حساسیت بچه ها؛ معرفی انواع حساسیت در بچه ها و راهکارها

به گزارش مجله جاودان، آلرژی یا حساسیت بچه ها می تواند برای بچه ها و نوزادان بسیار آزاردهنده باشد، چون نمی توانند از مسائل خود و جزییاتش صحبت نمایند. حساسیت های غذایی، حساسیت های فصلی و حساسیت های پوستی از جمله آلرژی های شایع در بچه ها است که هریک علل و راه چاره درمانی خود را دارد.

حساسیت بچه ها؛ معرفی انواع حساسیت در بچه ها و راهکارها

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - امروزه در جهانی که مسائل پزشکی متعددی وجود دارد، آلرژی ها بسیار رایج هستند و ما از آن ها تحت عنوان حساسیت یاد می کنیم. نه فقط بزرگسالان، بلکه نوزادان نیز مبتلا به حساسیت می شوند. حساسیت غذایی شایع ترین نوع حساسیت بچه ها است. حساسیت ها در بچه ها بصورت تصادفی ظاهر می شود و شما باید از شایع ترین علل آن ها و نحوه مدیریت کردنشان آگاه شوید.

در صورتی که قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر به موضوع دلخواه خود برسید:

 • آلرژی یا حساسیت چیست؟
 • حساسیت در نوزادان چقدر شایع است؟
 • چه کسانی بیشتر درمعرض ابتلا به حساسیت هستند؟
 • حساسیت در مقابل سرماخوردگی
 • علت حساسیت بچه ها چیست؟
 • تشخیص آلرژی در بچه ها
 • چرا ابتلا به حساسیت در بچه ها رو به افزایش است؟
 • واکنش های آلرژیک چگونه ایجاد می شوند؟
 • حساسیت های شایع در بچه ها
 • سخن آخر

آلرژی یا حساسیت چیست؟

آلرژی اصطلاح رایج برای نشان دادن واکنش غیر طبیعی بدن به برخی از مواد است. موادی که می توانند بسیار مورد استفاده باشند و استفاده از آن ها کاملا عادی باشد. بدن به برخی از مواد حساس است. واکنش آلرژیک نتیجه واکنش بدن به یک یا چند ماده خاص است.

نوزادان نیز ممکن است به برخی غذا ها مانند شیر، تخم مرغ، آجیل، گندم و ماهی آلرژی داشته باشند. ممکن است به علت واکنش آلرژیک خارش، مشکل در تنفس و عطسه مداوم ایجاد شود.

حساسیت در نوزادان چقدر شایع است؟

سیستم ایمنی بدن نوزادان بسیار آسیب پذیر و ضعیف است. همین امر نوزادان را مستعد ابتلا به حساسیت می نماید. بچه ها ممکن است به مواد غذایی و سایر مواد خارجی حساس باشند.

چه کسانی بیشتر درمعرض ابتلا به حساسیت هستند؟

به سختی می توان حساسیت را به یک عامل خاص وابسته دانست. پس نمی توان به سادگی معین کرد کودک شما در معرض ابتلا به حساسیت هست یا خیر. با این حال ژنتیک می تواند در حساسیت بچه ها به یک ماده خاص تاحدودی دخیل باشد. اگر در خانواده ای نسبت به ماده خاصی حساسیت وجود داشته باشد، شانس کودک شما برای حساسیت داشتن به همان ماده دوچندان می شود. برخی اوقات هم کودک ما دقیقا به همان ماده حساس نیست و عامل حساسیتش می تواند کاملا جدید باشد. همانطور که قبلا گفتیم نوزادان بخاطر ضعف سیستم ایمنی بدن بسیار مستعد ابتلا به حساسیت هستند.

حساسیت در مقابل سرماخوردگی

اشتباه دریافت سرماخوردگی با حساسیت بسیار رایج است، چون این دو علائم مشترک زیادی با هم دارند. حتی بسیاری از افراد تفاوت سرماخوردگی و حساسیت را نمی دانند.

دلیل سرما خوردن ما یک ویروس مسری است. وقتی سرما می خورید سیستم ایمنی بدنتان در واکنش به این ویروس شما را دچار تب، سرفه و درد می نماید. رها شدن از شر ویروس سرماخوردگی ممکن است چندین روز طول بکشد. اما حساسیت به دلیل نحوه کار سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. چون چیز های بی ضرر را به عنوان عامل خارجی شناسایی نموده و به آن ها حمله می نماید و واکنش های آلرژیک بدن مانند بثورات پوستی یا عطسه ایجاد می شوند.

برخی از آلرژی های شناخته شده عبارتند از: حساسیت به شیر، سویا، ماهی، گرد و غبار، گرده، آجیل و گندم. بر خلاف سرماخوردگی، آلرژی ها به سرعت از بین نمی فرایند، آن ها به صورت ادامه دار تکرار می شوند و البته مسری هم نیستند.

تشخیص حساسیت در بچه ها از سرماخوردگی

اگر بدن کودکتان تحریک شده و مدتی ست دچار گرفتگی دماغ می باشد، احتمالا او به چیزی حساس است. بدن به عامل حساسیت خیلی سریع واکنش نشان می دهد، برخلاف سرماخوردگی که علائم با سرعت کمتری ظاهر می شوند. اگر متوجه شدید دماغ کودک گرفته و وی نمی تواند راحت بخوابد یا برروی بدنش بثورات پوستی ظاهر شده اند این به احتمال قوی حساسیت است نه سرماخوردگی.

علت حساسیت بچه ها چیست؟

بیشتر حساسیت ها در خانواده نسل در نسل به وسیله ژن ها منتقل می شوند، مانند حساسیت های غذایی. کودک همچنین می تواند به حیوانات خانگی، علف های هرز و گرده گل حساس باشد. حساسیت وی ممکن است در هر لحظه یا نقطه ای از زندگی خودش را نشان دهد.

تشخیص آلرژی در بچه ها

واکنش های بدن به حساسیت بلافاصله پس از قرار دریافت در معرض عامل حساسیت دیده می شود. اولین علائم عبارتند از: عطسه ، چشمان خیس و گرفتگی بینی. این واکنش ها هر بار که کودک در معرض آن آلرژن ها قرار می گیرد، دوباره تجدید می شوند.

برای تشخیص آلرژی های مختلف روش های تست مختلفی هم وجود دارد. اما بهترین راه اینست که اول خود عامل حساسیت بچه ها را شناسایی کنید.

چرا ابتلا به حساسیت در بچه ها رو به افزایش است؟

استدلال خاصی مبنی بر اینکه چرا آلرژی در نوزادان و بچه ها افزایش یافته وجود ندارد. سطوح آلودگی رو به افزایش است و ما در خارج از منزل در معرض آلودگی های مختلفی قرار می گیریم. به طور کلی، اعتقاد بر این است که تمیزکاری زیاد منزل و قرار دریافت در معرض میزان کمتری از میکروب های بی ضرر ممکن است سبب افزایش حساسیت شود، زیرا بدن نوزاد توانایی ایجاد مکانیسم دفاعی در محیط آلوده را از دست می دهد. خوب است گاهی اجازه دهید بچه ها کثیف شوند. مراقبت بیش از حد می تواند آسیب بیشتری نسبت به خسارت های کثیف بازی ایجاد کند.

واکنش های آلرژیک چگونه ایجاد می شوند؟

هنگامی که بدن ما با عامل حساسیت روبرو می شود، آنتی بادی هایی را برای مبارزه با این آلرژن ها آزاد می نماید و این آنتی بادی ها، هیستامین نامیده می شوند. هیستامین ها باعث می شوند عروق خونی متورم شوند و این باعث بروز خارش، انسداد بینی، عطسه و خارش چشم می شود و نفس کشیدن سخت می شود. بدیهی است که یک نوع هیستامین فقط مسبب ایجاد یک نوع حساسیت است. مثلا شما ممکن است به تخم مرغ حساسیت داشته باشید، اما به بادام زمینی حساسیت نداشته باشید.

حساسیت های شایع در بچه ها

تعدادی از حساسیت های شایع در بچه ها عبارتند از:

 • حساسیت غذایی
 • حساسیت پوستی
 • حساسیت به شیر
 • حساسیت به حیوانات خانگی
 • حساسیت به گرد و غبار و مایت ها
 • حساسیت به گرده گل
 • حساسیت به قارچ ها

حساسیت های غذایی بچه ها

شایع ترین نوع حساسیت در نوزادان و بچه ها حساسیت غذایی است. تحقیقات نشان می دهد که حدود 4٪ نوزادان و بچه ها از حساسیت غذایی رنج می برند. مواد غذایی مانند آجیل، تخم مرغ، گندم، شکلات و ماهی باعث ایجاد حساسیت غذایی در نوزادان می شوند.

علائم: علائم رایج این نوع حساسیت عبارتند از:
 • گرفتگی بینی
 • ورم کردن
 • خارش یا ورم کردن چشم
 • دل درد
 • اسهال
بیشتر بخوانید:کولیک نوزادان: نشانه ها، علل و نکاتی برای والدینمسائل: سختترین بخش روبرو شدن با حساسیت نوزادان اینست که آن ها نمی توانند مسائل خود را بیان نمایند. اگرچه علائمی که گفته شد بی خطر به نظر می رسند. اما در برخی موارد زبان به دلیل تورم عروق خونی ضخیم می شود. این تورم می تواند تنفس را مشکل کند و کودک قادر به نفس کشیدن نباشد (شوک آنافیلاکتیک یا آنافیلاکسی).راه حل ها: بهترین راه حل در مقابل حساسیت بچه ها دوری کردن از عواملش است. این راه حل ممکن است خیلی عملی نباشد. چنین مواقعی دکتر ها آنتی هیستامین تجویز می نمایند. مشاهد شده که برخی از این حساسیت ها با رشد کودک از بین می فرایند.پیشگیری: همانطور که گفتیم باید تا می توان از عامل حساسیت دوری کرد. اگر شما علائم حساسیت را در کودکتان مشاهده کردید بهتر است در آینده از روبرو کردن او با عامل حساسیتش جلوگیری کنید.

حساسیت به شیر مادر: برخی از نوزادان شیرخوار به شیر مادر حساسیت دارند که دلیل این حساسیت می تواند بخاطر وجود شیر گاو در رژیم غذایی مادر باشد. این نوزادان وقتی از فرمول های غذایی جایگزین شیر مادر استفاده می نمایند بسیار بهتر می شوند. علائم حساسیت به شیر مادر در شیرخوارن عبارتند از: استفراغ، اسهال، دل درد، گرفتگی بینی و وزن ندریافت. آلرژی به شیر گاهی تنها در سال های اولیه زندگی کودک، والدین را درگیر می نماید.

حساسیت به تخم مرغ: برخی بچه ها نوپا به تخم مرغ حساسیت دارند. این حساسیت در پسر ها بیشتر از دختر ها دیده شده است. در اینصورت باید برای چند سال استفاده از تخم مرغ در غذای کودکتان را ممنوع کنید و بعد از چند سال می توانید مجددا تست کنید که آیا حساسیت آن ها از بین رفته است یا خیر.

حساسیت های پوستی بچه ها

به طور متوسط 10٪ از بچه ها، مبتلا به حساسیت های پوستی هستند، شایع ترین آن اگزما است که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود. سایر آلرژی های پوستی عبارتند از: سبوره، درماتیت، عرق سوز.

اگزما یک نوع از بیماری پوستی است که در آن تکه هایی از پوست خشک و قرمز می شود و با احساس سوزش همراه است.

بیشتر بخوانید:حساسیت پوستی چیست و چگونه درمان می شود؟علائم: لکه های قرمزی که بیشتر برروی گردن، مچ دست و مچ پا ظاهر می شوند.مسائل: اگر اگزما درمان نشود، می تواند بسیار دردناک باشد و در طول عمر فرد مداوما باعث رنج وی شود.راه حل ها: اگزما با کرم های موضعی استروئیدی (هیدروکورتیزون) درمان می شود.پیشگیری: با راه حل های زیر اگزما به راحتی قابل کنترل است:
 • اجتناب از عوامل حساسیت زا و محرک های پوستی
 • تنظیم کردن یک برنامه روتین برای مراقبت از پوست
 • جلوگیری از خارش بثورات پوستی توسط کودک
 • دوری از استرس

بیشتر بخوانید: چگونه استرس بچه ها را کاهش دهیم؟

حساسیت های تنفسی

حساسیت های مربوط به بینی یا دستگاه تنفسی معمولا شدید هستند و اقدامات فوری می طلبند. علائم این آلرژی بسیار شبیه به سرماخوردگی است با این تفاوت که سرماخوردگی بخش فوقانی دستگاه تنفسی را درگیر می نماید، ولی آلرژی برروی بخش تحتانی دستگاه تنفسی اثر می گذارد.

علائم: آلرژی های تنفسی برروی جهت عبور هوا از بینی تاثیر می گذارد و باعث سرفه و خس خس سینه می شود. از دیگر علائم آن سختی تنفس و تنگی نفس است.مسائل: خس خس سینه یا آسم یک شرایط ناخوشایند و جدی است زیرا کودک در نفس کشیدن دچار مشکل می شود، بنابراین مهم است که فورا کودک را نزد پزشک ببرید. آلرژی تنفسی می تواند زمینه ساز مسائل ریه در آینده باشد.راه حل ها: دارو های ضد التهابی یا استروئید های استنشاقی برای درمان این حساسیت بچه ها استفاده می شود که در بهبود التهاب و تورم بینی موثر است.پیشگیری: بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی های تنفسی این است که از عوامل محرک دوری کنید. در اینجا به برخی از روش های رایج برای جلوگیری از آلرژی تنفسی اشاره نموده ایم:
 • استفاده از تشک و بالشت های مقاوم در برابر گرد و غبار
 • اجتناب از مصرف سیگار در منزل
 • فرش نکردن اتاق کودک
 • نیاوردن حیوانات خانگی در داخل خانه

حساسیت های فصلی

حساسیت های فصلی Hayfever نیز نامیده می شود. عواملی مثل گرده گل و قارچ ها، به عنوان جسم خارجی در بدن، سیستم ایمنی بدن را تحریک می نمایند و بدن با انتشار هیستامین ها علیه شان مبارزه می نماید.

علائم: برخی علائم عبارتند از:
 • خاراندن چشم توسط نوزاد
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • خارش گوش
 • احساس خارش در گلو

مسائل: اگرچه حساسیت فصلی خطرناک نیست، زندگی با وجود آن ها سخت است. اگر درمان نشود، ممکن است در دراز مدت باعث بروز مسائلی مانند آسم، سینوزیت و عفونت گوش بشود. در این آلرژی چشمان نوزادان ممکن است بسیار اذیت شده و بی قرارشان کند.

راه حل ها: حساسیت فصلی به جز اجتناب از عوامل حساسیت زا احتیاج به مصرف دارو هم دارد. مثل برخی از دارو های رایج آلرژی برای نوزادان که شامل آنتی هیستامین ها و ضد گرفتگی بینی هستند.پیشگیری: برخی اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:
 • ایمونوتراپی
 • شستشوی مجاری تنفسی با محلول آب نمک
 • دوری کردن از مکان های پر از گردو غبار و قارچ
 • استفاده کردن از ماسک و تصفیه نماینده هوا

حساسیت به حیوانات

حساسیت به حیوانات در اثر تنفس شوره و پوست های خشک شده ریز، بزاق دهان، مدفوع و ادرار حیوانات ایجاد می شود. خز و پوست حیوانات چندان حساسیت زا نیست، اما گرد و غبار زیادی جذب می نماید.

بیشتر بخوانید: تمایل روز افزون مردم به نگهداری و سرپرستی از حیوانات خانگیعلائم: علائم شایان ذکر عبارتند از:
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
 • خستگی
مسائل: هیچ مشکل جدی در این نوع حساسیت وجود ندارد، اما برای کودک می تواند بسیار آزاردهنده باشد.پیشگیری: بهترین راه جلوگیری از آوردن حیوانات به درون خانه است. دیگر راه های پیشگیری عبارتند از:
 • بغل نکردن حیوانات و نبوسیدنشان
 • جارو کردن خانه بطور منظم
 • استفاده از تصفیه نماینده های هوا
 • حمام کردن حیوانات خانگی بطور منظم

حساسیت های داخل سالن

حساسیت های داخلی به خاطر آلرژی به گرد و غبار، حیوانات خانگی و قارچ ها ایجاد می شود.

علا یم:

سرفه و مسائل تنفسی از علائم کلیدی هستند.

مسائل:

گرچه هیچ عوارضی جدی وجود ندارد، سرفه بیش از حد و مسائل تنفسی می تواند موجب ناراحتی شود.

راه حلها:

استفاده از اسپری بینی و ایمونوتراپی.

پیشگیری:

توصیه می شود خانه را تا حد امکان تمیز نگه داشته و از نگهداری حیوانات خانگی اجتناب کنید.

سخن آخر

بیشتر حساسیت ها تنها در صورت شناسایی عامل حساسیت بچه ها قابل درمان هستند. بهترین درمان واکنش های آلرژیک کودک این است که این عوامل را از بین ببرید یا از آن ها دوری کنید. اگر چه بیشتر آلرژی ها خطرناک نیستند، اما برای نوزادان بسیار ناراحت نماینده اند؛ بهتر است که در اسرع وقت برای آسودگی فرزندتان اقدامی کنید.

برگرفته از: parenting.firstcry.com

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1503

به "حساسیت بچه ها؛ معرفی انواع حساسیت در بچه ها و راهکارها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساسیت بچه ها؛ معرفی انواع حساسیت در بچه ها و راهکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید