از نقش مار و خفاش در شیوع کرونا ویروس جدید تا واسطه گری مورچه خوار

به گزارش مجله جاودان، محققان سه مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، در یک مطالعه، مروری به پژوهش هایی که مرتبط با کرونا ویروس در جهان اجرا شده داشته اند. پژوهشگران می گویند بررسی اپیدمیولوژیک موارد ابتلا به پنومونی کروناویروس نوین 2019 نشان داد که بسیاری از موارد، در معرض بازار غذاهای دریایی Huanan در ووهان چین قرار داشته اند و 33 مورد از 585 نمونه زیست محیطی موجود در بازار غذاهای دریایی هانان برای کرونا ویروس نوین 2019 مثبت بودند.

از نقش مار و خفاش در شیوع کرونا ویروس جدید تا واسطه گری مورچه خوار

به گزارش مجله جاودان، اواخر دسامبر سال 2019 یکسری موارد غیر قابل توضیح در مورد پنومونی در ووهان چین گزارش شد. دولت و محققان حوزه بهداشت در چین اقدامات سریع را برای کنترل همه گیری انجام دادند. در 12 ژانویه سال 2020 سازمان بهداشت جهانی به طور موقت این ویروس جدید را به عنوان کوروناویروس نوین 2019 نامگذاری کرد. محققان مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کاربردی، آسیب های شیمیایی و ترومای دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در مطالعه مروری این ویروس را بر اساس شواهد موجود بررسی کردند.

در این مقاله که توسط غلامرضا فرنوش، غلامحسین علی شیری، سید رضا حسینی ذیجود و علیرضا جلالی فراهانی نوشته شده، آمده است: 30 ژانویه سال 2020 سازمان بهداشت جهانی همه گیری کوروناویروس نوین 2019 را به عنوان فوریت بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی گفت. در 11 فوریه سال 2020 سازمان بهداشت جهانی رسماً بیماری ایجاد شده توسط کرونا ویروس نوین 2019 را بیماری کووید 19 نامگذاری کرد. در همان روز گروه مطالعه کروناویروس کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها آن را به عنوان سندروم تنفسی حاد شدید کرونا ویروس 2 نامگذاری کرد.

پژوهشگران می گویند: کروناویروس ها جز ویروس های پاکت دار و دارای RNA تک رشته ای، positive -sense با منشأ جانوری و متعلق به خانواده Coronaviridae و دسته Nidovirales هستند.

بنا بر اطلاعات این مقاله، این ویروس ها دارای دو نوع مختلف از پروتئین های سطحی هستند و نام خود را از روی همین ویژگی ظاهری گرفته اند. خانواده کرونا ویروس ها از نظر ژنو تایپی و سرولوژی به 4 جنس آلفا، بتا، گاما و دلتا تقسیم بندی می شوند. تقریبا 30 نوع کرونا ویروس در انسان، پستانداران و پرندگان شناسایی شده است. کرونا ویروس های انسانی توسط جنس آلفا و بتا ایجاد می شوند. کرونا ویروس ها جزو ویروس های شایع هستند به طوری که 30 تا 60 درصد از جمعیت چین آنتی بادی علیه آن را دارند.

در این مقاله مروری آمده است:کروناویروس نوین 2019 یک کرونا ویروس متعلق به دسته بتاکرونا ویروس است.کووید-19 سومین بیماری شناخته شده کرونا ویروس جانوری بعد از سارس و سندروم تنفسی خاورمیانه یا همان مرس است که این دو نیز به دسته بتا کرونا ویروس تعلق دارند.

پژوهشگران می گویند: بررسی اپیدمیولوژیک موارد ابتلا به پنومونی کروناویروس نوین 2019 نشان داد که بسیاری از موارد، در معرض بازار غذاهای دریایی Huanan در ووهان چین قرار داشته اند. گزارش سازمان بهداشت جهانی نیز بیان می کند که کروناویروس نوین-2019 در نمونه های محیطی جمع آوری شده از بازار غذاهای دریایی هانان تشخیص داده شده است. اما هنوز به طور کامل مشخص نشده که چه گونه های خاصی از حیوانات حامل کروناویروس نوین 2019 باشند. 33 مورد از 585 نمونه زیست محیطی موجود در بازار غذاهای دریایی هانان برای کرونا ویروس نوین 2019 مثبت بودند. برخی از این موارد شامل انواع حیوانات زنده مانند جوجه تیغی، گورکن، مار، لاک پشت، پرنده و احتمالا مورچه خوار هستند اما خفاش ها را در بر نمی گیرد.

نویسندگان این مقاله می گویند: بنابراین خفاش ها احتمال تماس مستقیم با انسان را نداشته اند و انتقال مستقیم ویروس از خفاش به انسان بعید به نظر می رسد، چرا که در گذشته نیز اگر چه کرونا ویروس سارس و کرونا ویروس مرس از خفاش ها به عنوان مخزن اصلی و طبیعی سرچشمه گرفتند، اما به ترتیب از طریق میزبان های نوعی گربه civet و شتر به انسان منتقل شدند.

مطالعه ای توسط Ji و همکاران نشان داد که کرونا ویروس نوین -2019 یک ویروس کیمریک بین کرونا ویروس خفاش و کرونا ویروس با منشا ناشناخته است. آن ها با مقایسه با حیوانات دیگر، دریافتند که مارها به احتمال خیلی قوی، مخزن کروناویروس نوین-2019 هستند. این درحالی است که مطالعه Benvenuto و همکاران نشان داد که کرونا ویروس نوین-2019 خیلی با کروناویروس جدا شده از نوع خاصی از خفاش های چینی مرتبط و نزدیک هستند. تحقیقات آن ها از این تئوری پشتیبانی می کند که زنجیره انتقال از خفاش ها به سمت انسان شروع شده است.

در این مطالعه مروری آمده است: Chan و همکاران تایید کردند که کرونا ویروس نوین-2019 یک کرونا ویروس جدید بوده که با کرونا ویروس سارس خفاش بسیار مرتبط است. اخیرا Zhou و همکاران و Wu و همکاران دریافتند که همسانی توالی بین کرونا ویروس نوین-2019 و کرونا ویروس سارس برابر 79.5 درصد است. آن ها همچنین دریافتند که کرونا ویروس نوین-2019 با کرونا ویروس خفاش دارای هومولوژی بالایی است. بنابراین، شواهد فعلی به شدت تایید می کند که کرونا ویروس نوین-2019 از خفاش ها به دست آمده، اگرچه میزبان های میانی یا واسطه ای کرونا ویروس نوین-2019 هنوز مشخص نیستند.

نویسندگان این مقاله می گویند: بنابراین، کرونا ویروس نوین-2019 ممکن است از خفاش نشات گرفته و سپس از طریق یک میزبان واسطه در بازار هانان به انسان منتقل شده باشد. در حال حاضر، کرونا ویروس نوین-2019 از مورچه خوار جدا شده و مشخص شده است که سویه های جدا شده با انسان آلوده به کرونا ویروس نوین-2019 به میزان 99 درصد مشابهت دارند. پیشنهاد شده که جهت انتقال و تکامل کرونا ویروس نوین-2019 از خفاش به مورچه خوار (میزبان های میانی) و سپس به انسان بوده است.

پژوهشگران در ادامه به بررسی ویژگی های اپیدمیولوژیک کووید-19 پرداخته اند و جهتهای انتقال بیماری کووید-19 را بیان کرده اند.

در این مقاله درباره علائم کووید- 19 آمده است: Huang و همکاران دریافتند که 98 درصد از بیماران کووید-19 در مطالعه تب داشته اند، از این تعداد 78 درصد دما بالاتر از 38 درجه سانتی گراد بود. آن ها گزارش دادند که 76 درصد از بیماران دچار سرفه، 44 درصد از بیماران دچار خستگی و درد عضلانی و 55 درصد از بیماران دچار تنگی نفس بودند. تعداد کمی از بیماران دارای خلط(28 درصد)، سردرد(8 درصد)، خونریزی(پنج درصد) و اسهال(سه درصد) بودند.

در این پژوهش درباره پیشگیری و کنترل عفونت کووید-19 آمده است: با توجه به این که تا اول مارس 2020، هیچ واکسنی برای پیشگیری از کووید-19 با موفقیت تولید نشده است، برای کاهش آسیب های مرتبط با کووید-19 اقدامات بهداشتی عمومی برای کنترل عفونت به منظور محدود کردن شیوع جهانی ویروس ضروری است.

نویسندگان این مقاله در ادامه به بیان گزینه های درمانی بالقوه کووید-19 و مدیریت کرونا ویروس نوین-2019 پرداختند و در سرانجام مسائل حل نشده درباره کووید-19 را که در پژوهش های محققان وجود داشت بازگو کردند.

این مقاله در اولین شماره بیست و دومین دوره مجله طب نظامی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 892

به "از نقش مار و خفاش در شیوع کرونا ویروس جدید تا واسطه گری مورچه خوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نقش مار و خفاش در شیوع کرونا ویروس جدید تا واسطه گری مورچه خوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید