خبرنگاران استقبال روسیه از پیشرفت ساز و کار اینستکس

به گزارش مجله جاودان، مسکو - خبرنگاران - سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با استقبال از پیشرفت در بکارگیری ساز و کار اینستکس از سوی تروئیکای اروپایی، خاطرنشان کرد: احتیاج به چنین ابزاری بویژه در شرایط مبارزه با چالش ها ازجمله بیماری همه گیر کرونا بیش از گذشته احساس می گردد ضمن اینکه بکارگیری تحریم های یکجانبه در این شرایط کاملا غیرقانونی، بیشرمانه و غیراخلاقی است.

خبرنگاران استقبال روسیه از پیشرفت ساز و کار اینستکس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

ماریا زاخارووا روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی با اشاره به نخستین تراکنش در چارچوب اینستکس گفت: بدیهی است پیشرفت در کار اینستکس به همکاری ها با ایران و توسعه همکاریهای اقتصادی و بازرگانی قانونی با این کشور در شرایط فشار تحریمی از طرف آمریکا یاری می نماید.

وی اضافه نمود: ما زمانی که این ساز و کار ایجاد شد از آن استقبال کردیم و امروز نیز از توسعه آن ابراز خرسندی می کنیم.

وزارت امور خارجه آلمان روز سه شنبه نخستین عملیات اقتصادی با ایران بر اساس سازوکار اقتصادی اروپا و ایران موسوم به اینستکس را تأیید کرد.

زاخارووا در ادامه گفت که برای شروع بکار واقعی اینستکس در حقیقت یک سال زمان صرف شد و اطلاعات درباره این ساز و کار برای نخستین بار در ماه ژوئن سال 2019 منتشر شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما این واقعیت را درک می کنیم که ایجاد ساز و کارهای موثر که امکان از بین بردن تاثیرات تحریم های غیرقانونی آمریکا را می دهد، برای اتحادیه اروپا کار دشواری است.

وی اضافه نمود: با این حال نتایج مشخصی به دست آمده است و همینک باید به کوشش ها در این راستا ادامه داد و طرح های تهیه شده تکمیل گردد و کیفیت آن بهبود و سرعت کار افزایش یابد.

زاخارووا گفت: ضامن کارایی این سازو کار را گنجاندن سریع فهرست کالاهای مشمول تحریم های آمریکا و نیز گسترش فهرست کشورهای شرکت کننده در آن با مشارکت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و شرکای عمده تجاری ایران می دانیم.

وی ادامه داد: در چنین وضعیتی می توان امیدوار بود که فعالیت اینستکس افزایش می یابد و امیدهایی که به آن به عنوان ابزار فعال ضدتحریمی جهانی بسته شده است را برآورده می نماید.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 953

به "خبرنگاران استقبال روسیه از پیشرفت ساز و کار اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استقبال روسیه از پیشرفت ساز و کار اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید