راهنمای کامل پرورش و نگهداری از نخل بامبو در خانه

به گزارش مجله جاودان، نخل بامبو بر خلاف نامی که روی آن گذاشته شده است هیچ ارتباطی با گیاه بامبو ندارد، بلکه نوعی نخل از تیره گل شیپوریان هستند. نخل بامبو گیاهی گرمسیری و بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. این گیاه در بستر جنگل ها و زیر تاج پوش جنگل رشد می نماید. برای نگهداری به عنوان گیاه آپارتمانی، نخل بامبو گزینه ای ایدئال است و نام آن در لیست گیاهان تصفیه کننده هوا واقع شده است.

راهنمای کامل پرورش و نگهداری از نخل بامبو در خانه

نگهداری از نخل بامبو

نخل بامبو از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار است چرا که به مراقبت کمی احتیاج دارد و در شرایط نوری مختلف به خوبی رشد می نماید. نخل بامبو به رطوبت دائمی احتیاج دارد و اگر گیاهانی را ترجیح می دهید که به آبیاری کمی احتیاج دارند، بهتر است این گیاه را انتخاب نکنید.

نور

برای نگهداری از نخل بامبو مکان های کم نور یا با نور میانه مناسب هستند. بر خلاف سایر نخل ها، نخل بامبو برای رشد به نور زیادی احتیاج ندارد. البته این گیاه می تواند با شرایط نوری مختلف سازگار گردد و به خوبی رشد کند. نخل بامبو حتی می تواند قرار گرفتن در کنار پنجره های رو به شمال را هم تحمل کند. نباید نخل بامبو در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد چرا که این نور شدید و بسیار گرم می تواند برگ های نازک تر گیاه را بسوزاند.

خاک

برای نگهداری از نخل بامبو خاک مرطوبی که زهکشی مناسبی داشته باشد برترین گزینه است. خاکی که منافذ زیادی دارد اما غنی از گیاخاک است می تواند ایدئال باشد. می توانید با اضافه کردن پیت ماس، خاک مخصوص ارکیده و پرلایت به خاک گلدان یک ترکیب بسیار مناسب برای نگهداری از نخل بامبو آماده کنید.

آب

برای نگهداری از نخل بامبو باید خاک را همواره مرطوب نگه دارید. البته باید به گونه ای آبیاری کنید که خاک همواره رطوبت یکنواختی داشته باشد و هرگز آب همه خاک را فرا نگیرد. اگرچه نخل بامبو هم به کم آبی و هم به آبیاری بیش از حد حساس است، اما کم آبی را بیشتر می تواند تحمل کند. بنابراین وقتی سطح خاک کمی خشک شد برای نوبت بعدی آبیاری اقدام کنید.

دما و رطوبت

نخل بامبو محیط های گرم و مرطوب را می پسندد. این نخل گرمسیری در برابر سرما مقاوم نیست و نمی تواند دمای پایین تر از منفی یک درجه را تحمل کند. معمولاً در فضاهای بسته دما و رطوبت به گونه ای است که نخل بامبو می تواند به خوبی رشد کند اما این گیاه میزانی رطوبت بیشتر را ترجیح می دهد. برای افزایش رطوبت در اطراف گیاه، می توانید در نزدیکی گیاه یک دستگاه رطوبت ساز نصب کنید یا گلدان گیاه را روی سینی سنگ ریزه قرار دهید.

کود

برای اینکه نخل بامبو رشد بهتری داشته باشد باید گیاه را در طول فصل رشد تغذیه کنید و برای تغذیه نخل بامبو کودهای گرانولی و آهسته رهش برترین گزینه هستند. ابتدا این نوع کود را به صورت پراکنده روی سطح خاک پخش کنید و سپس گلدان را آبیاری کنید. در پاییز و زمستان که گیاه به خواب رفته است کوددهی را متوقف کنید.

هرس

نخل بامبو به ندرت احتیاج به هرس دارد. جدا کردن برگ های خشک و برگ هایی که همه قسمت ها یا نوک آن ها قهوه ای شده است باعث می گردد گیاه ظاهری سالم تر و مجذوب نماینده تر داشته باشد.

تعویض گلدان

تنها زمانی برای تعویض گلدان نخل بامبو اقدام کنید که گلدان فعلی دیگر فضای کافی برای رشد گیاه نداشته باشد. نخل بامبو رشد آهسته ای دارد و به همین علت احتیاج نیست بارها گلدان آن را عوض کنید. به این نکته توجه کنید که نخل بامبو به میزان گلدانی که در آن کاشته می گردد رشد می نماید. بنابراین اگر می خواهید یک نخل کوچک داشته باشید، یک گلدان بسیار بزرگ تر را برای تعویض گلدان انتخاب نکنید. با این روش می توانید رشد نخل بامبو را کنترل کنید.

معمولا هر دو تا سه سال یک بار، وقت خوبی برای تغییر گلدان نخل بامبو است. دقت کنید که گلدان تازه حتما زهکشی خوبی داشته باشد و سعی کنید گلدان های سفالی انتخاب کنید. یکی از مهم ترین مزیت های گلدان های سفالی این است که رطوبت اضافه داخل آن نمی ماند و ریشه گیاه در معرض خطر پوسیدگی قرار نمی گیرد.

تکثیر نخل بامبو

نخل بامبو به آسیب های ناشی از جدا کردن قلمه ها حساس است و به همین علت تکثیر این گیاه به روش قلمه زنی بسیار سخت است. هنگامی که نخل بامبو بالغ می گردد تنه جوش ها رشد می نمایند که می توانید از آن ها برای تکثیر گیاه بهره ببرید.

برای جدا کردن تنه جوش ها از گیاه مادر، از یک چاقوی تیز و کاملاً تمیز بهره ببرید. معمولاً بیشتر این تنه جوش ها ریشه دار هستند. باید تنه جوش ریشه دار انتخاب کنید و هنگام جدا کردن تنه جوش دقت کنید که ریشه را هم همراه با آن جدا کنید. تنه جوش ها را در گلدان بکارید و برای پر کردن گلدان از خاک لومی و دارای زهکشی مناسب بهره ببرید. باید تا زمانی که نشانه هایی از رشد گیاه تازه مشاهده کنید گلدان ها را در محیطی مرطوب قرار دهید. بین دو تا سه ماه طول می کشد تا گیاه با شرایط تازه سازگار گردد و رشد خود را آغاز کند.

مسائل رایج

نخل بامبو یکی از سازگارترین انواع گیاهان آپارتمانی است و نگهداری از آن بسیار راحت است. اما بعضی از مسائل گیاهان آپارتمانی ممکن است برای این گیاه هم پیش بیاید و آن را خراب کند.

سوختگی بر اثر تابش آفتاب

اگر برگ های نخل بامبو در حال قهوه ای شدن است ممکن است نشانه ای از سوختگی بر اثر تابش شدید آفتاب باشد. این مشکل بیشتر زمانی رخ می دهد که گلدان را به کنار یک پنجره نورگیرتر منتقل نموده باشید. اگر چنین مسئله ای نباشد، احتمالا نشانه رایج پیر شدن برگ است که کاملا طبیعی است. اگر برگ های قدیمی در حال قهوه ای شدن هستند، آن ها را هرس و از گیاه جدا کنید.

آفت های رایج

نخل بامبو در معرض هجوم بسیاری از آفت های رایج گیاهان آپارتمانی واقع شده است. شپشک ها، شپشک های آردی، سفید بالک ها، شته ها و پشه های قارچ سیاه بال از جمله آفت هایی هستند که نخل بامبو در معرض هجوم آن ها واقع شده است. اگر لازم شد می توانید از حشره کش ها برای مقابله با این آفت ها بهره ببرید. باید قسمت های مختلف گیاه خود را به طور منظم آنالیز کنید تا به موقع متوجه حضور آفت ها بشوید.

اگر نشانه ای از وجود حشرات روی گیاه دیدید، سریعا برگ ها را با آب بشویید. بعدا میزان مساوی آب و الکل را ترکیب کنید. این محلول را با یک دستمال نرم روی برگ ها بمالید.

نخل بامبو و تمیز کردن هوا

همه ما می دانیم که گیاهان توانایی فراوری اکسیژن دارند. طبق بعضی تحقیقات ناسا، بعضی از گیاهان قابلیت بیشتری در پاکسازی هوا دارند و می توانند بعضی از مواد مضر موجود در هوا را جذب نمایند. نخل بامبو هم یکی از همین گیاهان است و می تواند مواد مضری مثل فرمالدهید، بنزن، کلروفرم و کربن مونواکساید را از هوای محیط جذب کند. البته دقت کنید که قدرت جذب این گیاهان، آن قدری زیاد نیست که بتوانید روی آن ها به عنوان دستگاه تصفیه هوا حساب کنید.

انواع نخل بامبو

نخل پارلور که با نام شامادروای الگانس هم شناخته می گردد یکی از محبوب ترین انواع نخل بامبو است. این گیاه در محیط های بسته به خوبی رشد می نماید و به نور کم احتیاج دارد.

نخل بامبوی کوتوله یا شامادورای رادیکالیس، کوچک تر از نخل بامبو است اما این مدل از نخل بامبو در برابر هوای سردتر، مقاومت بیشتری دارد. به همین علت در محیط های متنوع تری می تواند زنده بماند.

نخل بامبوی مقاوم یا شامادورای میکرواسپادیکس یکی از مقاوم ترین انواع نخل بامبو است و می تواند دمای زیر صفر درجه را هم تحمل کند. این گیاه در سایه هم رشد خوبی دارد و برای مناطقی مناسب است که نور بسیار کمی دارند.

پرسش و پاسخ در خصوص نخل بامبو

رشد نخل بامبو چقدر سریع است؟

نخل بامبو رشد طریعی ندارد و چند سانتیمتر در سال رشد می نماید. اما اگر آن را در فضای باز بکارید، سرعت رشدش بیشتر می گردد.

نخل بامبو چقدر عمر می نماید؟

بسیاری از انواع نخل بامبو در فضای باز و در محیط طبیعی، تا 100 سال عمر می نمایند. این گیاه اگر به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری گردد، با نور مناسب و آب دهی کافی احتمالا نهایتا تا ده سال در فضای بسته عمر می نماید.

آیا نخل بامبو را می توان در فضای باز کاشت؟

بله. اگر در منطقه ای با آب وهوای گرم زندگی می کنید، می توانید نخل بامبو را در فضای باز بکارید. ارتفاع آن در فضای باز در صورت نگهداری صحیح به 6 متر هم می رسد.

منبع: Thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 مرداد 1401 بروزرسانی: 5 مرداد 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2121

به "راهنمای کامل پرورش و نگهداری از نخل بامبو در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل پرورش و نگهداری از نخل بامبو در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید