کرونا نیمی از وانت داران و پیک موتوری ها را بیکار کرد

به گزارش مجله جاودان، رییس اتحادیه صنف حمل ونقل بار سبک شهری و پیک موتوری گفت: شیوع کرونا باعث بسته شدن تعدادی از دفاتر پیک موتوری شده و بسیاری از راننده ها هم بیکار شده اند. تا کنون حداقل 15 هزار راننده بیکار شده و بسیاری از این تعداد وسیله نقلیه خود را فروخته و دیگر شغلی ندارند.

کرونا نیمی از وانت داران و پیک موتوری ها را بیکار کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، داوود محمدی اظهارداشت: یکی از کم بضاعت ترین و پرمشکل ترین صنف در کشور صنف مربوط به رانندگان است زیرا با شیوع کرونا با تعطیلی و کاهش ترددها، مسافرها بسیار کمتر شده اند و عایدی فعالان حمل ونقل سبک درون شهری وبرون شهری هم بسیار کم شده است.

وی ادامه داد: وقتی کل کشور تعطیل است و بنگاه های مالی فعال نیستند اجازه فعالیت صنف ما هم چندان آورده ای ندارد. واقعیت این است 50 تا 60 درصد همکاران ما در این مدت طولانی اپیدمی کرونا بیکار شده اند.

محمدی گفت: پیش از شیوع کرونا در تهران ما 15 هزار عضو جوازدار داشتیم و حدود 15 هزار پروانه در مرحله صدور بودند یعنی تقریبا 30هزار عضو فعال در سطح شهر داشتیم. با شیوع کرونا این تعداد به نصف کاهش یافته و بسیاری وسیله نقیله خود را فروخته هزینه زندگی خود نموده اند و اکنون بیکار هستند.

رییس اتحادیه صنف حمل و نقل بار سبک شهری و پیک موتوری بعلاوه گفت: هزینه یک روز کار با وانت حداقل 30 لیتر بنزین است که 2 لیتر آن با نرخ دولتی است. 90 هزار تومان بنزین،80 هزار تومان طرح ترافیک، یک ساندویچ معمولی به اسم ناهار و یک قبض جریمه که معمولا هر روز وجود دارد یعنی حداقل 250هزار تومان هزینه روزانه کار این وانت خواهد بود. حال عایدی (در خوش بینانه ترین حالت) شاید 250 هزار تومان باشد. بنابراین فقط استهلاک ماشین و روان خسته راننده برای آخر شب می ماند.

وی اضافه کرد: بیشتر راننده ها نتوانسته اند حتی یک ماه هم حق بیمه بدهند و باید جریمه پرداخت کند. وقتی کار نیست پولی برای پرداخت هزینه مالیات و بیمه نمی ماند. البته دولت جریمه ها را بخشیده و گویا قرار است تسهیلاتی را هم در این باره به راننده ها و دیگر مشاغل بدهد که یاری خوبی است.

محمدی ادامه داد: در این مدت بسیاری از دفاتر پیک موتوری بسته و بسیاری بیکار شده اند.اما همچنان با باید برای مالیات عایدیی که نداشته ایم با اداره مالیات مذاکره کنیم. امیدواریم دولت با حذف مالیات سال 99 بیش از این به اصناف یاری کند.

ارائه تسهیلات مختلف از جمله وام یک میلیون تومانی به خانوارها در دو مرحله، پرداخت مقرری به شاغلان بیکار شده در دوران کرونا، حمایت ویژه از بخش های درمان، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان، وام ودیعه مسکن، وام اشتغال محور مقرون به صرفه قیمت به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، امهال یا تمدید مهلت پرداخت عوارض، مالیات و بدهی های مالیاتی، بسته های معیشتی 200 تا 400 هزار تومانی برای خانواده ها، بخشودگی اجاره بهای املاک دولتی که در اختیار اصناف مختلف آسیب دیده بوده است و از جمله طرح هایی است که در بازه زمانی یاد شده اجرا شده و مجموعا بیش از 77 هزار میلیارد تومان خرج روی دست دولت گذاشته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1740

به "کرونا نیمی از وانت داران و پیک موتوری ها را بیکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا نیمی از وانت داران و پیک موتوری ها را بیکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید