هزینه ساخت مسکن در تهران متری 15 میلیون تومان است

به گزارش مجله جاودان، خبرگزاری خبرنگاران-مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران می گوید: قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران به متری 15 میلیون تومان افزایش یافته است.

هزینه ساخت مسکن در تهران متری 15 میلیون تومان است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، هزینه تمام شده ساخت مسکن در روزهای اخیر به زعم بسیاری از سازندگان رشد چشمگیری داشته و حتی بعضی از آنها معتقدند با هزینه های فعلی، نه تنها حاشیه سودی برای سازنده باقی نمی ماند، بلکه زیان هم خواهند کرد.

معاون وزیر راه: قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن متری 4.7 میلیون تومان معین شده

این در حالی است که علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و سرپرست شرکت عمران شهرهای تازه در نشست خبری 11 بهمن سال جاری بیان کرد: هزینه ساخت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن از سوی سازمان برنامه و بودجه برای وزارت راه و شهرسازی جهت امضای قرارداد ساخت با سازندگان واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن، 4 میلیون و 700 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

نظام مهندسی: هزینه ساخت آپارتمان 3 تا 5 طبقه، متری 7.1 میلیون تومان

از سوی دیگر، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در آخرین روزهای تصدی این سمت، قیمت ساخت و ساز املاک مسکونی را بیان کرد که بر اساس آن قیمت هر متر مربع مسکن یک و 2 طبقه متری 6.2 میلیون و تومان و 3 تا 5 طبقه نیز متری 7.1 میلیون تومان است.

وزیر راه شهرسازی: خانه های نهضت ملی مسکن را 4 طبقه می سازیم

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز در 24 بهمن در کرمانشاه با بیان اینکه ما اشکالات و نقص های مسکن مهر را در طرح نهضت ملی مسکن رفع نموده ایم، یادآور شد: تراکم مسکن مهر 120 واحد در هکتار بود که ما این را در طرح نهضت ملی مسکن به یک سوم کاهش داده ایم و فاصله بلوک ها را زیاد نموده ایم مثلاً در شهرهایی که ساختمان 4 طبقه وجود ندارد، اجازه ساخت آپارتمان 4 طبقه ندادیم تا هم فضا و ساختار شهر را حفظ کنیم و هم فضای تنفس و زندگی راحت تری را برای مردم به وجود بیاوریم.

با توجه به اینکه نظام مهندسی قیمت ساخت آپارتمان های 3 تا 5 طبقه را متری 7.1 میلیون تومان و از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی تراکم عمده آپارتمان های نهضت ملی مسکن را 4 طبقه اعلام نموده اند، می توان نتیجه گرفت که هزینه اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه برای قیمت تمام شده ساخت و ساز نهضت ملی مسکن، احتمالاً در سال های آینده با تعدیل قیمت روبرو خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران: قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران بدون احتساب زمین، متری 15 میلیون تومان است

خشایار باقرپور کارشناس اقتصاد مسکن درباره عوامل مؤثر در قیمت تمام شده ساخت اظهار کرد: همه نهاده های ساخت و ساز اعم از قیمت زمین، مصالح ساختمانی، ماشین آلات، حقوق، بیمه و دستمزد کارگران، عوارض صدور پروانه ساخت و بعلاوه هزینه فرصت و تورمی که روی آن بارگذاری می گردد در قیمت تمام شده ساخت مسکن مؤثرند.

وی با بیان اینکه مدت زمان صدور پروانه ساخت به قدری زیاد است که عملاً دوره زمانی اقدام برای دریافت پروانه تا صدور آن زیر 2 سال نیست. در این 2 سال به علت تورم رایج، بسیاری از برنامه های و پیش بینی های اقتصادی به هم می خورد؛ فرقی هم نمی کند که یک انبوه ساز بزرگ باشد یا یک شرکت تعاونی مسکن کوچک؛ اما زمانی که سازنده تصمیم به آغاز پروژه می گیرد تا زمانی که بخواهد عملیات فیزیکی آن را پیش ببرد، به علت طولانی بودن فرایند صدور پروانه ساخت، تمام محاسبات سازنده تغییر نموده و مشمول افزایش و تعدیل قیمت می گردد؛ حتی چه بسا ممکن است منابع اقتصادی در نظر گرفته، جوابگوی پروژه نباشد.

فعال صنعت ساختمان ادامه داد: بیشترین نقش در هزینه های ساخت و ساز را زمین به خصوص در تهران و کلانشهرها بر عهده و در رتبه دوم نیز همین فرصت از دست رفته و زمان طولانی صدور پروانه واقع شده است. به عبارت دیگر مصالح و دستمزد کارگران در رتبه های بعدی هزینه های تمام شده ساخت و ساز قرار می گیرند.

باقرپور درباره قیمت تمام شده هر متر مسکن مصرفی یادآور شد: در نظام معاملاتی ما، مسکن بر اساس متراژ مفید بنا یا اصطلاحاً آنچه نِت خوانده می گردد، خرید و فروش می گردد. بنابراین در ادبیات ساخت و ساز باید هزینه تمام شده متراژ مفید مطرح گردد نه اینکه با عدد و رقم ها بازی کنیم و بگوییم ساختمان در حال حاضر متری مثلاً 10 میلیون تومان ساخته می گردد؛ باید مشاعات هم سرشکن گردد چون 30 تا 40 درصد هزینه کل را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس هزینه های امروز، کمتر از متری 15 میلیون تومان نمی توان مسکن سازی کرد آن هم صرفاً در بنای نرمال که نه خیلی با کیفیت باشد و نه خیلی بی کیفیت؛ همین خانه هایی که بعد از 30 تا 35 سال کلنگی می شوند، هزینه متراژ مفید آن کمتر از 15 میلیون تومان تمام نمی گردد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران تأکید کرد: یک و نیم برابر این هزینه، قیمت زمین است که در نتیجه در تهران خانه نوساز به قیمت متری 22 میلیون و 500 هزار تومان قیمت ساخت آن خواهد بود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: javedandld.ir شناسه مطلب: 2064

به "هزینه ساخت مسکن در تهران متری 15 میلیون تومان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه ساخت مسکن در تهران متری 15 میلیون تومان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید