درباره احیای برجام پیشرفت داشتیم اما اختلافات باقیست

به گزارش مجله جاودان، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در توضیحی درباره شرایط رایزنی ها در وین برای احیای برجام اعلام کرد، میزانی از پیشرفت حاصل شده اما هنوز اختلافاتی وجود دارد.

درباره احیای برجام پیشرفت داشتیم اما اختلافات باقیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، لورا روزن خبرنگار ارشد آمریکایی گزارشی به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد که در آن از حصول میزانی از پیشرفت در رایزنی ها برای احیای برجام خبر داد.

طبق گزارش روز شنبه (امروز) لورا روزن، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که به نام او اشاره ای نشده است، در جمع تعدادی از خبرنکاران آمریکایی درباره شرایط رایزنی ها در وین برای احیای برجام اظهارنظر کرده است.

این مقام آمریکایی گفت: ما میزانی از پیشرفت (در زمینه احیای کامل برجام از سوی ایران و آمریکا) داشتیم اما شفاف سازی به معنای (رسیدن به) اتفاق نظر نیست. هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد ... برخی از این اختلاف نظرها، مسائل مهمی هستند.

به گفته مقام ارشد وزارت خارجه واشنگتن، بعد از دومین دور رایزنی ها در وین آمریکا و ایران اکنون بهتر می دانند که برای پایبندی کامل به برجام چه کاری باید انجام دهند.

این مقام آمریکایی با بیان اینکه رایزنی ها در وین مفید و منظم بوده است، افزود: البته هنوز بسیاری از اختلافات وجود دارد که باید بر آنها فائق آمد. ما هنوز به جمع بندی (و انتها راه) نزدیک نیستیم.

به گفته او، هیات آمریکایی حاضر در رایزنی های وین از طریق واسطه ها (هیات های اروپایی و غیر اروپایی عضو برجام) درباره تعدادی از انواع موارد تحریم هایی که ما (واشنگتن) باید به منظور برگشت به پایبندی رفع کنیم و تحریم هایی که نیازی به رفع آنها نیست به هیات ایرانی خبر داده ایم.

از نظر این مقام واشنگتن، پیچیده ترین بخش، مربوط به سومین طبقه بندی تحریم های اعمالی دولت دونالد ترامپ علیه ایران است چرا که هنوز نیاز است مشخص شود آیا این تحریم ها به طور قانونی اعمال شدند یا بلکه عامدانه اعمال شدند تا در برابر تلاش دولت بعدی (دولت بایدن) برای بازگشت به برجام موانع ایجاد کند.

این مقام ناشناس آمریکایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: درباره ترتیب زمانی (انجام تعهدات آمریکا در زمینه برداشتن تحریم ها و بازگرداندن اقدامات جبرانی ایران) صحبت زیادی نشد چرا که ما هنوز در فرایند توصیف و ترسیم جزئیات اقدامات لازم توسط هر دو طرف هستیم.

اظهارات این مقام ناشناس واشنگتن در شرایطی مطرح شده که دور بعدی رایزنی ها در وین برای صحبت درباره برجام قرار است روز چهارشنبه هفته جاری برگزار شود.

صحبت های تازه این مقام وزارت خارجه دولت جو بایدن به حرف های چندی قبل جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه سی ان ان شباهت دارد.

سالیوان در این مصاحبه گفته بود: به میزانی از پیشرفت رسیدیم اما مسافتی وجود دارد که باید طی شود تا از موانع عبور کنیم .

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین سه شنبه شب پس از آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی درباره این نشست صحبت کرده و گفته بود: دور پنجم مذاکرات ما با کمیسیون مشترک برجام که متشکل است از ایران و کشور های 1+4، شروع شد و جلسه اول کمیسیون مشترک را داشتیم. ادامه کار توسط کارگروه ها در هر دو حوزه هسته ای و رفع تحریم ها و کارگروه سوم که مربوط به نحوه اجرای توافقات خواهد بود، ادامه پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران با بیان این که نمی توانم با اطمینان بگویم که این دور از مذاکرات دور آخر خواهد بود، شرح داد: تا وقتی منافع کشور تامین نشده، مذاکره ادامه پیدا می کند.

به گفته عراقچی، همه طرف ها کماکان جدی هستند و با جدیت در این مذاکرات حضور پیدا کردند، خیلی از هیأت ها امیدوار هستند که این دور بتواند دور آخر مذاکرات باشد و ما به یک جمع بندی برسیم. می شود چنین امیدی را داشت، ولی یک مقدار هم باید محتاط بود.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: موضوعاتی که برای نهایی شدن و تصمیم گیری باقی مانده، کماکان موضوعات مهمی هستند، البته تعدادشان کمتر شده و در دوره های گذشته در نگارش متن هم مقدار زیادی جلو رفتیم. این دور هم می توانیم کار را بیشتر جلو ببریم، ولی چند موضوعی که باقی مانده، کماکان موضوعات کلیدی هستند که درباره آن ها تصمیم گیری باید صورت بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1686

به "درباره احیای برجام پیشرفت داشتیم اما اختلافات باقیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره احیای برجام پیشرفت داشتیم اما اختلافات باقیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید