توصیه های متخصصان پوست در خصوص اگزمای صورت

به گزارش مجله جاودان، اگزما روی صورت عارضه ای متفاوت و واقعاً آزاردهنده است. اگزما به التهاب و قرمزی و خارش پوست گفته می گردد و یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است. اگر دچار قرمزی و تحریک و خارش در پوست صورت خود هستید (خصوصاً در ناحیه پلک ها، ابروها، گونه ها یا چانه)، پس به احتمال بسیار زیاد اگزمای صورت دارید. شاید در حال حاضر در قسمت دیگری از بدنتان هم اگزما داشته باشید یا اینکه فقط صورتتان با اگزما درگیر باشد.

توصیه های متخصصان پوست در خصوص اگزمای صورت

در خصوص اگزمای صورت، تشخیص دلیل دقیق کمی سخت تر است. دو نوع بسیار شایع اگزما شامل درماتیت آتوپیک و درماتیت تماسی می شوند و رفتارهای نسبتاً متفاوتی دارند. بعضی از انواع اگزما در عرض چند هفته رفع می شوند و بعضی دیگر مزمن بوده و احتیاج به کنترل مداوم دارند.

اگزمای صورت می تواند خارش دار و پوسته دار باشد. صورت شما اولین جایی است که دیگران می بینند و باتوجه به متنوع بودن اگزما، پیداکردن دلیل و درمان واقعاً گیج نماینده است.

اگزمای صورت چیست؟

اگزما به التهاب پوست گفته می گردد که ناشی از یک آلرژن یا یک محرک است. اگزما می تواند ژنتیکی هم باشد و در حضور محرک های خاصی شعله ور گردد.

اگزمای صورت علائم بسیار گوناگونی دارد که می توانند در هر فردی خود را متفاوت نشان دهند، اما ویژگی های مشترک این علائم می تواند پینه های قرمزرنگ پوست، خارش پوست، خشکی پوست و سوزش نیش مانند باشد. در پوست های تیره تر ممکن است پینهٔ اگزما فلس فلس هم بگردد.

اگزما عارضه ای شایع است که می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما اگر اگزمای صورت داشته باشید به احتمال زیاد پلک ها، ابروها، گونه ها و یا چانه تان درگیر است. اگزمایی که نزدیک به چشم ها ظاهر گردد احتیاج به مراقبت و درمان دقیق تر و خاص تری دارد؛ زیرا خود چشم ها نیز ممکن است درگیر شوند. افرادی که در ناحیه اطراف چشم ها اگزما دارند بیشتر در معرض مسائل چشمی مانند ورم ملتحمه، التهاب قرنیه و تغییراتی در قرنیه اند که به آن قوز قرنیه می گویند.

دلیل اگزمای صورت

همان طور که گفتیم اگزمای صورت چند نوع است که نه تنها تشخیص دلیل آنها اهمیت دارد؛ بلکه به درمان خاص و مناسب خود نیز احتیاج دارند. شایع ترین نوع اگزمای صورت، درماتیت آتوپیک است. درماتیت آتوپیک ژنتیکی است و علائم آن می توانند با خشکی محیط، مرطوب نماینده نزدن، استرس و آلرژی شعله ور شوند.

دومین نوع شایع اگزمای صورت، درماتیت تماسی است که در اثر قرارگرفتن در معرض مواد محرک یا چیزی که به آن آلرژی دارید ظاهر می گردد (مثلاً مواد آرایشی، رنگ مو، صابون، شوینده ها، عطرها یا دود و آلرژن های محیطی مانند موی حیوانات یا گرده های گیاهان). بعضی از افراد بعد از خوردن خوراکی های بخصوصی دچار بثورات ناشی از اگزما می شوند، مثلاً شیر یا تخم مرغ.

سعی کنید بفهمید چه زمانی علائم اگزمایتان شعله ور می گردد و هر نکته ای را به پزشک متخصص پوستتان بگویید. این کار به هر دوی شما یاری می نماید دلیل اگزما را راحت تر پیدا کنید.

هیدراته نگه داشتن پوست نیز بسیار مهم است. از لوازم آرایشی بهره ببرید که ترکیبات مرطوب نماینده دارند. داشتن اگزمای صورت به این معنی نیست که هیچ وقت نمی توانید آرایش کنید، چون همهٔ محصولات مثل هم نیستند

چگونه از اگزمای صورت پیشگیری کنید

برترین راه پیشگیری از اگزمای صورت بسیار واضح است؛ اما واقعاً اهمیت دارد: عامل محرک را پیدا نموده و از آن دوری کنید. مثلاً اگر متوجه شدید وقتی از زیورآلات فلزی استفاده می کنید کهیر می زنید پس احتمالاً به نیکل آلرژی دارید. پس دیگر از زیورآلات فلزی استفاده نکنید. یا اگر می بینید بعد از عطر زدن یا استفاده از لوازم آرایش کهیر می زنید پس در پی لوازم آرایشی بدون رایحه یا مخصوص آلرژی باشید و عطرتان را عوض کنید یا اصلاً عطر نزنید.

در خصوص محصولات مراقبت از پوست نیز همین طور، ممکن است به مادهٔ خاصی در محصولات مراقبت از پوست حساس باشید. خیلی خوب است که هر محصول جدیدی را ابتدا روی قسمتی از پوستتان با صبر و حوصله تست کنید (مثلاً روی ساعدتان) و به آن 24 ساعت زمان بدهید تا اگر هر نوع واکنش پوستی قرار است اتفاق بیفتد متوجه شوید.

اگر متوجه شدید وقتی استرس دارید علائم اگزما شعله ور می شوند پس باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید، مثلاً مسئولیت های کاری تان را کمتر کنید، بیشتر استراحت کنید یا هر روز زمانی را برای ریلکسیشن و آرام سازی ذهنتان در نظر بگیرید. همین طور اگر متوجه شدید اگزمای صورتتان در هوای گرم یا خشک بدتر می گردد، از قبل اقدامات لازم را انجام دهید: از ضدآفتاب قوی تر و مناسب تری بهره ببرید، مرطوب نمایندهٔ بهتری تهیه کنید یا جوری برنامه ریزی کنید که در ساعات گرم روز بیرون نباشید.

اگزمای صورت را چگونه درمان کنید

گاهی فقط کافی است عوامل محرک اگزما را حذف کنید تا عارضهٔ پوستی تان رفع گردد؛ اما اگر اگزمای صورتتان بسیار شدید است و نمی توانید عامل آن را پیدا کنید، پس باید به پزشک مراجعه کنید تا با مصرف هیدروکورتیزون یا استروئیدهای موضعی که برایتان تجویز می نماید، علائم کنترل شوند. یک کرم موضعی کورتیکواستروئید می تواند هر دلیلی از اگزمای صورت را مداوا کند.

کورتیکواستروئیدهای موضعی خاصیت ضدالتهابی دارند و بعد از شعله ورشدن علائم می توانید هرچقدر که ضروری است از آنها بهره ببرید؛ اما برای مصرف طولانی مدت مناسب نیستند چون مصرف بلندمدت این داروها می تواند عوارض جانبی داشته باشد، مانند قرمزی و تحریک پوست.

آنتی هیستامین ها نیز می توانند به عنوان راه حلی کوتاه مدت مؤثر باشند. در موارد شدیدتر، داروهای سیستمیک تخصصی تر نیز وجود دارند.

چگونه علائم شعله ور شدهٔ اگزما را کنترل کنید

همهٔ انواع اگزما درمان قطعی ندارند؛ اما شما می توانید علائمتان را قابل کنترل تر نموده و کاهش دهید. با درپیش گرفتن عادت های سالم و خوب در سبک زندگی، استفاده از محصولات پوستی مناسب و روتین پوستی خاص خودتان که ملایم و حاوی مرطوب نماینده اند، بیشتر علائم اگزمای صورت قابل کنترل اند.

مراقبت خوب از پوست، مهم ترین جنبهٔ درمان اگزمای صورت است. حتماً از شوینده ای ملایم و آب ولرم برای صورتتان بهره ببرید؛ چون گرما می تواند علائم اگزما را بدتر کند.

هیدراته نگه داشتن پوست نیز بسیار مهم است. از لوازم آرایشی بهره ببرید که ترکیبات مرطوب نماینده دارند. داشتن اگزمای صورت به این معنی نیست که هیچ وقت نمی توانید آرایش کنید، چون همهٔ محصولات مثل هم نیستند. در پی ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید و شی باتر باشید؛ چون لوازم آرایشی که این ترکیبات را دارند می توانند از سد دفاعی پوست مراقبت نمایند تا آسیب نبیند و مستعد اگزما نگردد.

آیا درمان اگزمای صورت با درمان اگزما در سایر قسمت های بدن فرق دارد؟

بله شما باید از محصولات ملایم تری روی صورت خود بهره ببرید؛ زیرا پوست صورت نازک تر و حساس تر از پوست قسمت های دیگر بدن است. بعلاوه از استروئیدهای موضعی ضعیف تر برای پوست صورت بهره ببرید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2247

به "توصیه های متخصصان پوست در خصوص اگزمای صورت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های متخصصان پوست در خصوص اگزمای صورت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید