پکن در سایه شیوع کرونا، خواستار لغو فوری تحریم های ایران شد

به گزارش مجله جاودان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین تأکید کرد که تحریم های یکجانبه علیه ایران در شرایط شیوع کرونا تنها به وخامت اوضاع منجر می شود و خواستار لغو فوری این تحریم ها شد.

پکن در سایه شیوع کرونا، خواستار لغو فوری تحریم های ایران شد

به گزارش خبرنگاران از فارس، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (پنجشنبه) خواستار لغو فوری تحریم های ایران در بحبوحه شیوع ویروس کرونا شد.

بنا به گزارش پایگاه سی جی تی ان، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد از تحریم ها علیه ایران شرح داد که اقدامات یکجانبه علیه ایران، در جهت تهران و جامعه بین الملل برای مقابله با ویروس کووید 19 مانع تراشی می کند و وخامت اوضاع را تشدید می کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه هفته جاری ضمن قدردانی از همبستگی سازمان جهانی بهداشت و کشورهای دوست با ایران جهت مبارزه با ویروس کرونا، علیرغم تروریسم مالی آمریکا شرح داد که نیازهای مبرمی در ایران به اقلامی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا وجود دارد.

وی در این پیام توییتری نوشت که در ایران برای این اقلام نیاز مبرم وجود دارد: وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از این توئیت نوشته در ایران برای اقلام زیر نیاز مبرم وجود دارد: ماسک N95 صورت و ماسک های سه لایه، دستگاه تنفس مصنوعی، روپوش جراحی، کیت تست کرونا، کاورهای محافظتی بی رنگ و محافظ صورت/بدن.

سخنگوی وزارت خارجه چین که روز گذشته (چهارشنبه) از تداوم کمک رسانی به ایران و کشورهای دیگر برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و مهار آن خبر داده بود، شرح داد پکن مخالف تحریم های مالی علیه ایران است و شیوع کرونا، چالش مشترک تمامی بشریت است که نیازمند تلاش های مشترک جامعه بین الملل برای مقابله با آن است.

این دیپلمات چینی همچنین بار دیگر ضمن درخواست از تمامی طرفین مربوطه برای لغو فوری تحریم های ایران، تأکید کرد که پکن بعنوان شریک راهبردی ایران، همچنان کمک های ضروری را به این کشور پیشنهاد می دهد و به صورت فعال با ایران در زمینه مقابله با کووید 19 همکاری خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین شرح داد که اولین بسته اهدایی تجهیزات پزشکی چین روز 29 فوریه (10 اسفندماه) وارد ایران شد که شامل پنج هزار کیت تشخیص ابتلا به کرونا و 250 هزار ماسک بود و چهار کارشناس کنترل بیماری نیز در همان روز از چین به ایران فرستاده شد.

لیجیان در ادامه متعهد شد که پکن به منظور تضمین بهداشت و امنیت عمومی جهان به طور فعال در همکاری های منطقه ای و جهانی و سازمان جهانی بهداشت مشارکت داشته باشد.

پیش از این نیز سناتور الیزابت وارن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نامه ای به مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و استیو منوشن وزیر خزانه داری آمریکا از تأثیر منفی تحریم های آمریکا بر مقابله ایران با ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده بود.

وارن در این نامه از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تقاضا کرد که در پی شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، تحریم های آمریکا در جهت کمک های انساندوستانه به ایران مانع تراشی نکند.

خزانه داری آمریکا در آبان ماه با اعمال دستورالعمل هایی موسوم به تمهیدات خاص نوع 5، تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان های مالی را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات مالی با طرف های مرتبط با ایران، از جمله در مبادلات اقلام بشردوستانه با ایران ملزم کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 876

به "پکن در سایه شیوع کرونا، خواستار لغو فوری تحریم های ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن در سایه شیوع کرونا، خواستار لغو فوری تحریم های ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید