خبر جدید منبع مطلع پرس تی وی از تحریم ها

به گزارش مجله جاودان، خبرنگاران: پرس تی وی در یک خبر دیگر به نقل از منبع مطلع گزارش داد: آمریکا بر حفظ تحریم های فلج کننده علیه ایران اصرار دارد و به بهانه های مختلف درصد تحمیل برجامی به مراتب ضعیف تر از برجام سال 2015 است.

خبر جدید منبع مطلع پرس تی وی از تحریم ها

به گزارش خبرنگاران،پرس تی وی شبکه انگلیسی زبان وابسته به صدا و سیما امروز از یک منبع مطلع در تهران اطلاع داد که آمریکا تا به امروز نه تنها انجام اصلاحاتی را که باعث کاهش ریسک همکاری مالی و بانکی با ایران می گردد، نپذیرفته است، بلکه عملا ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است.

به گفته این منبع مطلع، آمریکا بر حفظ ساختار تحریم های فلج کننده و به ویژه عدم لغو قانون کاتسا اصرار دارد. همچنین آمریکا برطرف تحریم از نهادها و افراد باقی مانده در لیست تحریم SDN را به میزان زمان اجرای برجام رد نموده است.

پیش از این عباس عراقچی در واکنش به خبرهای منفی پرس تی وی از مذاکرات وین توئیت زده بود:نمی دانم منبع مطلع پرس تی وی در وین کیست، اما هر که هست اصلا مطلع نیست.

با عین منبع مطلع به پرس تی وی گفته است:عدم لغو قانون کاتسا و ادامه تحریم های افراد و نهادهای ایرانی به بهانه های مختلف به معنی فلج شدن تعاملات بانکی و مالی در خارج و حتی در داخل ایران است و منجر به نوعی خود تحریمی در داخل کشور می گردد.

وی به پرس تی وی گفته است در حالی که کاتسا از جمله قوانین تحریمی است که در دوره ترامپ در ادامه تحریم های فلج کننده وضع شده، تا به امروز نشانه ای از تمایل آمریکا به لغو آن دیده نشده است. هیئت مذاکره کننده ایرانی در وین نیز بارها بر ضرورت لغو همه تحریم های بعد از اجرایی شدن برجام و اجرای کامل برجام تاکید نموده و آقای عراقچی تحریم های موسوم به برنامه ویزا، آیسا و کاتسا را از جمله این تحریم ها ذکر نموده که باید لغو گردد.

منبع مطلع در اظهارات خود به پرس تی وی تصریح نموده است که آمریکا با حفظ این تحریم ها به بهانه های مختلف درصدد تحمیل برجامی به مراتب ضعیف تر از برجام سال 2015 به ایران است که عملا هیچگونه گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد نخواهد کرد.

منبع مطلع پرس تی وی تاکید نموده است امریکا باید با اجرای کامل بند 29 برجام تمامی موانع عادی شدن روابط تجاری و مالی ایران با دنیا را بردارد.

تا کنون چند دور مذاکرات میان ایران و اعضای باقی مانده در برجام درباره احیای این توافق و بازگشت آمریکا به آن برگزار نموده اند.

علی رغم آن که دولت بایدن برای بازگشت به برجام ابراز تمایل نموده اما دولت جدید این کشور همچون دولت قبلی آن همچنان سیاست های مشابهی را در قبال ایران دنبال می نماید و بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی را به عنوان پیش شرط لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی معین نموده اند اما مقام های ایران بارها تأکید نموده اند که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید تمامی تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که هفتم اردیبهشت ماه در وین برگزار گردید، حاضران تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1667

به "خبر جدید منبع مطلع پرس تی وی از تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر جدید منبع مطلع پرس تی وی از تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید