد، اما نوع مدیریت استفاده از بازیکنان باید به شکلی باشد که آن هارمونی لازم را بتواند در تیم به وجود آورد.

على خطیر معاون ورزشی باشگاه استقلال درباره شرایط و نتایج این روز های آبی پوشان گفت :استقلال در سه هفته قبل خوب نتیجه گرفت ولی نتیجه این هفته متاسفانه خوب نبوده است به همین دلیل باید با سرمربی و کادر فنی تیم صحبت کنیم تا ببینیم مشکل نتیجه ندریافت در بازی قبلی چیست؟ هرچند که اگر داور این دیدار آن پنالتی را روی دانشگر اعلام می کردند الان داستان کاملا فرق می کرد.

او ادامه داد: باشگاه و تمام ارکان، کوشش خود را در جهت برطرف مسائل باشگاه، انعقاد قرارداد بازیکنان مد نظر سر مربی ، حقوق بازیکنان و مربیان و ... انجام داده است و خواهد داد.انتظار از هواداران این است که پای تیم خود بیایستند و از این تیم حمایت نمایند و نگذارند حاشیه ها به تیم آسیب برساند.

بیشتر بخوانید:

وینفرد شفر در آستانه اخراج از استقلال

استقلال همچنان به دنبال برگزاری دیدار مقابل سایپا در ورزشگاه آزادی

کریمی: ورزشگاه آزادی احتیاج به بازسازی اساسی دارد

معاون ورزشی باشگاه استقلال ادامه داد:اینگونه مسائل برای همه تیم ها در یک مقطعی حادث می گردد ولی هواداران باید حمایت نمایند.

یکی از مدیران استقلال که نخواست نامش فاش گردد درباره وضعیت این روز های این تیم گفت: روح الله باقری کجاست و چرا شفر به او بازی نمی دهد؟ چرا به فرشاد محمدی مهر بازی نمی دهد؟ وریا غفوری تمام شده است، چرا نمی خواهد این موضوع را قبول کند. چرا به میثم تیموری بازی نمی دهد؟ چرا به امیرحسین اسماعیلی بازی نمی دهد؟ چرا به رضا آذری بازی نمی دهد؟ شفر می خواهد بازیکنانی که به استقلال انداخته است را توجیه کند.

او ادامه داد: باید از شفر پرسید که پرسپولیس هم بازیکنانش از این تیم رفتند، یکبار برانکو به این موضوع اعتراض کرد؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 82

به "بازخوانی یک دوره انتقالی در باشگاه استقلال؛ چه کسانی در پرونده ناکامی آبی ها متهم هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی یک دوره انتقالی در باشگاه استقلال؛ چه کسانی در پرونده ناکامی آبی ها متهم هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید