تقاضای پنهان برای خانه های 30 متری در تهران

به گزارش مجله جاودان، فراوری سوئیت های کوچک برای خانوارهای تک نفره یا کم بضاعت سال هاست که در بسیاری از شهرهای دنیا از جمله لندن، پاریس، تورنتو، هنگ کنگ و نیویورک انجام می گردد اما با وجود کوچک شدن بعد خانوار در ایران، تامین تقاضای واقعی مسکن در کلانشهرها مغفول مانده است. یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که اگر احتیاج بازار مسکن در بخش کوچک متراژ پاسخ داده نگردد به شکل حاشیه نشینی خود را نشان خواهد داد.

تقاضای پنهان برای خانه های 30 متری در تهران

به گزارش خبرنگاران، خانه های 50 تا 60 متر مربع بیشترین تقاضا را در تهران دارد. رتبه های بعدی به ترتیب از آن واحدهای 60 تا 70 متر، 70 تا 80 متر و 40 تا 50 متر است. خانه های کمتراز 40 متر نیز با وجود محدودیت قوانین و مقررات برای احداث آنها 3.8 درصد احتیاج بازار را شامل می گردد. آنالیز ها ازعلت اقبال شهروندان به واحدهای کوچک نشان می دهد در عین حال که کیفیت برای متقاضیان مهم است، محدودیت نقدینگی مانع دستیابی آنها به واحدهای بزرگ متراژ می گردد. افرادی که توانایی تامین هزینه خانه های کوچک متراژ را ندارند مجبور به مهاجرت می شوند. یک کارشناس اقتصاد مسکن می گوید که نباید اقشار پایین را از زندگی در کلانشهرها محروم کرد و فراوری آپارتمان و سوئیت های کوچک برای این قشر در تهران مغفول مانده است.

انحراف برداشت از عدم تناسب قیمت هر متر مربع خانه های کوچک با بزرگ متراژها و هم چنین انتظار از خانه آرمانی باعث شده تا سیاست گذاران شهری در قوانین خود مانع از فراوری آپارتمان های کمتر از 40 متر مربع شوند. معمولا قیمت هر متر مربع مسکن کوچک متراژ، بیشتر از قیمت واحدهای بزرگ است. علت این موضوع به فشار تقاضا در شرایط کمبود عرضه مربوط می گردد. از سوی دیگر بالا نگه داشتن سطح کیفی انتظارات به مقاومت در برابر یک واقعیت منجر شده است. بعد خانوار در کلانشهرها کاهش یافته و به 3.3 رسیده است؛ کارشناسان معتقدند باید این واقعیت پذیرفته گردد.

برنامه دولت و شهرداری برای احداث خانه های کوچک

مردادماه امسال بود که سخنگوی دولت از احداث خانه های کوچک متراژ برای مردم شهر تهران اطلاع داد. او گفت: با بحث رئیس جمهور، شهرداری های کلانشهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اعلام کرد که خانه های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج نموده اند ایجاد می گردد.

در روزهای اخیر نیز ساخت خانه های 30 متری توسط شهرداری برای اجاره و فروش، پیشنهادی است که این روزها زمزمه آن شنیده می گردد؛ هرچند اجرای این طرح منوط به تغییراتی در ضوابط طرح تفصیلی است و تصمیم گیری درخصوص آن به نتایج آسیب شناسی مربوط می گردد که یکی از دانشگاه های تهران در حال آنالیز آن است.

از جمله مزایای خانه های کوچک متراژ می توان به پایین آمدن قیمت فروش و اجاره و کاهش مصرف انرژی اشاره نمود. با این حال مخالفان احداث این نوع واحدها می گویند نباید سکونت در مسکن کوچک نباید به عنوان رویه و سبک زندگی قرار گیرد. از سوی دیگر اما موافقان می گویند متقاضیان مسکن طیف های متنوعی از جمله خانوارهای تک نفره را شامل می گردد که نباید در نوسانات بازار مسکن نادیده گرفته شوند.

کلانشهرهای بزرگ دنیا به سمت کوچک سازی رفته اند

مهدی سلطان محمدی، کارشناس اقتصاد مسکن به خبرنگاران گفت: در سال های اخیر قیمت مسکن در تهران و شهرهای بزرگ به طور مستمر در حال افزایش بوده و در بسیاری از موارد خارج از توان خانوار شده است. مباحثی همچون کوچک سازی در چنین شرایطی مطرح می گردد. اگر قیمت ساخت، ارزان بود و خانوارها امکان تهیه مسکن را داشتند شاید اصلا کوچک سازی مطرح نمی شد. مساله این است که همه شهرهای بزرگ دنیا به سمت صنعتی سازی و آپارتمان های کوچک رفته اند و این پدیده مخصوص تهران نیست. حتی در توکیو واحدهای کپسولی رواج یافته که کمتر از 30 متر مربع است و امکاناتی مثل تخت، یخچال و تلویزیون دارد. در لندن، پاریس، تورنتو، هنگ کنگ، نیویورک و اکثر شهرهای بزرگ دنیا احداث واحدهای کوچک متراژ در دستور کار است و مطلوبیت خود را برای جامعه هدف دارد.

وی با اشاره به بعد 3.3 برای هر خانوار شهری مطابق سرشماری سال 1395 گفت: آمار متوسط، واقعیت تنوع را در طیف خانوارها پنهان می نماید. انواع مختلف متقاضیان مسکن وجود دارد که بخشی از آنها دانشجویان هستند که توان سکونت در واحدهای متوسط و بزرگ متراژ را ندارند. این افراد معمولا سوئیت های کوچک تهیه می نمایند و حتی در بسیاری از کشورها چند دانشجو در یک سوئیت کوچک زندگی می نمایند. خانوارهای تک نفره نیز در وجود دارند که واحدهای کوچک می تواند بخشی از تقاضا در این اقشار را پاسخ بدهد.

تعداد اتاق ها افزایش یافته است

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در سال های اخیر نسبت به دهه های قبل، تعداد اتاق های در اختیار خانوارها به طور تدریجی افزایش یافته است، اعلام کرد: از گذشته خانه متعارف یک خانوار شهری در تهران، کوچک بود که با وجود تعداد زیاد فرزندان، شامل یک اتاق یا نهایتا دو اتاق می شد. به تدریج تعداد اتاقی که در اختیار فرد یا خانوار نهاده شد افزایش پیدا کرد و حتی در شرایط فعلی این روند رو به کاهش نیست. اما در عین حال بخشی از متقاضیان که به تهیه مسکن نیستند باید مورد لحاظ برنامه ریزان قرار گیرند. اگر این افراد بدون مسکن بمانند مجبورند به حاشیه شهرها بروند و از امکان زندگی در شهرهای بزرگ محروم می شوند. بنابراین بهتر است به این تقاضا به نحو درستی پاسخ داده گردد.

سلطان محمدی اظهار کرد: کمبود خانه های کوچک متراژ با کیفیت به شدت در شهر تهران احساس می گردد. علت این نیست که متقاضی نبوده یا سازندگان نخواستند یا سیاست دولت به این سمت نبوده است. بلکه دلیل اصلی آن است که مقررات ساخت در تهران اجازه چنین توسعه ای را نمی دهد. ما در زمین های بزرگ نمی توانیم واحدهای کوچک بسازیم. در زمین های کوچک هم امکان احداث پارکینگ وجود ندارد که جزو الزامات قانونی است. یکی دیگر از محدودیت های قوانین شهری در تهران این است که آشپزخانه حتما باید پنجره به بیرون و نور کامل داشته باشد که به اعتقاد من باید این شرط حذف گردد. امروزه در برج های مسکونی کشورهای توسعه یافته آشپزخانه لزوما به بیرون راه ندارد. یکی دیگر از موارد که البته به عطش استفاده از خودرو شخصی در تهران مربوط می گردد الزام برای ایجاد پارکینگ است. در دنیا الگوی فرهنگی را به سمت استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی تغییر داده اند. در شهرهای بزرگ هزینه نگهداری پارکینگ 20 تا 25 دلار است که اقشار متوسط و پایین قادر به پرداخت آن نیستند و به همین دلیل از پارکینگ های عمومی استفاده می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 361

به "تقاضای پنهان برای خانه های 30 متری در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای پنهان برای خانه های 30 متری در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید