تعطیلی مراکز دیالیز خیریه و خصوصی دور از انتظار نیست

به گزارش مجله جاودان، در نامه فاطمه هاشمی آمده است: براساس قانون بیماری های خاص که در سال 1375 مصوب گردید، تمامی هزینه بیماران دیالیزی بر عهده دولت و بیمه هاست و در این خصوص فرانشیزی از بیماران دریافت نمی گردد. 22 سال از اجرای این قانون می گذرد و حال با آخرین تعرفه ای که شورای عالی بیمه برای هر جلسه دیالیز به مرکز درمانی ابلاغ نموده، هزینه های این کار از تعرفه مشخص گردیده پیشی گرفته و مراکز دیالیز را با چلش های مالی روبرو نموده است. این موضوع در کنار تاخیر بیمه ها در پرداخت معوقات شان این بیم را ایجاد نموده که در صورت عدم توجه مسئولان، بسیاری از مرکز دیالیز خیریه یا خصوصی تعطیل گردد.

تعطیلی مراکز دیالیز خیریه و خصوصی دور از انتظار نیست

رئیس بنیاد امور بیماری های خاص، در نامه ای به رئیس جمهوری درخواست هرچه سریع تر اصلاح تعرفه ها را مطرح نموده و عنوان داشته است: در سال گذشته به دنبال اعتراضات مراکز دیالیز خیریه کشور به کاهش تعرفه گلوبال دیالیز، بنیاد امور بیماری های خاص طی نامه ای درخواست اصلاح تعرفه به حالت قبل را کرد و در همان زمان دلایل غیرکارشناسی بودن این تصمیم به اطلاع جناب آقای دکتر جهانگیری رسید و مقرر گردید نسبت به اصلاح تعرفه اقدام گردد، اما متاسفانه به دلیل عدم اقدام موثر مجددا از معاون محترم رییس جمهوری درخواست اصلاح تعرفه گردید که متعاقب آن در نامه دیگری موضوع جهت اقدام به وزیر بهداشت ارجاع گردید و این درخواست پس از چهار ماه در شورای عالی بیمه مطرح و در کمال شگفتی و بدون بررسی کارشناسی صحیح و واقع بینانه تعرفه گلوبال دیالیز جهت مراکز خیریه معادل تعرفه مراکز عمومی غیردولتی معادل 19 K و خصوصی 23 K معین گردید. این در حالی است که در حال حاضر طبق بررسی های کارشناسی دقیق که توسط چندین مرکز دیالیز انجام گردیده است هزینه تمام گردیده هر بار دیالیز در سال جاری بیش از سیصد هزار تومان است.

در ادامه این نامه آمده است: از سوی دیگر تاخیر در پرداخت سازمان های بیمه نیز این موضوع را تگردیدید و مراکز دیالیز غیر دولتی را دچار بحران گردیدیدی نموده است که در صورت عدم رسیدگی و اصلاح تعرفه ها، تعطیلی و کاهش فعالیت این مراکز دور از انتظار نیست و در این برهه تاریخی که کشور بیش از هر زمانی به آرامش نیاز دارد شاهد یک بحران اجتماعی در این زمینه خواهیم بود و عواقب اینگونه ناآرامی ها و تنش های اجتماعی به عهده کسانی است که از یک طرف شعار خصوصی سازی و برون سپاری خدمات درمانی را می دهند و از طرفی چشم خود را بر حقایق حاکم بر بازار درمان کشور بسته اند و مصوباتی را صادر می نمایند که گویا کمر به قتل بخش خیریه بسته اند.

در خاتمه این نامه از رئیس جمهوری خواسته گردیده است که برای جلوگیری از هر گونه اخلال در ارائه خدمات درمانی بیماران دیالیزی، نسبت به بازنگری و اصلاح این تعرفه اقدام لازم انجام گردد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 28 مرداد 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 5

به "تعطیلی مراکز دیالیز خیریه و خصوصی دور از انتظار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلی مراکز دیالیز خیریه و خصوصی دور از انتظار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید