بیانیه پایانی چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس

به گزارش مجله جاودان، به گزارش خبرنگاران به نقل از دبیرخانه اوپک، چهاردهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شامگاه پنجشنبه (14 اسفندماه) به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه به وسیله ویدیوکنفرانس و حضور 23 کشور عضو با انتشار بیانیه ای به کار خود سرانجام داد.

بیانیه پایانی چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس

این نشست انتصاب دوباره محمد الفارس، وزیر نفت کویت و بازگشت محمد عرقاب، وزیر انرژی الجزایر به جمع اعضای ائتلاف اوپک پلاس را خوشامد گفت.

در این نشست بر نقش مثبت توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) در حمایت از بازگشت توازن به بازارهای جهانی نفت همسو با تصمیم تاریخی دهمین نشست مشترک وزارتی فوق العاده اوپک و غیر اوپک در 12 آوریل 2020 (24 فروردین ماه) برای کاهش عرضه دسته جمعی نفت خام و تصمیم های بعدی تاکید شد.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس با اشاره به کاهش فراوری داوطلبانه عربستان سعودی از یکم فوریه (13 بهمن ماه) به مدت دو ماه، ضمن تشکر از این کشور بر حمایت از ثبات بازار نفت تاکید کردند.

اعضای ائتلاف اوپک پلاس همچنین از تمدید کاهش فراوری داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه ای عربستان برای ماه آوریل 2021 و رویکرد انعطاف پذیر و پیشگیرانه این کشور قدردانی کردند.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس تصمیم گرفتند رقم فراوری نفت خود در ماه مارس را برای ماه آوریل 2021 هم ادامه دهند، در عین حال اعضا به روسیه و قزاقستان به دلیل ادامه الگوی مصرف فصلی، اجازه دادند به ترتیب فراوری خود را 130 هزار بشکه و 20 هزار بشکه در روز افزایش دهند.

نشست چهاردهم وزیران نفت و انرژی ائتلاف اوپک پلاس، گزارش ماهانه کمیته فنی مشترک (JTC) شامل داده های فراوری نفت خام در ماه فوریه را آنالیز کرد.

در این نشست از عملکرد مثبت اعضای مشارکت نماینده در توافقنامه همکاری استقبال شد. رقم پایبندی کلی به تصمیم اصلی در ماه فوریه 103 درصد ثبت شد، به طوری که این رویه سبب تقویت فرایند پایبندی کل کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس به توافق کاهش عرضه می گردد.

در این نشست اشاره شد که از نشست آوریل 2020، کشورهای عضو و غیرعضو اوپک تا انتها ژانویه 2021، از ورود 2 میلیارد و 300 میلیون بشکه نفت مازاد که سبب شتاب در فرایند بازگشت تعادل به بازارهای جهانی نفت می گردد، جلوگیری نموده اند.

این نشست به طور ویژه از نیجریه برای پایبندی کامل به سهمیه فراوریش در ژانویه 2021 و جبران کل تخلف هایش قدردانی کرد.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس از تیمیپره سیلوا، وزیر نفت نیجریه به دلیل دیپلماسی سازنده و اثرگذارش به عنوان فرستاده ویژه کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) به کشورهای کنگو، گینه استوایی، گابن و سودان جنوبی برای بحث درباره پایبندی این کشورها به سهمیه های کاهش فراوری و جبران تخلف هایشان تشکر کردند.

در این زمینه وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس با درخواست چند کشور عضو این ائتلاف که هنوز تخطی از سهمیه های خود را جبران ننموده اند، برای تمدید دوره جبران تخلف ها تا انتها ژوئیه سال 2021 میلادی موافقت کردند.

در این نشست از همه شرکت نمایندگان خواسته شد تا با پایبندی کامل و جبران تخطی از سهمیه های کاهش فراوری، هدف بازگرداندن تعادل به بازار نفت را محقق نمایند و مانع تأخیر بی رویه در طی شدن این فرآیند شوند.

در این نشست مشاهده شد ذخیره سازی های کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های مالی (اوئی سی دی) در دسامبر 2020 برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافته است.

این نشست، تأثیر اجرای برنامه های واکسیناسیون مقابله با ویروس همه گیری جهانی کووید -19 (کرونا) و ارائه بسته های محرک در اقتصادهای کلیدی را بر تحولات و بهبود اخیر بازار نفت، به رسمیت شناخت، اما به همه کشورهای مشارکت نماینده هشدار داد با توجه به شرایط نامطمئن بازار، هوشیار و انعطاف پذیر باشند و در مسیری که داوطلبانه در آن گام گذاشتند و از عوائد آن بهره مند شدند، باقی بمانند.

وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس از کمیته مشترک فنی و دبیرخانه اوپک به دلیل مشارکت در این نشست تشکر کردند.

نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (JMMC) و پانزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس به ترتیب برای 31 مارس 2021 (11 اردیبهشت ماه 1400) و یکم آوریل 2021 (12 فروردین ماه 1400) برنامه ریزی شده است.

منبع: مهر

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1537

به "بیانیه پایانی چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید