تاثیر یک رژیم غذایی خاص بر سندرم متابولیک

به گزارش مجله جاودان، نتایج یک مطالعه مروری نشان می دهد رژیم غذایی پارینه سنگی (پالئولیتیک) می تواند باعث تعدیل فاکتورهای متابولیسم گلوکز و لیپید در بیماران مبتلا به سندرم متابولیک شود.

تاثیر یک رژیم غذایی خاص بر سندرم متابولیک

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، تا به امروز تاثیر چندین کارآزمایی بالینی تصادفی اثرات رژیم پارینه سنگی را در بیماران بالغ مبتلا به اختلالات متابولیکی بررسی کرده اند. با این حال، نتایج این بررسی ها متناقض بوده است.

حال محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران، طی یک مطالعه مرور نظام مند و فراتحلیل با هدف بررسی اثر رژیم پارینه سنگی بر متابولیسم گلوکز و پروفایل لیپیدی در بیماران مبتلا به سندروم متابولیک این موضوع را بررسی کرده اند.

نتایج پژوهش نشان دهنده کاهش قابل توجهی در مقاومت به انسولین، انسولین ناشتا، میزان کلسترول کل، تری گلیسیرید، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم، فشار خون و پروتئین واکنش پذیر در گروه رژیم پارینه سنگی در مقابل گروه کنترل بود.

بنا بر اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور، یافته های این پژوهش بینش بهتری در مورد تأثیر رژیم پارینه سنگی بر تعدیل فاکتورهای متابولیسم گلوکز و لیپید در بیماران مبتلا به اختلالات متابولیکی ارائه می کند که در طراحی کارآزمایی های بالینی آینده قابل استفاده است.

نتایج این مطالعه در Critical Reviews in Food Science and Nutrition منتشر شده است.

رژیم غذایی پارینه سنگی یک نوع رژیم غذایی است که در آن به پرهیز از هر نوع غذایی که در دوران پارینه سنگی و پیش از دگرگونی های حاصل از کشاورزی مورد استفادهٔ انسان ها نبوده است توصیه می شود.

در این رژیم غذایی خوردنی هایی از جمله گوشت، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات، صدف ها، ریشهٔ گیاهان، انواع میوه ها، میوه های مغزدار، قارچ های خوراکی و مانند آن مورد استفاده قرار می گیرد و از مواردی مانند سیب زمینی، شکر، مواد غذایی فرآوری شده، لبنیات، حبوبات و غلات اجتناب می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1481

به "تاثیر یک رژیم غذایی خاص بر سندرم متابولیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر یک رژیم غذایی خاص بر سندرم متابولیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید