سوزان رایس پاشنه آشیل بایدن می شود؟

به گزارش مجله جاودان، زمان زیادی به اعلام نامزد مورد نظر بایدن برای معاونت خود باقی نمانده و قرار است اوایل ماه آینده میلادی نامزد دموکرات ها گزینه مورد نظر خود برای معاونت و همراه را معرفی کند تا در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری همراه با بایدن راهی کاخ سفید شود.

سوزان رایس پاشنه آشیل بایدن می شود؟

به گزارش شرق، در آستانه این انتخاب، یک نام بیش از همه مطرح می شود: سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوره اوباما و فردی که بایدن سابقه همکاری با او را دارد. انتخابی احتمالی از سوی بایدن که می تواند نشانه اهمیت سیاست خارجی و دیپلماسی برای این نامزد حزب دموکرات باشد.

سوزان رایس نه تن ها سابقه حضور در سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید را دارد که یکی از دشوارترین و البته مهم ترین سمت ها در حوزه سیاست خارجی در واشنگتن محسوب می شود، بلکه مدتی هم سفیر ایالات متحده در سازمان ملل بود. رایس در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون هم در شورای امنیت ملی حضور داشت و هم دستیار وزیر خارجه در حوزه کشور های آفریقایی بود.

در روز های اخیر رایس خارج از دسترس خبرنگاران بوده و این موضوع احتمال معرفی او به عنوان معاون بایدن را افزایش داده است؛ اما در مصاحبه ای که رایس به تازگی با واشنگتن پست داشت، خود را فرد مناسبی برای سمت معاون ریاست جمهوری معرفی کرده بود. من سابقه حضور در نهاد ها و آژانس های فدرال در دولت را دارم و فکر می کنم فردی مناسب برای معاونت ریاست جمهوری باشم. فردی که به این سمت منصوب می شود باید بتواند با درک درست از مناسبات دولت و کنگره، جهت را برای معین بودجه ای مناسب هموار کند و با تعامل با تمام نهاد ها، دولت را برای رسیدن به اهدافش یاری کند.

سوزان رایس در صدر فهرست معاونان احتمالی جو بایدن است، اما او تجربه حضور در یک رقابت انتخابی را تا به امروز نداشته است. او با وجود آنکه در کمپین انتخاباتی سه رئیس جمهور حضور داشته، اما شخصا در هیچ رقابت انتخاباتی شرکت نکرده و به همین د لیل برای بیشتر آمریکایی ها فردی چندان شناخته شده نیست.

با وجود این اطرافیان رایس هم او را فردی مناسب برای این سمت می دانند. بروک اندرسن، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و رئیس سابق ستاد کارکنان دفتر رایس، از جمله حامیان او است و می گوید: صرف داشتن ایده های خوب یا داشتن راه چاره های مناسب برای معاون ریاست جمهوری کافی نیست. شما باید درک درستی از فرایند کار دولت داشته باشید و این درک بدون تجربه حضور در سمت های مهم حاصل نمی شود. رایس این تجربه را دارد و گزینه ای قابل قبول برای همراهی بایدن است.

یکی دیگر از مزیت های رایس این است که از افراد نزدیک به باراک اوباما محسوب می شود و سابقه حضور در دولت او را داشته است. بایدن هم که به اندازه سال های زندگی باراک اوباما سابقه حضور در عرصه سیاسی آمریکا را داشته، می خواهد با استفاده از اعتبار و محبوبیت اوباما، ترامپ را شکست دهد.

مدیریت بحران کرونا

در حال حاضر یکی از دغدغه های اصلی جو بایدن امنیت ملی است و اصلی ترین دغدغه او در حوزه امنیت ملی موضوع مدیریت بحران کروناست، به همین دلیل گفته می شود نزدیکان اوباما و حلقه اصلی کمپین انتخاباتی بایدن تمایل دارند سوزان رایس که سابقه حضور در سمت مشاور امنیت ملی را دارد، به عنوان معاون بایدن انتخاب شود.

جیم کلایبورن که یکی از رهبران پرنفوذ در میان سیاه پوستان آمریکا محسوب می شود و حمایت او از بایدن در رقابت های انتخاباتی درون حزبی، به بازگشت دوباره بایدن به رقابت ها پس از چند شکست در رأی گیری های اولیه و کناره گیری برنی سندرز انجامید هم به بایدن پیشنهاد داده است که یک مقام امنیتی پیروز و باتجربه را برای این سِمت در نظر بگیرد.

کلایبورن می گوید: نمی دانم در ماه های آینده شرایط کشور به کدام سمت خواهد رفت، اما این را می دانم که ما کار های بسیاری برای انجام دادن خواهیم داشت. ما باید پس از بحران های کرونا و چالش های نژادپرستانه، غرور و اعتماد به نفس را دوباره به مردم آمریکا بازگردانیم. از طرف دیگر باید اعتماد به نفسی را که در جهان از دست داده ایم، بازگردانیم. نمی دانم غیر از سوزان رایس زن سیاه پوست دیگری در میان گزینه های بایدن وجود دارد یا نه، اما این را می دانم که او باید زنی را انتخاب کند که هم سیاست خارجی و هم امنیت ملی را خوب بشناسد. رایس قبل از آنکه مشاور امنیت ملی اوباما شود، از سوی او به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد انتخاب شده بود و سیاست خارجی را هم به خوبی می شناسد.

تقابل رایس و جمهوری خواهان

انتخاب رایس شاید آتش توپخانه جمهوری خواهان را قدرتمندتر کند. رایس در جایگاه مشاور امنیت ملی باراک اوباما هدف انتقاد های زیادی بود؛ جمهوری خواهان او را به دروغ گویی درباره دلایل حمله سال 2012 به کنسولگری آمریکا در بنغازی لیبی متهم کردند که در نهایت به مرگ سفیر آمریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر منجر شد. همچنین انفعال واشنگتن در قبال جنگ داخلی سوریه هم از دیگر موضوعاتی است که جمهوری خواهان مسئولیت آن را به گردن رایس و کلینتون می اندازند.

در مقابل، رایس هم همواره تقابل هایی با جمهوری خواهان داشته و مواضع سختی علیه آن ها گرفته است. با اینکه جمهوری خواهانی مانند جان مک کین و میت رامنی او را به سهل انگاری درباره ماجرای حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی متهم می کردند، اما اولین بار این رایس بود که رابطه ترامپ با سفیر روسیه و ماجرای دخالت روسیه در انتخابات 2016 به نفع ترامپ را برملا کرد؛ به همین دلیل جمهوری خواهان نمی توانند نگاه مثبتی به رایس داشته باشند. همچنین او از ابتدا ترامپ را یک نژادپرست می خواند که اکنون و با بروز اعتراض های ضد نژادپرستانه علیه ترامپ، این امر می تواند اعتباری برای رایس باشد.

خارج از حزب جمهوری خواه هم رایس منتقدانی دارد؛ این منتقدان می گویند با اینکه رایس در مسائل سیاست خارجه و امور امنیتی سابقه ای بلندبالا و قابل اتکا دارد، اما صرفا در واشنگتن و بدنه دولت فردی شناخته شده است و چندان سابقه فعالیت سیاسی داخلی ندارد و برای عموم مردم چهره شناخته شده ای نیست و اگر قرار است بایدن از حضور و تجربه او در دولت استفاده کند، بهتر است یکی از وزارتخانه ها را در اختیار رایس قرار دهد. بااین حال، همان طور که به نظر می رسد در نهایت نگرانی های بایدن در رابطه با بحران کرونا و شرایط بهداشت و سلامت در آمریکا ممکن است او را مجاب کند که یک چهره امنیتی را در کنار خود داشته باشد؛ چهره ای که با توجه به سن بالا و شرایط نامناسب جسمی بایدن بتواند مسئولیت جانشینی احتمالی بایدن را هم بر دوش بکشد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 1168

به "سوزان رایس پاشنه آشیل بایدن می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوزان رایس پاشنه آشیل بایدن می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید