گردشگری محور توسعه همدان نیست!

به گزارش مجله جاودان، مدیر عامل بنیاد توسعه گردشگری آسیا با بیان اینکه گردشگری محور توسعه همدان نیست، گفت: اگر واقعا این صنعت، محور توسعه استان بود باید به آن توجه می شد و مسئولان کارهایی برای آن انجام می دادند.

گردشگری محور توسعه همدان نیست!

ایسنا: بهنام افتخاریان، مهمترین دلیل بی توجهی مدیران همدان به گردشگری را ملموس نبودن آثار این صنعت دانست و افزود: آثار و نتایج گردشگری مثل پتروشیمی، فولاد و راه سازی برای مدیران ملموس نیست و برای مدیران وجهه ملموس بودن کارهایی که می کنند مهم است. از طرف دیگر شخصیت مدیران اینگونه است که کارهایی انجام دهند که قابلیت شعار داشته باشد و گردشگری از زمره این گونه فعالیت ها خارج است و این قضیه درد اصلی این صنعت است.

اتفاقات خوب گردشگری دیگر ادامه پیدا نکرد

وی با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته اتفاقات خوب در حوزه گردشگری همدان کم نبود و سه رویداد بزرگ بین المللی در این حوزه برگزار شد، شرح داد: همچنین طی سال های قبل چند ثبت ملی برای شهرهای کمتر مطرح داشتیم اما در نهایت به هیچ یک از آن ها آن طور که باید پرداخت نشد و اتفاقات خوب هم دیگر ادامه هم پیدا نکرد چرا که صرف برگزاری مراسم ملموس بود و بعد از آن هیچ اهمیتی نداشت.

آثار گردشگری ملموس نیست و مدیران به آن نمی پردازند

افتخاریان با بیان اینکه ما حتی در برنامه های بعدی رویدادهایی که میزبان بودیم حضور نداشتیم، افزود: یکی از بزرگترین ایرادهای صنعت گردشگری این است که مدیران چون نمی تواند آن را لمس کنند و آثارش هم غیرملموس است به آن نمی پردازند.

این فعال حوزه گردشگری در ادامه عنوان کرد: وقتی که یک گروه گردشگر ایرانی به شهر بیاید 40 تا 50 میلیون سود به شهر می رساند بنابراین با یک شب اقامت، آورده زیادی برای شهر دارند اما چون دیده نمی شود و ملموس نیست در پی این صنعت نیستیم و اهمیتی برای مسئولان و مردم ندارند.

گردشگری با وجود پول ساز بودن دیده نمی شود

وی با اشاره به اینکه کننده های مردم همدان در مجلس شورای اسلامی به همه حوزه ها توجه خاصی دارند اما به گردشگری بی توجه هستند، ادامه داد: از طرف دیگر تعداد فعالان این حوزه کم است و با وجود تاثیرگذاری و پول سازی، گردشگری دیده نمی شود.

گردشگری برای استاندار همدان اهمیت دارد؟

به گفته افتخاریان استاندار همدان حدود دو ماه است که بر سر کار آمده و هیچ جلسه ای با فعالان گردشگری نداشته است بنابراین به نظر می رسد این صنعت اهمیتی برای ایشان ندارد.

وی بیان نمود: متاسفانه یا خوشبختانه در دوره های قبل و به ویژه در دوره اول نیکبخت استاندار همدان، تاکید بود که گردشگری محور توسعه استان است اما بحث این است که اگر این صنعت محور توسعه استان هست چرا برای آن کاری انجام نمی دهند؟

در همدان کاری برای گردشگری انجام نشده است

این راهنمای گردشگری با بیان اینکه محور توسعه شدن استان، پس از شکل گرفتن گفتمان گردشگری در کشور رخ داد، افزود: پس از آن، گردشگری در همدان هم بر سر زبان ها افتاد و از آنجا که قابلیت ویترینی شدن داشت مطرح شد اما در واقع در استان کاری برای این صنعت انجام نشده است.

برنامه بالادستی برای گردشگری نداریم

افتخاریان ادامه داد: در همدان برای گردشگری نه برنامه بالادستی داریم و نه بودجه کافی استانی به آن تزریق می شود، از طرف دیگر انرژی نهادهای مرتبط استانی با این موضوع همگرا نیست و این قضیه ضربه زیادی به صنعت گردشگری همدان زده است.

وی شرح داد: به عنوان مثال در گردشگری روستایی، سه نهادی که با هم هیچ گونه همکاری ندارد باید همگرا شوند، در گردشگری شهری نیز شهرداری ها باید با میراث فرهنگی و استانداری یک کلونی کلان تشکیل دهند در صورتی که هیچ گونه همکاری با هم ندارند.

روی گردشگری هنری کار کنیم

افتخاریان با بیان اینکه برای گردشگری هنری باید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ریزی کند، افزود: برگزاری رویداد گردشگری هنری بسیار جای کار دارد، این گونه رویدادها در دنیا بدون هزینه انجام می شود و یا اگر هم مثل اکسپوی دبی برای آنها هزینه کنند چندین برابر بازگشت دارد.

در برگزاری رویدادهای بزرگ ناتوان نیستیم

به گفته وی، ما از برگزاری رویدادهایی مثل اکسپوی دبی ناتوان نیستیم اما نداشتن برنامه ما را عقب انداخته و همان تعداد اندک جشنواره مثل جشنواره فیلم و تئاتر هم که داشتیم از یک مرحله بزرگ به یک رویداد محلی تبدیل کردیم.

در همدان محلی فکر می کنیم دنیای عمل می کنیم

این فعال حوزه گردشگری در ادامه عنوان کرد: یک شعار در توسعه پایدار هست که می گوید دنیای فکر کنید محلی عمل کنید اما ما در همدان محلی فکر می کنیم و دنیای عمل می کنیم.

تشکیل کارگروه های تخصصی کارآمد در حوزه گردشگری ضرورت دارد

افتخاریان بیان نمود: طرح تشکیل معاونت گردشگری را در گذشته در استانداری همدان پیگیری کردیم و بعید می دانم با تشکیل آن موافقت شود اما به نظر می رسد هم اکنون بیش از هر زمان دیگری به ویژه با تعطیل شدن کارگروه گردشگری در استانداری، تشکیل چند کارگروه تخصصی کارآمد با ترکیب دولت و بخش تخصصی برای بخش های تخصصی گردشگری نیاز است.

وی با اشاره به اینکه چند موضوع در استان بسیار مهم است، گفت: یکی از این موضوعات گردشگری روستایی است که می توان روی آن مانور داد، مسئله بعدی تشکیل کارگروه های گردشگری شهری، طبیعت گردی و گردشگری هنری است تا از این کارگروه ها خوراک تولید شده و برای پیگیری برای مقام ارشد استان ارسال شود.

استاندار به قسمتی از حکمش که مربوط به گردشگری است توجه کرده است!

افتخاریان افزود: به نظر می رسد استاندار تا به امروز به آن قسمت از حکمش که مربوط به گردشگری است توجه نکرده باشد و شاید هم در پی تیم و نیروهای تازه است که با آنها شروع کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر، گردشگری از مرحله گفتمان عبور کرده و زمان آن رسیده که درباره آن به صورت تخصصی بحث شود و یک طرح پیروز، برنامه بالادستی و دستور کار سخت افزاری برای استان تشکیل شود تا کارگروه تخصصی استانداری کار تحولی انجام دهد.

این راهنمای گردشگری با بیان اینکه فعالان و مدیران این حوزه باید دور یک میز بنشینند و گفت وگو کنند، شرح داد: با یک برنامه خوب کل شهرستان های استان به تکاپو می افتد و بالادست همه این ها طرح آمایش گردشگری استان است.

تنها راه پویا شدن گردشگری همدان ورود استانداری به این حوزه است

به گفته افتخاریان ما از شهرها و استان های رقیب در صنعت گردشگری جا مانده ایم و هنوز نمی دانیم همدان چه پتانسیلی در این حوزه دارد. همچنین تنها راه پویا شدن گردشگری همدان ورود استانداری به این موضوع است و استاندار باید به این حوزه ورود کند.

از سمن ها برای حفظ میراث فرهنگی کمک بگیریم

وی با بیان اینکه در همدان برای حفظ و نگهداری خانه های تاریخی برنامه نداریم و متاسفانه هنوز نمی دانیم حفاظت اینگونه بناها باید به چه شکل انجام شود، اظهار کرد: سمن ها می توانند در عرصه حفظ میراث فرهنگی و رونق گردشگری کمک های زیادی بکنند و کارهای فراوانی انجام دهند بنابراین باید به سمت و سوی اینگونه فعالیت ها برویم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1923

به "گردشگری محور توسعه همدان نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری محور توسعه همدان نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید