خبرنگاران افزایش شمار شاغلان با اجرای طرح یارانه دستمزد

به گزارش مجله جاودان، تهران - خبرنگاران - طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه های کوتاه مدت و مبتنی بر واقعیت اقتصاد در بحث ایجاد اشتغال است که با اجرای آن از سال گذشته تا به امروز برای 6 هزار و 750 نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

خبرنگاران افزایش شمار شاغلان با اجرای طرح یارانه دستمزد

به گزارش خبرنگاران، اساس تکلیف قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد سالانه حدود یک میلیون فرصت شغلی پیش بینی شده است تا نرخ بیکاری هر سال 0.8 درصد کاهش یابد.

دولت در راستای اجرای تکلیف قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ایجاد سالانه حدود یک میلیون شغل، برای ایجاد همین میزان فرصت شغلی در سال های 97 و 98 برنامه ریزی نموده است.

در سال 97 تعداد 464 هزار فرصت شغلی ایجاد شد که کمتر از هدف پیش بینی شده بود. دولت برای سال 98 نیز ایجاد یک میلیون و 90 هزار فرصت شغلی را هدف گذاری کرد وبرای تحقق این میزان تعهد، 20 طرح و اقدام اشتغال زا و کارآفرین را در قالب 7 محور و برنامه کلی پیش بینی نموده بود.

یکی از برنامه های وزارت تعاون که برنامه ای کوتاه مدت مبتنی بر واقعیت کنونی اقتصاد است در قالب سیاست های فعال بازار کار گنجاندن شده است. سیاست های فعال همیشه به دنبال تغییرات لازم در بازار کار و ارتقای کیفیت عرضه نیروی کار داشته است.

سه محور اصلی سیاست فعال بازار کار ایجاد تحرک در عرضه نیروی کار، تقویت زمینه ایجاد شغل، حمایت مالی و ماهش هزینه طرف تقاضا برای ایجاد شغل است.

یکی از طرح های ذیل برنامه سیاست های فعال بازار کار، طرح یارانه دستمزد است. هدف این طرح، تحرک بخشی به ایجاد اشتغال در بنگاه های خرد، کوچک و متوسط و ایجاد بستر لازم برای استغال دانش آموختگان مقطع تحصیلی دیپلم و بالاتر، ارتقای مهارت، انتقال دانش و فناوری به بنگاه مالی و ارتقای سطح فراوری و سرمایه گذاری است.

این طرح ابزار تشویقی برای جذب نیروی کار جدید در استان های کم برخوردار همچون ایلام، کردستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد در سال 1398 عملیاتی شد.

به طور کلی تعداد یک هزار و 714 بنگاه مالی در هشت استان در طرح یارانه دستمزد مشارکت داشتند.

برای اجرای این طرح مبلغ یک هزار و 600 میلیارد ریال از سوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد.

فاز اول این طرح با تخصیص 20 درصد مبلغ ابلاغی معادل 320 هزار و 800 میلیارد ریال در قالب یاری های بلاعوض و فنی و اعتباری دولت برای برقراری یارانه دستمزد تعداد 578 شغل جدید در هشت استان کمتر برخوردار در سال 98 برنامه ریزی شده بود. اما در پی استقبال ذینفعان از طرح، عملاً تعداد زیادی از بنگاه های مالی خصوصی و تعاونی در این استان ها از آن بهره مند شدند و به نظر می رسد انگیزه برای مشارکت در این طرح در سال 1399 نیز تداوم داشته باشد‪.‬

هدف کمی طرح ایجاد پنج هزار و 879 فرصت شغلی در استان های هدف بود اما با توجه به استقبال کارفرمایان، تعداد 6 هزار و 752 فرصت شغلی در این استان ها ایجاد شد.

در طرح پرداخت یارانه دستمزد، سرانه هر بنگاه در ارتباط با جذب نیروی کار شغل اولی به طور متوسط 4.8 نیروی کار بوده است که از این میان استان لرستان با بیشترین سرانه (9.7 نفر) و استان کردستان (2.1) پایین ترین سرانه را کسب کردند‪.‬

وی همچنین اضافه کرد: برای اجرای صحیح طرح پرداخت یارانه دستمزد، دستورالعمل هایی به منظور اجرا در واحدهای مالی خصوصی و تعاونی تدوین و زیرساخت های مورد احتیاج برای گزارش گیری مستمر و نظارت بر فرایند اجرای این طرح در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فراهم شده است.

مهم ترین دستاورد اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد این است که شغل اولی های مرد، مشارکت و حضور بیشتری نسبت به شغل اولی های زن در طرح داشتند. ضمن آنکه با توجه به نرخ بیکاری زنان (17.5 درصد) در سال 1398 نسبت به نرخ بیکاری مردان (9 درصد) در همان سال و با توجه به مشارکت کمتر زنان در این طرح، ضروری است سیاست گذار تمرکز برنامه های اشتغالزای سال جاری و سنوات آینده را معطوف به جامعه زنان کند‪.‬

در میان مقاطع تحصیلی، بیش از نیمی از مشارکت کنندگان در طرح پرداخت یارانه دستمزد (53 درصد) دارای مدرک دیپلم بوده اند که بیانگر گرایش کمتر کارگاه های مالی به جذب دانش آموختگان مراکز دانشگاهی است.

آنالیز بازخورد مالی طرح پرداخت یارانه دستمزد در استان های منتخب نشان می دهد بنگاه های بالای 50 نفر کارکن در بخش صنعت و همچنین بنگاه های 10 تا 49 نفر کارکن فعال در بخش خدمات دارای بیشترین ظرفیت جذب نیرو بوده اند.

تعداد 462 نفر از شغل اولی های جذب شده نیز سرپرست خانوار بوده اند که 18 درصد از شاغلین شغل اولی را به خود اختصاص می دهند.

آنالیز گروه سنی نیروی کار جذب شده نیز بیانگر این است که یک هزار و 182 نفر نیروی کار جذب شده در بخش خدمات و یک هزار و 55 نفر در حوزه خدمات در گروه سنی 25 تا 30 سال بوده است بنابراین بیشترین میزان عرضه شغلی در بخش خدمات و صنعت در گروه سنی 25 تا 30 سال بوده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1178

به "خبرنگاران افزایش شمار شاغلان با اجرای طرح یارانه دستمزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران افزایش شمار شاغلان با اجرای طرح یارانه دستمزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید