بهترین روش نگهداری انواع نان؛ از نان ساندویچ تا لواش

به گزارش مجله جاودان، اگر قصد دارید برای مدت چند روز نان ساندویچی ، لواش، بربری با انواع دیگر نان را در خانه نگهداری کنید باید این کار را به روش درست انجام بدهید تا نان تا حدامکان تازه بماند و از بیات شدن آن جلوگیری گردد.

بهترین روش نگهداری انواع نان؛ از نان ساندویچ تا لواش

چه کار کنیم که نان تازه بماند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دوات آنلاین، قرص های تازه نان جزء اساسی بیشتر آشپزخانه ها هستند. من همواره یک قرص نان برای صبحانه و برای ساندویچ کره و مربای آخر شب ام نگه می دارم. اگر نان زودتر از چیزی که باید بیات گردد، انسان احساس خسران می نماید. ما در اینجا آموزش هایی آورده ایم تا به یاری آن ها بتوانید نان را تازه نگه دارید و هرچه می گردد مدت بیشتری از لذت تازگی آن استفاده کنید و برای ذخیره طولانی مدت حفظش کنید.

همه نان ها مثل هم پخته نمی شوند و طول عمرشان یکسان نیست. نان های نانوایی و نان های خانگی عمر کوتاه تری نسبت به نان های صنعتی که در فروشگاه های زنجیره ای پیدا می شوند دارند، چون از مواد نگهدارنده استفاده نمی نمایند. بااین حال، نان هایی مثل بریوشه یا نان خالا مدت بیشتری طول می کشد تا بیات شوند.

دلیل بیات شدن نان چیست

نان بیات جوری است که انگار رطوبت اش را از دست داد، که تا حدودی هم همین طور است. بیات شدن نان نتیجه واکنش های شیمیایی داخل آن اتفاق می افتد. آردی که در بیشتر نان ها استفاده می گردد حاوی مولکول هایی است که ساختاری کریستالی دارند، اما وقتی در فرایند آماده کردن نان، به آرد آب اضافه می نمایند، این ساختار از بین می رود و آب به آرد جذب می گردد. مولکول های سخت نشاسته تبدیل به ماده ای شبیه ژل می شوند و به نان بافت پف داری می دهند.

وقتی نان سرد می گردد، آب از نشاسته بیرون می رود و به دیگر قسمت های نان می چسبد. چیزی که برای شما باقی می ماند مولکول های کریستال شده و سخت نشاسته است که به نان مزه ای خشک و ترد می دهد. برای همین است که حتی یخچال هم نمی تواند جلوی بیات شدن نان را بگیرد. درواقع، دمای پایین یخچال باعث می گردد سرعت این فرایند زیاد هم بگردد.

نکات مهم برای نگهداری نان

خبرنگاران نوشت: از قرار دادن نان داغ در کیسه های پلاستیکی اجتناب کنید. پس از خرید نان سعی کنید آن را تا حد امکان خنک نموده و سپس در کیسه های پارچه ای قرار دهید. جالب است بدانید آخرین مرحله پخت نان، سرد کردن صحیح آن است. زمانی که نان روی شبکه فلزی مشبک قرار می گیرد، هوا از جهات مختلف اطراف نان گردش می نماید. در صورتی که اگر نان را به صورت داغ در کیسه قرار دهید، بخار آب خارج شده روی سطح پلاستیک تغلیظ شده و باعث می گردد پوسته برشته نان به یک پوسته مرطوب با بافت نامناسب تبدیل گردد.

همچنین اگر بخواهید نان داغ را تکه تکه کنید، به دلیل این که مغز نان هنوز نرم است، نمی توانید برش های منظمی از آن تهیه کنید. پس اجازه دهید نان به طور کامل سرد گردد. هم چنین این نان اگر با قطرات آب تغلیظ شده روی آن وارد فریزر گردد، پس از خروج از انجماد بسیار مرطوب بوده و بافت و ساختار نان تا حد زیادی از دست می رود.

به یاد داشته باشید یخچال بدترین انتخاب برای نگهداری نان است و فرایند بیات شدن نان را تسریع می نماید. اگر نان خریداری شده در عرض 2- 1 روز مصرف می گردد، بهترین دما برای نگهداری آن دمای محیط است. برای این منظور نان را در کیسه های پارچه ای یا پلاستیکی یا در جعبه های مخصوص در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

در صورتی که نان در یخچال نگهداری گردد، فرآیندی به نام رتروگراداسیون یا برگشت به عقب نشاسته رخ می دهد. در واقع در این فرآیند نشاسته ای که در حین پخت ژلاتینه شده و ساختار کریستالی خود را از دست داده، مجددا کریستالی می گردد و آب محصور در ساختار خود را پس می دهد. این فرآیند سبب سفت شدن مغز نان می گردد و از تردی پوسته نان می کاهد. پس اگر می خواهید از بیات شدن نان جلوگیری کنید، نگهداری در یخچال بدترین گزینه است، زیرا سرعت این فرآیند در یخچال بسیار بالاتر از دمای محیط است. همچنین تماس نان در طولانی مدت با هوای آزاد نیز اثری مشابه در بیات شدن نان دارد چرا که مقدار زیادی از آب نان از آن خارج می گردد.

بهترین روش مصرف نان فریزری

تبیان نوشت: بهترین راه این است که نان را چند دقیقه پیش از مصرف از فریزر خارج کنید و اجازه بدهید یخ آن در دمای محیط آب گردد.

راه دیگر این است که نان را روی بخار آب کتری یا سماور بگذارید.

قرار دادن نان برای مدت کوتاهی توی مایکروفر هم می تواند راه مناسبی برای یخ زدایی از آن باشد.

اما به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی کنم که نان را برای باز شدن یخ آن، روی حرارت مستقیم اجاق قرار دهید؛ زیرا ترکیب های سوختی و دوده ناشی از شعله گازی که هنگام گرم شدن به نان تان می چسبند، می توانند برای سلامت تان مُضر و حتی سرطان زا باشند.

روش نگهداری نان در یخچال

بهتر است که برای مدت کوتاه، نان را درون یک پارچه نخی و سپس آن را داخل یخچال بگذارید. این طوری، نان دیرتر کپک می زند ولی یکی دو روزه بیات می گردد.

اگر می خواهید نان را بیشتر از 2 روز نگه دارید، باید آن را به اندازه وعده های خوراکی تان تقسیم کنید و بعد داخل فریزر بگذارید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1276

به "بهترین روش نگهداری انواع نان؛ از نان ساندویچ تا لواش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش نگهداری انواع نان؛ از نان ساندویچ تا لواش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید